środa, 19 stycznia 2022

„Klechdy, starożytne podania i powieści ludu polskiego i Rusi”

 


Kazimierz Władysław Wójcicki „Klechdy, starożytne podania i powieści ludu polskiego i Rusi” 

 

„Klechdy, starożytne podania i powieści ludu polskiego i Rusi” to zbiór podań i legend ludowych, zebranych w XIX wieku przez Kazimierza Władysława Wójcickiego. Autor zabiera nas w świat chłopskiej wyobraźni, pełen magii, cudów, niezwykłych przygód, dziwaczności i krwawej makabry.

 


Książka składa się z dwóch części – w pierwszej znajdziemy teksty zawarte w trzecim, uznawanym za wzorcowe, wydaniu najsłynniejszego z dzieł autora z 1876 roku, zatytułowanego „Klechdy. Starożytne podania i powieści ludowe”. Drugą część stanowią baśniowo-gawędziarskie opowiadania Wójcickiego, publikowane w różnorakich zbiorach i periodykach. Całość zilustrowana została oryginalnymi rysunkami i drzeworytami z epoki, pochodzącymi m.in. z wydania jubileuszowego z 1876 roku oraz z różnych wydań książkowych z połowy XIX w. oraz z czasopisma „Kłosy” z lat 1865–1876. Wśród autorów ilustracji są np. Michał Elwiro Andriolli, Wojciech Gerson, Ksawery Pillati, Franciszek Kostrzewski, Feliks Sypniewski.

 


Dzieło Wójcickiego ukazało się po raz pierwszy w 1837 roku, za życia autora miało trzy wydania w Polsce, doczekało się także przekładów na niemiecki, czeski i rosyjski.

 


Źródło:

http://wydawnictwo-dragon.pl/product/1891 

Recenzje książki:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4995107/klechdy-starozytne-podania-i-powiesci-ludu-polskiego-i-rusi

 

Wydawca: Dragon

ISBN: 978-83-8172-920-8

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 512Brak komentarzy:

Prześlij komentarz