Bohdan Urbankowski "Gniazdo polskie"
Wspólna pamięć narodu
Bohdan Urbankowski ukończył studia polonistyczne i filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Był aktywnym działaczem „Solidarności”. Po wprowadzeniu stanu wojennego wyrzucono go z pracy w Polskim Radio. Kilka miesięcy później został kierownikiem literackim Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, pracował także jako zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Poezja”. W jego bogatym dorobku znajdziemy ponad 50 publikacji, pośród których znajdują się sztuki teatralne, zbiór poezji, dramaty, prace filozoficzne a także kilka monografii poświęconych między innymi Józefowi Piłsudskiemu, Adamowi Mickiewiczowi czy Zbigniewowi Herbertowi.
Stefan Batory zapisał się w historii jako jeden z największych królów polskich.
Pod Pskowem zmusił cara Iwana Groźnego do oddania Rzeczypospolitej Inflant.
Obraz mistrza Jana Matejki.
W książce „Gniazdo polskie” dr Bohdan Urbankowski odkrywa przed czytelnikami wiele nieznanych szerzej epizodów związanych z życiem i działalnością kilkudziesięciu bohaterów, którzy zapisali się w dziejach naszego kraju. Są pośród nich postacie o kryształowych życiorysach, takie które od dziesięcioleci goszczą na kartach podręczników. Obok nich pojawiają się także osoby, których postaw i zachowań często nie można ocenić jednoznacznie. Na charakterach wielu skazy i pęknięcia dostrzegali już im współcześni. Obok Rejtana i Kościuszki mamy tu zatem przywódców konfederacji targowickiej, a obok Józefa Piłsudskiego i Witolda Pileckiego pojawia się Władysław Broniewski.
„Mohort prezentuje stadninę księciu Józefowi Poniatowskiemu”,
akwaforta według akwareli Juliusza Kossaka. Ilustracja do poematu Wincentego Pola „Mohort”.
Książka dr Urbankowskiego to wędrówka przez kilka stuleci szlakiem największych dokonań Polaków w najrozmaitszych dziedzinach. Przed oczami czytelników pojawia się cała galeria postaci ze świata literatury ze Stefanem Żeromskim, Władysławem Broniewskim, Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim, Marią Dąbrowską czy Zbigniewem Herbertem na czele. Wiele miejsca poświęca autor również przedstawicielom sztuk plastycznych, wśród których poczesne miejsce zajmuje twórca obrazu „Bitwa pod Grunwaldem” Jan Matejko. Nie mogło zabraknąć bohaterów licznych zrywów narodowowyzwoleńczych, jakie tak często zapisywały się krwawymi zgłoskami w dziejach naszego kraju.
Stanisław Lorentz (1899-1991), historyk sztuki, muzeolog,
profesor Uniwersytetu Warszawskiego,
poseł na sejm PRL z ramienia Stronnictwa Demokratycznego.
Autor szuka odpowiedzi na pytanie, czy dziś wśród naszych rodaków można jeszcze znaleźć naśladowców romantycznej filozofii czynu. Bohdan Urbankowski pisze barwnie i ze swadą nie stroniąc od trafnych, lecz nierzadko kąśliwych ocen. Jak zawsze w przypadku wydawnictwa Biały Kruk należy powiedzieć wiele ciepłych słów pod adresem szaty graficznej książki. Obszerna, licząca ponad 600 stron publikacja wypełniona jest mnóstwem reprodukcji przedstawiających bohaterów. Nie brakuje również obrazów ilustrujących wydarzenia potwierdzające iż przyciągająca światłe umysły z niemal wszystkich krajów naszego kontynentu Rzeczpospolita przez setki lat należała do największych potęg kulturowych w Europie. Polecam.
Książka na stronie wydawcy:
https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/gniazdo-polskie--wspolna-pamiec-narodu
Wydawca: Biały Kruk
ISBN: 978-83-7553-298-2
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 632
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz