poniedziałek, 4 stycznia 2021

"Spotkania z Zabytkami" numer 11-12/2020

 

W najnowszym numerze czasopisma "Spotkania z Zabytkami":

 

Bohaterką wydania listopadowo-grudniowego „Spotkań z Zabytkami” jest Warszawa, a treść powstała we współpracy z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków. Czy o stolicy można opowiadać po raz kolejny, wciąż w interesujący sposób? Oczywiście!Rozpoczynamy blokiem tematycznym poświęconym dziedzictwu żydowskiemu w Warszawie. Znalazł się tu obszerny artykuł o cmentarzu żydowskim oraz drugi, omawiający prace archeologiczne prowadzone w obrębie tej nekropolii (pierwsze takie prace na cmentarzu żydowskim w Polsce wykonane zgodnie z przepisami o ochronie zabytków i żydowskim prawem religijnym). Kolejnym ważnym tematem jest „Ukrycie i odnalezienie Archiwum Ringelbluma”, będący fragmentem publikacji Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu i Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie pt. „Archiwum Ringelbluma. Antologia”.

Dalej przeczytają Państwo o dokonanym 40 lat temu wpisie Historycznego Centrum Warszawy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednym z wielu aspektów odbudowy Starego Miasta było zagospodarowanie i dekoracja wnętrz zrekonstruowanych budynków – przywołane w kolejnym artykule „Wnętrza lokali usługowych na warszawskim Starym Mieście” zachwycają do dziś, choć niektóre już tylko na dawnej fotografii. A skoro o odbudowie mowa, kolejnym przywołanym tematem musiała być szeroko zakrojona działalność Biura Odbudowy Stolicy.

Nie mogliśmy także odmówić sobie jeszcze dalszej podróży w czasie, aż do XIX-wiecznego założenia znanego pod nazwą Gucin Gaj, zrealizowanego przez Stanisława Kostkę Potockiego. Miłośnicy architektury drewnianej docenią natomiast artykuł poświęcony willi przy ul. Fletniowej na warszawskiej Białołęce i towarzyszący mu komentarz o działaniach BSKZ na rzecz ratowania tego typu zabytkowej zabudowy. Nie skupiamy się jednak na samej architekturze, inne dziedziny stołecznej twórczości również dostarczają tematów godnych uwagi. W przypadku malarstwa jest to tym razem dorobek Szymona Buchbindera – wciąż czekającego na powstanie wyczerpującej biografii – a w przypadku rzemiosła wyposażenie warszawskich gmachów reprezentacyjnych w 1915 r. oraz firma platernicza Andrzeja Bolesława Schiffersa.


Spis treści:

http://www.spotkania-z-zabytkami.pl/artykuly/82

"Spotkania z Zabytkami" na Facebooku:

https://www.facebook.com/spotkaniazzabytkami



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz