Jan Śleszyński „Przepustka od Pana Boga”
Początek lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku w Polsce to burzliwy okres karnawału Solidarności i mroczny czas stanu wojennego. W tych realiach osadzona jest opowieść o miłości dwojga ludzi, którzy marzą o szczęściu i wspólnym życiu. Michał Rogiński, młody ambitny oficer z zasadami, staje się niewygodny dla aparatu partyjno-politycznego w swojej jednostce w Warszawie. Zostaje skierowany do zielonego garnizonu, co oznacza rozłąkę z ukochaną żoną.
Po wprowadzeniu stanu wojennego bierze udział w pacyfikacji Stoczni Gdańskiej, gdzie wbrew sobie musi stanąć naprzeciwko walczących o swoje prawa związkowców. Przed Michałem wiele wyzwań i dylematów moralnych, jednak najważniejsze decyzje jeszcze przed nim. Jego córka rodzi się z wadą serca, uratować może ją jedynie kosztowna operacja za granicą. Rozpoczyna się walka o życie dziecka. Rogiński zderza się z obojętnością, złą wolą, biurokracją, ale także interesownością władz komunistycznych. Dla swoich najbliższych jest jednak w stanie zrobić wszystko…
Polecam tę powieść uwadze Czytelników z trzech zasadniczych powodów. Po pierwsze ze względu na świetnie oddane realia. Dla starszych odbiorców mogą one stać się swoistą „podróżą sentymentalną” do czasów, gdy nędza i szarzyzna mieszały się z brutalnością i groteską, a dla młodszych – nieocenionym źródłem wiedzy o późnym PRL-u. Po drugie Autor starannie ukazuje historyczne tło: karnawał Solidarności, działania służb oraz pierwsze miesiące stanu wojennego, z pomijanej zwykle przez badaczy perspektywy uczestnika tych ważnych wydarzeń – oficera Wojska Polskiego. Wreszcie po trzecie: bohaterowie tej powieści to zwykli Polacy, ukazani z talentem prawdziwego realisty, z pasją i pisarską sympatią, oraz wplątani w splot zdarzeń, których pozorna banalność stopniowo zmierza do niezwykle dramatycznej kulminacji... Wojciech Czaplewski, pisarz, krytyk literacki
Jan Śleszyński – urodził się w Olsztynie w 1949 roku, gdzie spędził
młodość. W 1969 dostał się do Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej, a w grudniu
1970 roku był świadkiem tragicznych zajść w Gdyni. Dramat tych dni opisał w
swojej pierwszej powieści „Czyszczenie broni”. Jako oficer Marynarki Wojennej pełnił
służbę na okrętach i różnych stanowiskach sztabowych. Obecnie jest na
emeryturze i mieszka w Korzystnie w gminie Kołobrzeg. W swoich powieściach
opisuje przełomowe lata w najnowszej historii Polski, starając się obalać mity
związane z tamtymi wydarzeniami.
Źródło:
https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=przepustka_od_pana_boga,druk
Recenzje
powieści:
http://dlalejdis.pl/artykuly/przepustka_od_pana_boga_recenzja
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4927285/przepustka-od-pana-boga
Wydawca: Novae Res
ISBN: 978-83-8147-884-7
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 452
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz