środa, 30 listopada 2022

„Lawina komunikatów”

 

Tadeusz  Dołęga-Mostowicz „Lawina komunikatów”

Varia

 

„Lawina komunikatów” to siódmy tom niepublikowanych dotąd tekstów Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. W latach 2017-2022 dzięki staraniom Wydawnictwa Akademickiego Dialog czytelnicy mogli zapoznać się z wieloma innymi tekstami dziennikarskimi tego najpoczytniejszego polskiego autora dwudziestolecia międzywojennego. Wspomniane teksty ukazały się w tomach: „Zły system”, „Niewiasty, bądźcie ostrożne!”, „Panika na Kapitolu”, „Abstynenci z premedytacją”, „Dwór Polski. Kresy i polityka wewnętrzna” oraz „Dziwna kamienica”[1]. W porównaniu do poprzednich tomów, w niniejszej książce znajdziemy teksty o bardziej różnorodnej tematyce.

Autor „Znachora” potrafił pisać o wszystkim. Uwielbiał jednak komentować życie polityczne. Krytykował rządy sanacyjne, premierów, ministrów i polityków, którzy dla doraźnych korzyści przeskakiwali z partii do partii. Dostrzegał także zagrożenia płynące z zacieśniających się kontaktów niemiecko-sowieckich. W połowie lat 20. Tadeusz Dołęga-Mostowicz zaczął pisywać felietony do dziennika „Rzeczpospolita”. We wrześniu 1927 r. swoje zaangażowanie i bezkompromisowość przypłacił ciężkim pobiciem przez nieznanych sprawców. Po pewnym czasie ustalono, że sprawcy napadu poruszali się autem należącym do komendanta głównego Policji Państwowej. Sprawa została jednak zatuszowana, a rok później dociekliwy felietonista zakończył współpracę z dziennikiem.

 


W tomie „Lawina komunikatów” opublikowano także kilka recenzji teatralnych, które wyszły spod pióra twórcy postaci Nikodema Dyzmy. Zamieszczono także teksty w których Dołęga-Mostowicz polemizuje z autorami artykułów drukowanych na łamach innych czasopism, m.in. „Kuriera Porannego”, „Expressu Porannego”, „Kuriera Warszawskiego” czy „Gazety Warszawskiej”. Nie brak tu również felietonów poruszających sprawy społeczne oraz aktualne wydarzenia z kraju i ze świata. Dołęga-Mostowicz celnie punktuje rzeczywistość, pisze barwnie i ze swadą. W trakcie lektury można odnieść wrażenie, iż młody jeszcze wówczas, bo niespełna trzydziestoletni dziennikarz, bez najmniejszych problemów poradzi sobie z każdym tematem zleconym przez przełożonych.

W planach Wydawnictwa Akademickiego Dialog znajduje się jeszcze co najmniej jeden tom, na kartach którego mają zostać opublikowane teksty autobiograficzne i biograficzne związane z życiem i twórczością Dołęgi-Mostowicza.[2]. Polecam.                     

Książka na stronie wydawcy:

https://wydawnictwodialog.pl/lawina-komunikatow--varia,133,2946.html

 

Wydawca: Wydawnictwo Akademickie Dialog

ISBN: 978-83-8238-098-9

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 332




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz