poniedziałek, 17 lipca 2023

„Byłem geekiem w PRL-u”

Tomek Kreczmar „Byłem geekiem w PRL-u”

Opowieść o intelektualnej pożywce nerdów tamtych lat

Niezwykła podróż w czasy, gdy papier był reglamentowany, a przyjaźń ze Związkiem Radzieckim wpisano do polskiej konstytucji. Opowieść o polskich fantastycznych filmach, o niesłusznie zapomnianych książkach, o trudno dostępnych komiksach oraz o nielicznych grach, w które mogli zagrać ludzie pozytywnie zakręceni na punkcie fantasy czy science fiction za czasów PRL-u.

Nostalgiczny powrót do czasów, gdy bycie tak zwanym geekiem nie należało do łatwych. Dzieciaki, nastolatkowie, młodzież i wszyscy inni byli skazani na ograniczoną liczbę źródeł, książek, czasopism, filmów czy programów telewizyjnych. I wszyscy mieliśmy dostęp do mniej więcej tego samego, choć raczej nikt nie zdobył każdej z przedstawionej w książce pozycji, nie miał okazji cieszyć się z osobistego obcowania z każdym opisanym sprzętem czy dziełem.

Książka na 400 stronach w ponad milionie znaków oraz kilkuset zdjęciach i ilustracjach przedstawia obraz tej fantastycznej (mimo wszystko) rzeczywistości w szarości Polski Ludowej. Pejzaż książek, komiksów, słuchowisk, seriali, filmów, gadżetów, zabawek czy gier, dostęp do których wymagał szczęścia, samozaparcia, czasu, kasy oraz wysiłku, a najczęściej był po prostu nierealny. To dlatego każda z tych zdobyczy bywała bezcenna i taką pozostała w milionach wspomnień…

Wydawcą książki „Byłem geekiem w PRL-u” jest właściciel magazynów Pixel oraz PSX Extreme oraz organizator wydarzeń związanych z branżą gier wideo oraz szeroko rozumianą popkulturą: Gamedev & Creative Careers Expo oraz Festiwalu Gier i Popkultury Pixel Heaven. Ma na swoim koncie wydane z sukcesem takie pozycje książkowe jak Wielka Księga Gier, Historia Amigi Piksel po Pikselu, Historia Commodore 64 Piksel po Pikselu, Amiga Rulez! czy Komiks Dla Pixela Michała „Śledzia” Śledzińskiego.

Książka na stronie wydawcy:

Spis treści na stronie:

Wydawca: Robert Łapiński / Idea ahead