niedziela, 5 kwietnia 2020

„Tunel śmierci”Otto Stemin „Tunel śmierci”


Schyłek lat 30. ubiegłego wieku. W niemieckich zakładach przemysłowych Green-Modlitz trwają zaawansowane prace nad nowym modelem karabinu. Śmiercionośna broń ma umożliwić trafienie do celu odległego nawet o trzy kilometry. Nic więc dziwnego, że wywiady nie tylko państw ościennych dałyby bardzo wiele aby wejść w posiadanie dokumentacji karabinu, bądź też doprowadzić do zaprzestania jego produkcji. Silnie strzeżone zakłady zbrojeniowe zarządzane są przez dyrektora Wiktora Modlitza. To pochodzący z Polski inżynier, którego wichry historii postawiły po drugiej stronie barykady.
Główną bohaterką powieści jest jednak młoda kobieta, Wanda Ileńska. To Polka stojąca na czele zyskującej na popularności prężnej organizacji zwanej Międzynarodową Ligą Pokoju. Niemiecki wywiad stara się za wszelką cenę doprowadzić do ujęcia kobiety. Jednak dzięki pomocy licznych zwolenników, Ileńskiej wielokrotnie udaje się uniknąć aresztowania. Jesteśmy świadkami jak energiczna Wanda Ileńska wodzi za nos aparat policyjny potężnego państwa. Z dnia na dzień rośnie liczba osób popierających hasła głoszone przez czołową działaczkę organizacji, której celem jest dążenie do niedopuszczenia aby na kontynencie europejskim wybuchł kolejny konflikt zbrojny, jaki dwie dekady wcześniej unicestwił miliony ludzkich istnień.
Otto Stemin (Stefan Minasowicz) ukazuje dylematy moralne inżyniera Modlitza. Dzięki temu, że los postawił na drodze mężczyzny Wandę Ileńską, której jednym z celów było zniszczenie fabryki zbrojeniowej, dyrektor zyskuje cień szansy by powrócić na łono prawdziwej ojczyzny. Kiedy przychodzi mu podjąć decyzję, czy poświęcić dzieło swego życia za miłość kobiety i powrót do Polski nie waha się ani chwili. „Tunel śmierci” nie jest typowym kryminałem. Mamy tu elementy sensacji, thrillera, dramatu, romansu i powieści szpiegowskiej. Akcja rozgrywa się głównie na terenie Niemiec. Powieść Otto Stemina ukazała się w 1937 r.[1], a więc niemal w przededniu wybuchu II wojny światowej. Polecam.

Powieść na stronie wydawcy:


Wydawca: CM
Seria wydawnicza: Kryminały przedwojennej Warszawy
ISBN: 978-83-66371-39-2
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 2811 komentarz: