niedziela, 18 sierpnia 2024

„Zabójcza koniunkcja”

 

Krzysztof Beśka „Zabójcza koniunkcja”

 

Królewiec, ostatnie lata XIX wieku. Na parterze kamienicy przy Kohl Markt zostają znalezione zwłoki czterdziestodwuletniej Ingeborg Martinek. Po przeprowadzeniu oględzin funkcjonariusz policji Klaus Tyl przypuszcza, że kobieta została zamordowana. Mieszkanie ofiary splądrowano, nic więc dziwnego, że jako pierwszy pod uwagę brany jest motyw rabunkowy. Co więcej, niebawem okazuje się, że zabójstwo pani Martinek może być pierwszym z całej serii zbrodni. Policjanci ustalają, że w pobliżu feralnej kamienicy ktoś zauważył Oskara Radtkego. To młody chłopak, który od pewnego czasu współpracował ze znanym detektywem Stanisławem Bergiem. Asystent kryminalny Klaus Tyl zamierza zatem  przesłuchać Oskara, ten jednak niespodziewanie znika i nie można go odnaleźć. Po mieście zaczynają krążyć pogłoski iż detektyw Berg jest umierający. Na szczęście plotki nie znajdują potwierdzenia, a Stanisław Berg bierze sprawy w swoje ręce i próbuje ustalić kto jest autorem perfidnej intrygi i czy łączy się ona z zagadkowymi morderstwami.

 


Głównym bohaterem powieści jest wspomniany wcześniej prywatny detektyw Stanisław Berg. To barwna postać, z którą czytelnicy cyklu powieściowego Krzysztofa Beśki mają okazję spotkać się już po raz siódmy. Na łamach pierwszych powieści Berg rozwiązywał zagadki kryminalne na terenie dawnej Łodzi. Dopiero tom czwarty przyniósł znaczące zmiany w życiu detektywa, a autor związał losy swojego ulubionego bohatera z dziewiętnastowiecznym Królewcem. Już pierwsze zlecenie, które Berg ma do wykonania w tym mieście – odnalezienie syna zamożnego przedsiębiorcy, okazuje się niezwykle skomplikowane. Pan Stanisław trafia bowiem na trop zakrojonej na szeroką skalę afery finansowej[1]. Dzięki inteligencji, sprytowi, garstce przyjaciół oraz odrobinie szczęścia udaje mu się sprawę rozwikłać. Kolejne tomy cyklu wypełnione są również frapującymi zagadkami, żmudnymi śledztwami, oraz mnóstwem niebezpiecznych, często niezwykle widowiskowych przygód. Nie inaczej jest także na kartach niniejszej książki.

 


W powieści znajdziemy oczywiście nawiązania do poprzednich tomów. Pojawią się też osoby, z którymi krzyżowały się już drogi najlepszego detektywa w mieście nad rzeką Pregel. Czytelnicy zdążyli się zapewne przyzwyczaić do tego, że Berg nierzadko korzysta z pomocy młodych bohaterów. Tak jest i tym razem. W towarzystwie detektywa mamy okazję do podróży po dawnym Królewcu. Wraz z bohaterami możemy zanurzyć się w codziennym życiu mieszkańców, poznać ich problemy, troski, a od czasu do czasu dzielić nieco bardziej radosne chwile. W życiu prywatnym najważniejszego bohatera także wiele się dzieje. Jak deklaruje w jednym z wywiadów Krzysztof Beśka, „Zabójcza koniunkcja” to nie ostatni tom przygód Stanisława Berga. Praca nad cyklem powieściowym, w którym królewiecki detektyw odgrywa pierwsze skrzypce sprawia autorowi nadal ogromną przyjemność. Polecam.

 


Krzysztof Beśka – prozaik, twórca tekstów piosenek i słuchowisk radiowych. Autor kilkunastu książek kryminalnych i przygodowych, w tym cyklu o przygodach dziewiętnastowiecznego detektywa Stanisława Berga oraz powieści sensacyjno-historycznych o dziennikarzu Tomaszu Hornie. Laureat Literackiej Nagrody Warmii i Mazur Wawrzyn 2009 za „Fabrykę frajerów”, czyli wspomnienia ze szkoły wojskowej, oraz Nagrody Festiwalu Retro Kryminalny Magiel za książkę „Szpiedzy i sufrażystki” (III nagroda). Członek Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

 

Powieść na stronie wydawcy:

https://oficynka.pl/pl/p/Zabojcza-koniunkcja-Krzysztof-Beska/898

Rozmowa z autorem:

https://lubimyczytac.pl/zabojcza-koniunkcja-czyli-krzysztof-beska-i-stanislaw-berg-razem-po-raz-siodmy

 

Wydawca: Oficynka

ISBN: 978-83-67875-55-4

Rok wydania: 2024

Liczna stron: 565



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz