poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Tajemnice zamków, dworów i pałaców (cz. 1)
Radosław Herman „Zamek w Ełku. Tajemnice wydobyte z przeszłości”


Książka, powstała na podstawie najnowszych wyników badań archeologicznych i architektonicznych przeprowadzonych w latach 2011-2014, przedstawia historię zamku krzyżackiego w Ełku. W publikacji znajdziecie Państwo wiele interesujących wątków, jak i tajemnic, jakie towarzyszyły temu miejscu. Autor wykorzystał wiele aktualnych i archiwalnych fotografii dokumentujących zamek, Wyspę Zamkową oraz ich otoczenie. Ponadto w publikacji znaleźć można rysunkowe rekonstrukcje zamku i zabudowy wyspy zamkowej wykonane na podstawie aktualnych wyników badań.

Publikację „Zamek w Ełku. Tajemnice wydobyte z przeszłości” można zakupić w ełckich księgarniach oraz na Ełckiej Kolei Wąskotorowej, ul. Wąski Tor 1.

Źródło:

Wydawca: Muzeum Historyczne w Ełku
Ełk - Łódź 2015
Grażyna Adamska „Dwór w Żółwinie i jego tajemnice”


Ze wstępu: Autorka zafascynowana historią miejsca związanego z jej dzieciństwem przez lata zbierała materiały dotyczące rodzin właścicieli dworu w Żółwinie. Książka oparta jest na źródłach historycznych i beletrystycznych oraz informacjach uzyskanych w czasie osobistych spotkań ze świadkami historii.

Źródło:

Wydawca: Gmina Brwinów
Brwinów 2009Elżbieta Malita „Monografia pałacu w Jelczu-Laskowicach”


Monografia pałacu w Jelczu-Laskowicach to 134 stron wydanych w twardej oprawie. Publikacja opisuje ród von Saurma, czyli ówczesnych właścicieli ziemi jelczańsko-laskowickiej i historię pałacu oraz jego powojenny los. - Książka to wynik moich trzyletnich badań. W monografii skupiłam się na historii, analizie architektonicznej i skonfrontowaniu lasko-wickiego pałacu z innymi XIX-wiecznymi rezydencjami śląskimi - pisze autorka książki Elżbieta Malita. Dodaje, że archiwa Saurmów to jeden z największych rodzinnych zbiorów w dolnośląskich archiwach. Uważa, że materiał ten jest najcenniejszym źródłem historycznym dla dziejów ziemi jelczańsko-laskowickiej. 

Wydawca: Gmina Jelcz-Laskowice
Jelcz-Laskowice 2013

Więcej o książce:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz