niedziela, 2 grudnia 2018

Świętokrzyskie regionalia (cz. 61)

„Edmund Wierusz-Kowalski. Wspomnienia moje z roku 1863”
Opracował Adam Malicki

Książkę powstałą pod redakcją Adama Malickiego należy obiektywnie zaliczyć do grona najwartościowszych zbiorów materiałów źródłowych dotyczących powstania styczniowego na terenie powiatu włoszczowskiego.  Uznanie budzi szerokie wykorzystanie zasobów wielu archiwów, co w połączeniu z wnikliwością oraz pracowitością badacza doprowadziło do ukazania się rzetelnej publikacji historycznej. Jej niewątpliwą zatelą jest również to, że poprzez umiejętną prezentację licznych fotografii, reprodukcji obrazów, rycin, map a także oryginalnych dokumentów czytelnik w łatwy sposób poznaje klimat epoki. (dr Lech Frączek, Uniwersytet Jagielloński)

Obraz Władysława Rossowskiego Przed wiezieniem [za:] Rok 1863 w malarstwie polskim.
Lwów-Warszawa 1917

Ukazały się dwie wersje publikacji: pierwsza – okolicznościowa, współfinansowana przez Starostę Włoszczowskiego i Samorząd Województwa Świętokrzyskiego, druga – rozszerzona, zawierająca dodatkowo wybór źródeł do dziejów powstania styczniowego na terenie powiatu włoszczowskiego w zasobach Archiwum Państwowego w Kielcach.

Więcej o publikacji:

Wydawca: Fundacja Centrum Edukacji dla Rozwoju