niedziela, 4 lutego 2018

"Spotkania z Zabytkami" numer 1-2/2018

W najnowszym numerze czasopisma "Spotkania z Zabytkami":

Z okładki nowego numeru 1-2, 2018, spod siatki spękań spogląda na nas Dalila z XVIII-wiecznego obrazu „Pojmanie Samsona”. Muzeum Zamkowe w Pszczynie przed opracowaniem programu konserwatorskiego oddało obraz do dyspozycji specjalistów z Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych (LANBOZ). Efekty ich działań można prześledzić w artykule poprzedzonym wprowadzającym tekstem „LANBOZ – piętnaście lat badań interdyscyplinarnych w Muzeum Narodowym w Krakowie”.

Skoro o konserwacji mowa, czasopismo otwiera wywiad z prof. Jakubem Lewickim, Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Po rozmowie następuje artykuł o niezwykle ciekawych nowożytnych gdańskich przedprożach (przybliżmy: „mianem przedproża określamy okolony balustradami, podpiwniczony taras, który wzniesiony ponad poziom ulicy rozciąga się przed fasadą domu, zajmując zazwyczaj całą jej szerokość. Na taras prowadzą kilkustopniowe schody, ujęte u podstawy słupkami bądź kamiennymi kulami”). „Rustykalna idylla” to tekst poświęcony grafikom Anieli Cukier (1900-1944), która upodobała sobie małomiasteczkową architekturę i wiejskie pejzaże.

W kolejnych tekstach m.in. wspomnienie zdobycia Oczakowa (1788), kościół ewangelicki w Pokoju, pałac w Kocku, łóżko à la polonaise, historia Amalii Krieger (1846-1928) – właścicielki krakowskiego zakładu fotograficznego oraz pytanie o to, „czy obraz można przeczytać”. Tradycyjnie zachęcając do zwiedzania muzeów, wybraliśmy tym razem Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów, czyli nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, pokaz „Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz” w Muzeum Narodowym w Kielcach, wystawę „Goci. Barbarzyńscy zdobywcy Europy” w Willi Caro, Oddziale Muzeum w Gliwicach i ekspozycję „Seweryn Mielżyński” w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Spis treści:

"Spotkania z Zabytkami" na Facebooku: