środa, 26 maja 2021

„Nieźle się zapowiadało”

 

Jan Suzin „Nieźle się zapowiadało”

 

Kto wie jak potoczyłaby się kariera zawodowa młodego i zdolnego architekta Jana Suzina, gdyby pewnego nie natrafił przypadkiem w jednej ze stołecznych gazet na ogłoszenie o konkursie na spikera telewizyjnego? Kto wie, czy Jan Suzin zdecydowałby się przystąpić do tego konkursu, gdyby kilka dni później nie spotkał przypadkiem dawnej znajomej, pracującej już w telewizji, Olgi Lipińskiej? Jak sam przyznał autor niniejszych wspomnień na jednej z pierwszych stron książki: „O wszystkim w życiu decydują przypadki”.

Książka Jana Suzina jest kopalnią wiadomości o pracownikach, którzy kształtowali Telewizję Polską w pierwszym okresie jej istnienia. Mimo wszechobecnej wówczas szarzyzny, lata 50. i 60. w opowieściach pana Jana wydają się najbarwniejsze i wspominane są przez niego z ogromnym sentymentem. Wiele znaczących postaci telewizji zostało dziś niemal zupełnie zapominanych. Niektórzy, jak Elżbieta Sommer (Chmurka) zapisali się trwale we wspomnieniach starszych telewidzów. Suzin rozpoczął pracę w telewizji w 1955 roku. Nie była to oczywiście telewizja taka jaką dziś znamy. Wszystko było inne. Począwszy od sprzętu, a skończywszy na ludziach. Legendarny prezenter zaprzyjaźniony był z dziesiątkami twórców, którzy przewinęli się przez studia telewizyjne. O każdej z osób, której wkład uważał za istotny w rozwój tej instytucji starał się napisać kilka słów, lub przypomnieć związaną z nią anegdotę.

 


W pierwszych latach telewizji programy emitowano na żywo. Powodowało to często rozmaite wpadki. O takich ciekawostkach również przeczytamy w książce. Jan Suzin w trakcie długiej, trwającej ponad 40 lat kariery przeczytał kilka tysięcy list dialogowych do filmów. Na kartach książki zdradził jaki tytuł nosił pierwszy przeczytany przez niego film i kogo uważał za najlepszego polskiego lektora. Odkrył też nieco tajników związanych tą gałęzią swojej pracy. W trakcie lektury wspomnień, mamy przed sobą obraz ciepłego, pełnego humoru człowieka. Jan Suzin okazał się bystrym obserwatorem. Dostrzegł, zapamiętał i zanotował w pamięci setki drobnych epizodów. Gdyby nie pomysł przeniesienia tych okruchów wspomnień na papier, większość przepadłaby bezpowrotnie. 

Do bogato ilustrowanej materiałami archiwalnymi książki słowo wstępne napisała twórczyni licznych programów telewizyjnych Olga Lipińska. Swoimi wspomnieniami podzieliły się również dziennikarka i reporterka Halszka Wasilewska oraz żona spikera, aktorka Alicja Pawlicka. To właśnie żona Jana Suzina porządkując domowe archiwum natrafiła na nieznany jej maszynopis. Jak się okazało były to wspomnienia zmarłego męża. W książce zamieszczono także kilka felietonów napisanych przez Jana Suzina oraz krótkie biogramy ponad stu osób, które zostały wspomniane przez autora. Polecam.

Książka na stronie wydawcy:

https://arkady.eu/nowosci/niezle-sie-zapowiadalo

 

Wydawca: Arkady

ISBN: 978-83-213-5116-2

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 184



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz