sobota, 14 czerwca 2014

"Perła Będzina"


Emilia Nowak "Perła Będzina"


Bohaterami „Perły Będzina” są Bobek i Maciek, dwaj studenci marzący o poszukiwaniu pamiątek przeszłości. Wchodzą oni w posiadanie starej mapy, która wg jednego z nich może doprowadzić do odnalezienia skarbu rodu Mieroszewskich. Wyruszają więc na tereny Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego, gdzie ów ród przed wielu laty miał swoje posiadłości. Okazuje się, że znalezienie skarbu nie jest prostą sprawą. Ważną wskazówką jest tajemniczy wiersz zamieszczony na odwrocie mapy. Młodzieńcom podczas poszukiwań służy pomocą Klaudia, sprytna dziewczyna, której ciocia jest dyrektorem miejscowego muzeum. Jak zwykle bywa w takich sytuacjach, chrapkę na odnalezienie skarbu mają także inne osoby, z którymi muszą zmierzyć się młodzi ludzie.

Niestety lektura „Perły Będzina” mocno mnie rozczarowała. Powieść jest przewidywalna, fabuła nieskomplikowana, momentami naiwna, napięcie jednostajne a postacie bohaterów niewyraźnie zarysowane.  Dopracowania, a może nawet przeredagowania wymagają rażące nienaturalnością dialogi, które warto przy okazji przyprawić choć szczyptą humoru. Zbyt skrótowo i mało emocjonująco przedstawione są również wędrówki bohaterów po tak interesujących niewątpliwie obiektach jak zamek, dworki czy podziemne korytarze.

Powieść będzie z pewnością atrakcją dla mieszkańców Będzina i okolic. Urodzona w tym mieście Autorka doskonale orientuje się detalach topograficznych regionu.  Znajomość tę wykorzystuje na kartach książki prowadząc czytelnika między „strategicznymi punktami” powieści. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie miejscowości, których nazwy znajdziemy w książce rzeczywiście istnieją. Na uznanie zasługuje szata graficzna „Perły Będzina.” Autorką ilustracji w powieści jest również Emilia Nowak.

Pierwotnie powieść miała wejść w skład serii kontynuacji przygód Pana Samochodzika. Jak pisze Autorka: „losy jednak potoczyły się inaczej, książka przeszła transformację i w końcu ukazała się drukiem jako odrębna powieść przygodowa."[1] Emilia Nowak zapowiada wydanie kolejnych powieści o przygodach Klaudii, Maćka i Bobka.Wydawnictwo: Novae Res
ISBN: 978-83-7722-908-8
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 208

8 komentarzy:

 1. Ciekawe, że aż tak skrajne opinie zbiera ta książka. Po Twojej recenzji wnioskuję, że to kompletnie nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda że jest słaba, bo temat wydaje się ciekawy :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak jak sądziłam - mnie pewnie książka też by rozczarowała ;/

  OdpowiedzUsuń
 4. Ogólny pomysł na książkę rzeczywiście wydaje się bardzo ciekawy, jednak jak widzę, że pojawiają się elementy przemawiające za negatywną opinią to szkoda, bo książka mogłaby być naprawdę ciekawa ;) Skarby przeważnie są ciekawe :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Zawsze powtarzam, że każda opinia jest dobra o ile jest konstruktywna. Dziękuję za recenzję, z pewnością wyciągnę z niej wnioski, tak jak z każdej innej. Szkoda, że tym razem Czytelnika rozczarowała, ale mam nadzieję, że następna książka (już we wrześniu) okaże się dla recenzentki ciekawsza. Pozdrawiam. Autorka "Perły"

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam nadzieję, że nie tylko recenzentki, ale i recenzent płci męskiej będzie zadowolony z kontynuacji "Perły Będzina." :)

  Pozdrawiam, Protoavis

  OdpowiedzUsuń
 7. Szkoda że rozczarowuje. Już miałam nadzieję, że to coś w stylu "Wakacji z duchami"...

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla recenzentki i recenZENTA oczywiście : )
  Emilia Nowak

  OdpowiedzUsuń