czwartek, 17 grudnia 2015

Publikacje historyczne wydawnictwa The Facto (cz. 3)

Joanna Rolińska „Ale jest Warszawa”

Żadne chyba miasto w Polsce nie budzi tylu niechętnych uczuć, co Warszawa. Żadne nie jest też tak bardzo kochane. I żadne nie przeżyło własnej śmierci. Miasto Feniks. Zbiór rozmów Joanny Rolińskiej „Ale jest Warszawa”, to rozpisany na głosy portret miasta.

Portret pisany sercem, pełen pasji, ale nie wolny od refleksji i krytycznego spojrzenia. Rozmówcy autorki to między innymi Danuta Szaflarska, Gustaw Holoubek, Józef Hen, Jan Kobuszewski, Wanda Chotomska, Edward Dwurnik. Opowiadają o swoich związkach z miastem i o inspiracjach twórczych związanych z Warszawą i jej historią. W tomie znalazły się również rozmowy z bohaterami Powstania Warszawskiego.

Książka dostępna także w formie E-booka.
Dystrybucja: DICTUM Sp. z o.o.

Wydawca: The Facto
ISBN: 978-83-61808-37-4
Rok wydania: 2014

Jan Ołdakowski, Maciej Mazur
„Muzeum. Miejsce, które zwróciło Warszawie duszę”

Przez jednych stawiane za wzór, przez innych mocno krytykowane, ale nikomu nie obojętne. Muzeum Powstania Warszawskiego – miejsce, które powstańcom oddało należną cześć, połączyło rocka z patriotyzmem i na dobre zmieniło oblicze miasta.

Szef i współtwórca muzeum, Jan Ołdakowski, w rozmowie z dziennikarzem Faktów TVN Maciejem Mazurem zdradza, jak przekonał prezydenta Lecha Kaczyńskiego do punka, co wspólnego z Powstaniem mają wieloryby z Winnipeg i któremu światowemu przywódcy weterani Batalionu Zośka chcieli pokazać cztery litery. Ten wywiad jest trochę jak samo muzeum. Iskrzy, prowokuje, zadaje pytania i zmusza do myślenia.

Książka dostępna także w formie E-booka.
Dystrybucja: DICTUM Sp. z o.o.

Wydawca: The Facto
ISBN: 978-83-61808-47-3