środa, 30 listopada 2022

„Lawina komunikatów”

 

Tadeusz  Dołęga-Mostowicz „Lawina komunikatów”

Varia

 

„Lawina komunikatów” to siódmy tom niepublikowanych dotąd tekstów Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. W latach 2017-2022 dzięki staraniom Wydawnictwa Akademickiego Dialog czytelnicy mogli zapoznać się z wieloma innymi tekstami dziennikarskimi tego najpoczytniejszego polskiego autora dwudziestolecia międzywojennego. Wspomniane teksty ukazały się w tomach: „Zły system”, „Niewiasty, bądźcie ostrożne!”, „Panika na Kapitolu”, „Abstynenci z premedytacją”, „Dwór Polski. Kresy i polityka wewnętrzna” oraz „Dziwna kamienica”[1]. W porównaniu do poprzednich tomów, w niniejszej książce znajdziemy teksty o bardziej różnorodnej tematyce.

Autor „Znachora” potrafił pisać o wszystkim. Uwielbiał jednak komentować życie polityczne. Krytykował rządy sanacyjne, premierów, ministrów i polityków, którzy dla doraźnych korzyści przeskakiwali z partii do partii. Dostrzegał także zagrożenia płynące z zacieśniających się kontaktów niemiecko-sowieckich. W połowie lat 20. Tadeusz Dołęga-Mostowicz zaczął pisywać felietony do dziennika „Rzeczpospolita”. We wrześniu 1927 r. swoje zaangażowanie i bezkompromisowość przypłacił ciężkim pobiciem przez nieznanych sprawców. Po pewnym czasie ustalono, że sprawcy napadu poruszali się autem należącym do komendanta głównego Policji Państwowej. Sprawa została jednak zatuszowana, a rok później dociekliwy felietonista zakończył współpracę z dziennikiem.

 


W tomie „Lawina komunikatów” opublikowano także kilka recenzji teatralnych, które wyszły spod pióra twórcy postaci Nikodema Dyzmy. Zamieszczono także teksty w których Dołęga-Mostowicz polemizuje z autorami artykułów drukowanych na łamach innych czasopism, m.in. „Kuriera Porannego”, „Expressu Porannego”, „Kuriera Warszawskiego” czy „Gazety Warszawskiej”. Nie brak tu również felietonów poruszających sprawy społeczne oraz aktualne wydarzenia z kraju i ze świata. Dołęga-Mostowicz celnie punktuje rzeczywistość, pisze barwnie i ze swadą. W trakcie lektury można odnieść wrażenie, iż młody jeszcze wówczas, bo niespełna trzydziestoletni dziennikarz, bez najmniejszych problemów poradzi sobie z każdym tematem zleconym przez przełożonych.

W planach Wydawnictwa Akademickiego Dialog znajduje się jeszcze co najmniej jeden tom, na kartach którego mają zostać opublikowane teksty autobiograficzne i biograficzne związane z życiem i twórczością Dołęgi-Mostowicza.[2]. Polecam.                     

Książka na stronie wydawcy:

https://wydawnictwodialog.pl/lawina-komunikatow--varia,133,2946.html

 

Wydawca: Wydawnictwo Akademickie Dialog

ISBN: 978-83-8238-098-9

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 332




wtorek, 29 listopada 2022

„Z drugiej strony szkła. Autoportret fotoreporterki”

 

Anna Musiałówna  „Z drugiej strony szkła. Autoportret fotoreporterki”

 

Anna Musiałówna – fotoreporterka prasowa i socjologiczna, autorka reportaży,  kuratorka wystaw fotograficznych, publikowała m.in. w „itd”, „Przyjaciółce”, „Odrze”, „Życiu” „Polityce”. W książce Z drugiej strony szkła. Autoportret fotoreporterki opowiada o własnym życiu poprzez wspomnienia i relacje ze spotkań z bohaterami swoich fotoreportaży. Osoby te, mieszkające często na odległej prowincji, odnajdywała i docierała do nich w zaskakujący niekiedy sposób. Posługując się równie biegle fotografią, jak i słowem pisanym, wyczulona na losy i niedole drugiego człowieka, autorka potrafi z dużą precyzją ukazać obraz życia społecznego w epoce PRL-u i po przełomie 1989 roku, a przy tym ujawnić przed czytelnikami własny punkt widzenia na minione i obecne czasy oraz swoją hierarchię wartości. Zwraca też szczególną uwagę na zmiany oczekiwań, jakie w okresie ostatnich kilkudziesięciu lat zaszły wobec reportażu prasowego.

 


Kto mógł przewidzieć, że kapitalistyczny dobrobyt zniewoli ludzkie umysły i dusze skuteczniej niż komunistyczny niedostatek? Że wirtualna rzeczywistość zastąpi żywy świat?

 


Ta książka – reportaż o własnym życiu – jest niezwykła. Od opisu dzieciństwa w rodzinnym domu w Suchedniowie, pobytu w szkole baletowej i lat spędzonych w powojennej Warszawie, początków kariery tancerki (nagle przerwanej) – po lata pracy fotoreporterki w pismach warszawskich. Z empatią opisane relacje z najbliższymi – z ojcem i matką, z rodzeństwem, z synem. Niezliczone spotkania z ludźmi w podróżach reporterskich. Kontakt i przyjaźń z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim, także – przed wojną – mieszkańcem Suchedniowa. Maria Dąbrowska – inna niż w oficjalnych zapisach, bo we wspomnieniach gosposi Melanii. Wzruszająca, pełna emocji, napisana z wielkim talentem opowieść! Kazimierz Orłoś


Książka na stronie wydawcy:

https://czytelnik.pl/pl/p/-Z-drugiej-strony-szkla.-Autoportret-fotoreporterki/1699

 

Wydawca: Czytelnik

ISBN: 978-83-07-03538-3

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 424 + 51 zdjęć



poniedziałek, 28 listopada 2022

„Pandemie, epidemie, choroby w życiu ludzi strefy Morza Bałtyckiego”

 

Maciej Franz, Zbigniew Pilarczyk (red).

„Pandemie, epidemie, choroby w życiu ludzi strefy Morza Bałtyckiego”

Mare Integrans. Studia nad dziejami  wybrzeży Morza Bałtyckiego". Tom XVI.

 

XVI tom serii "Mare Integrans. Studia nad dziejami wybrzeży Morza Bałtyckiego" zawierający dziewiętnaście artykułów poświęconych tematyce chorób oraz ich wpływu na społeczeństwo na przestrzeni dziejów.

 


Książka na stronie wydawcy:

https://marszalek.com.pl/sklep/pl/glowna/5221-pandemie-epidemie-choroby-w-zyciu-ludzi-strefy-morza-baltyckiego-mare-integrans.html

 

Wydawca: Adam Marszałek

ISBN: 978-83-8180-654-1

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 400



niedziela, 27 listopada 2022

„Pomniki historii”

 

Monika Karolczuk „Pomniki historii”

 

Na szczególne wyróżnienie, jakim jest uznanie za pomnik historii, zasłużyły nie tylko miejsca szeroko znane ze swego historycznego znaczenia, jak zespoły miejskie Krakowa, Warszawy, Gdańska, Torunia czy Poznania, najstarsze opactwa, owiane aurą potęgi i malowniczości zamki, pola bitwy pod Grunwaldem, Racławicami i na Westerplatte, kanały Augustowski i Elbląski, ale także rzadziej wymieniane perły polskiego krajobrazu kulturowego, jak most żelazny w Ozimku, radiostacja w Gliwicach, drewniane kościoły w Orawce, Szalowej czy Klępsku i wiele innych. Książka prezentuje wszystkie aktualnie ustanowione rozporządzeniem Prezydenta RP pomniki historii, których jest aż 117, przy czym połowa znalazła się w tym gronie w ostatnich latach - w związku ze stuleciem odzyskania niepodległości w 2018 r. taką nobilitacją cieszyło się już nieco ponad 100 miejsc, potem przybyły kolejne.

 


- 117 pomników historii – kalejdoskop chwały polskiej historii, sztuki, kultury

- ciekawe opisy

- blisko 500 fotografii

- lokalizacja na mapie Polski

 


Źródło:

https://www.aromatslowa.pl/pomniki-historii-monika-karolczuk

https://www.aa.com.pl/pomniki-historii-monika-karolczuk 

https://www.religijna.pl/pomniki-historii-monika-karolczuk

Więcej o publikacji:

https://www.kmktychy.pl/produkt/pomniki-przyrody

 

Wydawca: Aromat Słowa

ISBN: 978-83-65758-45-3

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 320



sobota, 26 listopada 2022

„Dobrowolski i diament imperialny”

 

Artur Pacuła „Dobrowolski i diament imperialny”

 

W ubiegłym roku w księgarniach pojawił się pierwszy tom nowego cyklu powieściowego Artura Pacuły, którego głównym bohaterem jest młody i utalentowany inżynier Konstanty Dobrowolski. Na kartach powieści „Dobrowolski i skarb z Meroe”[1] widzimy inżyniera pracującego przy budowie Kanału Sueskiego. Młodzieniec przeżywa w Egipcie szereg niebezpiecznych przygód, z których dzięki inteligencji, przyjaciołom i odrobinie szczęścia udaje mu się wykaraskać. Sympatyczne postacie, wartka, dynamiczna akcja, solidna dawka humoru i egzotyczna sceneria sprawiły, że powieść zyskała uznanie czytelników, a autor poszedł za ciosem i postanowił dać swojemu bohaterowi nowe życie. Tym razem z inżynierem Dobrowolskim przeniesiemy się do metropolii nad Sekwaną.

 


Jest rok 1889. W Paryżu rozpoczyna się Wystawa Powszechna. Nad miastem góruje zbudowana specjalnie na tę okazję Wieża Eiffla. Budowla, która miała upamiętnić setną rocznicę rewolucji francuskiej, odgrywa w powieści dość istotną rolę. Już na pierwszych stronach powieści, Dobrowolski ratuje bowiem przed niechybną śmiercią jednego z robotników dokonujących ostatnich prac na wysokości. To jednak dopiero przedsmak przygód jakie czekają na młodego inżyniera. Paryska wystawa przyciąga tłumy widzów, wielkim powodzeniem publiczności cieszy się okazały Diament Imperialny. Nic więc dziwnego, że nie brak osobników, którzy chętnie zaopiekowaliby się cennym klejnotem. Pośród nich są także rewolucjoniści, którzy zamierzają ukraść diament, a środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczyć na swą działalność.

Do Paryża docierają ludzie, którzy zamierzają przeszkodzić w organizowanym w tym samym czasie kongresie socjalistów. Jest jednak ktoś, kto będzie się starał by nie dopuścić do eksplozji ładunków wybuchowych w sali pełnej delegatów. Tym kimś jest oczywiście Kostek Dobrowolski. Wokół niego toczy się walka szpiegów, nie raz padają strzały. Młodzieniec wraz wiernym służącym, przemierzając zakamarki francuskiej stolicy, ociera się o świat tamtejszej bohemy. Podobnie jak w pierwszym tomie cyklu, także na kartach niniejszej powieści na drodze Kostka Dobrowolskiego staną urocze i nietuzinkowe kobiety. Nie trudno więc przewidzieć, że serce młodego inżyniera zabije mocniej, a Kostek będzie robił co tylko w jego mocy by zaskarbić sobie względy płci pięknej.

 


Warto nadmienić, iż w powieści Artura Pacuły pojawia się także kilka postaci historycznych, m.in. wspomniany wyżej, architekt i konstruktor Gustave Eiffel, malarz postimpresjonista Henri Toulouse-Lautrec oraz polski działacz socjalistyczny Bolesław Limanowski. Autor od czasu do czasu wplata w fabułę powieści ciekawostki związane z zainteresowaniami głównego bohatera. Młodego inżyniera pasjonują rzecz jasna postępy w nauce i technice, wynalazki. Każdy z ponad 30 rozdziałów, na jakie podzielona została powieść składa się z kilku lub kilkunastu scen. Dzięki zastosowaniu takiego zabiegu, autorowi udało się uzyskać bardzo oryginalny, wręcz filmowy efekt. Powieść „Dobrowolski i diament imperialny” to lektura godna polecenia wszystkim miłośnikom przygody, nauki, historii i oczywiście Paryża.

 

Powieść na stronie wydawcy:

http://www.4em.pl/produkt/dobrowolski-i-diament-imperialny

Recenzje książki:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5034022/dobrowolski-i-diament-imperialny

 

Wydawca: Oficyna 4eM

Cykl: Konstanty Dobrowolski (tom 2)

ISBN: 978-83-66242-68-5

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 352




[1] Recenzja powieści Artura Pacuły „Dobrowolski i skarb z Meroe”: http://www.zapomnianabiblioteka.pl/2021/02/dobrowolski-i-skarb-z-meroe.html


piątek, 25 listopada 2022

„Przechytrzyć śmierć. Tom I”

 

Marek Wyszomirski-Werbart „Przechytrzyć śmierć. Tom I”

 

Freda List, węgierska arystokratka, wie, jak zadbać o swoje interesy. Wyszkolona podczas dziecięcych „zabaw” przez ojca – wysoko postawionego agenta wywiadu – potrafi poradzić sobie w każdej, nawet najbardziej ryzykownej sytuacji, w czym pomaga jej niezwykły spryt i inteligencja. Freda wraz z Dzidzią, swoją przyjaciółką, fotografuje tajną bazę okrętów podwodnych w ówczesnym Świnoujściu, by potem sprzedawać kopie wszystkim, którzy są skłonni za nie zapłacić. Już wkrótce alianci, walczący z III Rzeszą, zaproponują obu dziewczynom bardziej sformalizowaną, ale też niebezpieczną współpracę…



Książka – będąca pierwszą częścią dylogii Marka Wyszomirskiego-Werbarta – napisana została na bazie faktów oraz licznych źródeł i w barwny sposób opowiada mało znaną historię wyjątkowych kobiet, które przyczyniły się do pokonania hitlerowskiego reżimu.

Powieść na stronie wydawcy:

https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=przechytrzyc_smierc_tom_i,druk

 

Wydawca: Novae Res

ISBN: 978-83-8313-120-7

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 650



czwartek, 24 listopada 2022

„Afera "MOCR-Trust" 1921-1927”

 

Andrzej Krzak „Afera "MOCR-Trust" 1921-1927”

 

Działalność sowieckich służb specjalnych, wokół których narosło wiele legend, wzbudza-pomimo ograniczeń wynikających z braku szerszego dostępu do archiwów rosyjskich - duże zainteresowanie wśród historyków i wszelkiego rodzaju ekspertów. Jest to przede wszystkim spowodowane tym, iż niewątpliwie należały one do grona najlepszych, a co za tym idzie – najbardziej niebezpiecznych organów wywiadu i kontrwywiadu na świecie. Wiele operacji, które zostały przez nie przeprowadzone, ze względu na użyte mechanizmy i narzędzia, na trwałe weszło do kanonów sztuki służb specjalnych. Szczególne miejsce w pracy kontrwywiadu ZSRS zajmuje przeprowadzona z dużym rozmachem afera „MOCR-Trust”. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, była ona prowadzona przez około siedem lat i doprowadziła do rozbicia rosyjskiej „białej emigracji” oraz do likwidacji na pewien czas struktur wywiadów strategicznych: Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Łotwy i Estonii, które działały na kierunku sowieckim.

Dlatego dobrze się stało, że dr hab. Andrzej Krzak podjął się udanej próby rekonstrukcji tej jednej z najważniejszych operacji dezinformacyjnych, przedstawiając jej przebieg w szerszym kontekście, a także w odniesieniu do innych, mniej znanych afer inspiracyjnych służb specjalnych Związku Sowieckiego. (...)



Autor w sposób kompetentny i interesujący, z dużą swobodą oraz szeroką znajomością problematyki służb specjalnych ZSRS okresu międzywojennego wprowadza czytelnika w świat tajnych operacji sowieckich. Nie będzie truizmem stwierdzenie, że były to działania niezwykle złożone, których skutki odczuwalne są do naszych czasów i mają niewątpliwie istotny wpływ na współczesne operacje zarówno kontrwywiadu, jak i wywiadu Federacji Rosyjskiej. Prof. dr hab. Piotr Kołakowski


Publikacja na stronie wydawcy:

https://marszalek.com.pl/sklep/pl/glowna/4852-afera-mocr-trust-1921-1927.html

 

Wydawca: Adam Marszałek

ISBN: 978-83-8180-436-3

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 404



środa, 23 listopada 2022

„Garbo. Najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood”

 

Robert Gottlieb „Garbo. Najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood”

Wstęp: Tomasz Raczek

 

Kobieta-sfinks, której nikt nie był w stanie pojąć. Zimna jak lód Szwedka. Przeurocza, nieśmiała dziewczyna. Ikona kina, która w wieku zaledwie 36 lat zniknęła z ekranów. Nie lubiła ludzi, ale swoim spojrzeniem uwodziła miliony. Zarabiała astronomiczne sumy i jednocześnie była legendarnie skąpa. Mimo szafy pełnej zjawiskowych sukien chodziła głównie w męskich spodniach i nie zawsze czystych swetrach.



Mężczyźni się o nią zabijali, ale najdłuższy związek stworzyła z kobietą. Romansem z pisarzem E.M. Remarkiem doprowadziła do szału Marlenę Dietrich (która wcześniej sama ukradła jej kochankę). Choć chorobliwie strzegła swojej prywatności i uciekała fotoreporterom, aż do śmierci elektryzowała tłumy – po 20 latach od ostatniego filmu na jej widok na ulicach Nowego Jorku tworzyły się kilometrowe korki.



Jak wstydliwej Szwedce z robotniczej rodziny udało się podbić Hollywood? Czy karierę zawdzięczała wpływowym kochankom, których umiejętnie dobierała sobie już jako nastolatka? Czy ta niebywale piękna kobieta tak naprawdę czuła się mężczyzną? I dlaczego będąc u szczytu sławy, nagle zakończyła karierę?



Robert Gottlieb – znawca teatru i kina złotej ery Hollywood, a także legendarny redaktor, który w swojej karierze kierował jednymi z najważniejszych amerykańskich wydawnictw, Simon and Schuster oraz Alfred A. Knopf. Odkrył Josepha Hellera i jego „Paragraf 22”, był też redaktorem powieści m.in. Doris Lessing, Raya Bradburego i Toni Morrison. Wieloletni redaktor naczelny „The New Yorkera” i autor m.in. biografii Sary Bernhardt oraz George’a Balanchine’a.

 

Źródło:

https://www.znak.com.pl/ksiazka/garbo-najbardziej-tajemnicza-gwiazda-hollywood-gottlieb-robert-235287

https://www.empik.com/garbo-najbardziej-tajemnicza-gwiazda-hollywood-robert-gottlieb,p1325256329,ksiazka-p

Recenzje książki:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5031489/garbo-najbardziej-tajemnicza-gwiazda-hollywood

 

Wydawca: Znak Literanova

ISBN: 978-83-240-7761-8

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 560

 


wtorek, 22 listopada 2022

„Niedźwiedź Wojtek”

 

Aileen Orr „Niedźwiedź Wojtek”

Niezwykły żołnierz Armii Andersa

 

Porywająca i pełna niezwykłego uroku, a co najważniejsze, prawdziwa historia jednego z najbardziej niezwykłych kombatantów II wojny światowej! Wojtek lubił zapalić, napić się piwa niczym prawdziwy żołnierz. Tyle że był ważącym 250 kg niedźwiedziem brunatnym.

Jako sierota trafił w szeregi Armii Andersa maszerującej w 1942 roku z Persji do Palestyny. Pierwotnie był maskotką, jednak wkrótce zaczął aktywnie włączać się w wysiłek bojowy swego oddziału. Podczas kampanii we Włoszech zapracował sobie nawet na miano prawdziwego żołnierza, posiadającego własny stopień i numer ewidencyjny. Od tego czasu symbolem 22. Kompanii Zaopatrzenia Artylerii 2. Korpusu, w której służył, stał się rysunek niedźwiedzia niosącego pocisk.




Po wojnie Wojtek, wraz z towarzyszami broni z 2. Korpusu, przybył do Berwickshire, gdzie został znaczącym członkiem lokalnej społeczności. Następnie przeniósł się do zoo w Edynburgu, ale jego emerytura nie upływała w ciszy i spokoju. Stanowiąc potężny symbol wolności i solidarności dla Polaków na całym świecie, wzbudzał ogromne zainteresowanie. Trwa ono zresztą do dziś, choć od śmierci Wojtka upłynęło już ponad pół wieku. Historię Wojtka uzupełnia epilog autorstwa Neila Aschersona, podkreślający zasługi Polaków w walce z III Rzeszą.

 

Źródło:

https://replika.eu/tytul/niedzwiedz-wojtek-niezwykly-zolnierz-armii-andersa-3

 

Wydawca: Replika

ISBN: 978-83-67295-71-0

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 312

 

 


poniedziałek, 21 listopada 2022

„Zygmunt II August i kultura jego czasów”

 

„Zygmunt II August i kultura jego czasów”

W pięćsetlecie urodzin ostatniego Jagiellona na polsko-litewskim tronie.

Redakcja naukowa: Radosław Rusnak

 

Publikacja, nawiązująca do 500. rocznicy urodzin Zygmunta Augusta, zestawia kilkanaście studiów dotyczących postaci ostatniego Jagiellona, jego mecenatu artystycznego oraz bujnego rozkwitu kultury w tym okresie (m.in. sztuk wizualnych i piśmiennictwa).

 

Książka na stronie wydawcy:

https://www.wuw.pl/product-pol-17168-Zygmunt-II-August-i-kultura-jego-czasow-W-piecsetlecie-urodzin-ostatniego-Jagiellona-na-polsko-litewskim-tronie.html

Słowo wstępne:

https://www.wuw.pl/data/links/d5a4d56e95989d1cce0d9be966ad94b1/17168_11945.pdf

Spis treści:

https://www.wuw.pl/data/links/55af260f4a2343970f711950d8e1ae0f/17168_11944.pdf

Fragment publikacji:

https://www.wuw.pl/data/links/09bdc84d9381b9670286fa0c7a0c59e8/17168_11946.pdf

 

Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

ISBN: 978-83-235-5658-9

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 438



niedziela, 20 listopada 2022

„Myśli o dawnej Polsce”

 

Paweł Jasienica „Myśli o dawnej Polsce”

 

Czy dla nas – zwykłych czytelników, czytaczy historii – jest coś bardziej frapującego niż odpowiedź na pytanie – co by się stało, gdyby…

A jeszcze większą przyjemnością jest, gdy takie rozmyślania zostają podparte ogromną historyczną wiedzą, jaką prezentuje nam Paweł Jasienica w książce Myśli o dawnej Polsce. Dla każdego, kto choć odrobinę smakuje polską historię, zastanawia się, dlaczego losy potoczyły się tak, a nie inaczej – to doprawdy prawdziwa rozkosz zagłębić się w owe dywagacje światłego i mądrego autora, wybitnego znawcy Polski Piastów i Jagiellonów i popłynąć z nim w wartki nurt wydarzeń tamtych czasów oraz przyjrzeć się procesom, które doprowadziły Polskę do miejsca, gdzie dziś się znajduje. 

 


Znakomita intelektualna przygoda dla tych, którzy lubią zastanawiać się nad przeszłością.

 

Książka na stronie wydawcy:

https://wydawnictwomg.pl/mysli-o-dawnej-polsce

 

Wydawca: Wydawnictwo MG

ISBN:  9788377798652

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 304



sobota, 19 listopada 2022

„Uśmiech na wokandzie” (zapowiedź)

 

Rafał Jurkowski „Uśmiech na wokandzie”

 

Już niebawem w księgarniach pojawi się nowa seria książek „Zbrodnie z myszką”. Seria adresowana jest głównie do miłośników kryminalnych historii sprzed lat.

Tom pierwszy „Uśmiech na wokandzie” to zbiór kilkuset dowcipów wybranych z czasopism ukazujących się na ziemiach polskich w latach 1918-1939. Bohaterami żartów są włamywacze, kieszonkowcy, rabusie i zabijacy, których lepiej nie spotkać nocą w ciemnym zaułku. Nie brakuje kawałów o oszustach, defraudantach, uwodzicielach i sędziach spoglądających z politowaniem na ławę oskarżonych, gdzie cwany adwokat za sowite honorarium udziela porad kutemu na cztery nogi rzezimieszkowi. Autorzy dowcipów wykpiwają bankierów, którzy nie martwią się rozprutą kasą, lecz usiłują nie dopuścić by wieści o ich problemach z płynnością finansową dotarły do opinii publicznej. Detektywi na ogół nie potrafią wyśledzić z kim spotyka się zdradzająca małżonka, a posiadacze automobilów rozjeżdżają przypadkowych przechodniów autem, które nie zostało jeszcze spłacone. Uśmiechu i pogody ducha nie brakuje bohaterom dowcipów odprowadzanych do drzwi celi bądź pod szubienicę. Jakże więc może brzmieć ostatnie życzenie fryzjera, który popełnił ciężkie przestępstwo i skazany został na karę śmierci? „Proszę o ostrą brzytewkę. Pragnąłbym przed śmiercią ogolić pana prokuratora”.


Książka na stronie wydawcy:

https://www.wydawnictwocm.pl/usmiech-na-wokandzie-p-746.html

 

Wydawca: Wydawnictwo CM

Seria: Zbrodnie z myszką

ISBN: 978-83-67240-55-0

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 330



piątek, 18 listopada 2022

„Przygody dawnego wojaka Szwejka po wojnach światowych”

 

Jerzy Rzepka- Leszczyński „Przygody dawnego wojaka Szwejka po wojnach światowych”

Tom I - Obyś żył w ciekawych czasach

 

Niepowtarzalny humor, zaskakujące puenty i jedyna w swoim rodzaju gracja – Szwejk znów urzeka wszystkim tym, za co pokochali go czytelnicy na całym świecie.

Wielki powrót dobrego wojaka przypada na czasy zimnowojenne, ale wcale nie mniej ciekawe niż wielka wojna. Szwejk radzi sobie znakomicie w peerelowskiej rzeczywistości lat osiemdziesiątych tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego. Jako ważny pracownik futrzarsko-garbarskiej spółki Garbarz dba o zaopatrzenie, dogląda podróży służbowych i organizuje pracę ludziom, a przy tym z wrodzonym sprytem potrafi korzystać z dobrodziejstw i luk systemu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w cesarsko-królewskim mieście – Krakowie.

Czasy się zmieniają, a dobry wojak Szwejk pozostaje tak samo oryginalny w przezabawnych historiach prosto z czasów słusznie minionych.



Powieść na stronie wydawcy:

https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=przygody_dawnego_wojaka_szwejka_po_wojnach,druk

 

Wydawca: Novae Res

ISBN: 978-83-8313-189-4

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 506



czwartek, 17 listopada 2022

„Dowcip i mądrość”

 

Jolanta Szymska-Wiercioch, Wojciech Wiercioch „Dowcip i mądrość”

Cytaty, paradoksy i aforyzmy. Od starożytności do XIX wieku


Dowcip i mądrość to tysiące głębokich myśli, błyskotliwe gry słów, eseje w pigułce, jednozdaniowe obrazy poetyckie. Innymi słowy: potężna doza racjonalności, tania szczepionka przeciw głupocie; tu nie ma pustych treści ani czczych form językowych. Jest za to gęsta dawka wiedzy i odjazdowa szpryca humoru. Dla każdego coś dobrego, błyskotliwego i śmiesznego. Zdania dobre na czas wojny i pokoju, zdrowia i choroby, radości i smutku, nawet na okresy chronicznego braku czasu.

W książce czeka na czytelnika ponad tysiąc personalnych doradców. Są to zarówno megagwiazdy nauki czy popkultury, jak i twórcy zapomniani, zapoznani, są też filozofowie i żartobliwi prowokatorzy, osoby duchowne i bezduszne, cynicy i święci, intryganci oraz pustelnicy, galernicy słów.

Antologia adresowana jest do studentów i samouków, nudziarzy i dziennikarzy, milczków i mówców, malarzy i żeglarzy, imprezowiczów i samotników, kobiet, mężczyzn i tych niezdecydowanych. Lekkie i poważne zdania zawarte na tych kartach mogą się przysłużyć uczniom, publicystom, literatom, nauczycielom, politykom, uczonym, introwertykom, ekstrawertykom, podrywaczom oraz wszelkiej maści dyskutantom i pieniaczom. Czyhające tu na czytelnika paradoksy i aforyzmy mogą rozbawić niejedno towarzystwo albo rozbroić nastawionych polemicznie oponentów, nadają się do sal balowych, sejmowych, sądowych, szpitalnych i innych. Za pomocą tych niewinnie wyglądających zdań można poprawić nerwową atmosferę, obalić zdanie przeciwnika, uciąć jałową dyskusję, ośmieszyć głupca, zasmucić nadętego mędrka, rozweselić przyjmującego antydepresanty, odwrócić uwagę audytorium od niewygodnego tematu, milutko rzucać impertynencje albo prawić dwuznaczne komplementy. 

 


Jeśli nie przeczytasz tych aforyzmów, one nic nie stracą, ale ty nic nie zyskasz. (Krzysztof Bilica)

 

Książka na stronie wydawcy:

https://wydawnictwomg.pl/dowcip-madrosc-cytaty-paradoksy-aforyzmy-od-starozytnosci-xix-wieku

 

Wydawca: Wydawnictwo MG

ISBN: 978-83-7779-867-6

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 400



środa, 16 listopada 2022

„Dziedzictwo Zofii Kossak. Próba monografii”

 

Jadwiga Mrożek-Myszkowska „Dziedzictwo Zofii Kossak. Próba monografii”

 

Zaletą pracy jest oryginalność podjętego tematu. Pomimo faktu, że Dziedzictwo jest ostatnim dziełem w obfitej i znaczącej karierze literackiej Zofii Kossak i że spotkało się z niezaprzeczalnym sukcesem czytelniczym, nie doczekało się – jak dotąd – pełnego opracowania. Geneza powieści jest doskonale odtworzona, udokumentowana i jasno przedstawiona. Pokazuje, jaką wagę ten ostatni utwór przybrał w oczach jego autorki, a także – istotny w tym przypadku – fakt stopniowej zmiany pierwotnego zamysłu z biegiem powstawania kolejnych rozdziałów i części. Chronologiczny repertuar bibliograficzny (od 1957 do 2009 r.) wypełnia w znakomity sposób poważną lukę w dokumentacji zarówno twórczości Zofii Kossak, jak i opracowań powstałych na jej temat. Również ciekawe i bogate kalendarium życia pisarki. Prof. dr hab. Fraçois Rosset, Dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu w Lozannie (Szwajcaria; członek zagraniczny Polskiej Akademii Umiejętności)

 


Książka na stronie wydawcy:

https://marszalek.com.pl/sklep/pl/biografie/2478-dziedzictwo-zofii-kossak-proba-monografii.html 

 

Wydawca: Dom Wydawniczy DUET

ISBN: 978-83-62558-56-8

Rok wydania: 2012

Liczba stron: 313




wtorek, 15 listopada 2022

„Kopernik. Rewolucje”

 

Wojciech Orliński „Kopernik. Rewolucje”


W czasach Kopernika nic nie wskazywało na to, że do największej naukowej rewolucji dojdzie w Europie. O gwiazdach Chińczycy i Arabowie wiedzieli więcej, ale to my jako pierwsi zrozumieliśmy, jakie jest miejsce Ziemi w kosmosie. Ktoś może powiedzieć, że to przede wszystkim zasługa Keplera, Galileusza, Newtona – ale gdybyśmy zapytali tych panów o zdanie, wskazaliby na dzieło bardzo skromnego, genialnego uczonego, który by pracować w spokoju nad swoim odkryciem, zaszył się na skraju Europy.



Jakich cudów trzeba było, by Kopernik w ogóle mógł pojawić się na świecie? Dlaczego właśnie on, półsierota z Torunia, mógł, a nawet musiał zmienić nasze miejsce we Wszechświecie? Dlaczego ta wielka rewolucja nie wybuchła w Paryżu, Rzymie czy Florencji, ale na Warmii? Dlaczego w Polsce?

 


Żywot Kopernika rozpięty między trzema epokami – średniowieczem, renesansem i kontrreformacją – to jednak nie tylko nauka. To również wielka polityka, wojny, spiski, intrygi, romanse – a w ich centrum nasz astronom (ale też ekonomista, polityk, lekarz), który zachował w swoich szalonych czasach godność, zdobył szacunek możnych a także miłość kobiety. Kopernik w brawurowej opowieści Wojciecha Orlińskiego, choć odległy w czasie, staje się nam bliski jako człowiek szukający miejsca do życia i przestrzeni na realizowanie swoich pasji. Odkrywany dziś na nowo zaskakuje skromnością, pokorą, ale też uporem i słabościami, które mogły go zaprowadzić – jak jednego z jego przyjaciół – do lochów Watykanu. Jednak w życiu Kopernika amor omnia vincit – miłość zwycięży wszystko. Wzniosła miłość do nauki, ale też jak najbardziej ziemska i ludzka miłość. Aaa, i jest Polakiem, z całą pewnością Kopernik jest Polakiem – z wyboru.

 


Rewolucyjna biografia Mikołaja Kopernika 

Brawurowa opowieść o naukowym przewrocie wszechczasów


Wojciech Orliński (ur. 1969) - dziennikarz, pisarz, belfer. W latach 1997-2021 pracował w "Gazecie Wyborczej", nadal współpracuje z jej reporterskim magazynem "Duży Format". Autor wielu książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych, w tym biografii Stanisława Lema Lem. Życie nie z tej ziemi oraz Paula Barana Człowiek, który wymyślił internet. Prowadzi blog Ekskursje w dyskursie (ekskursje.pl). Od 2020 pracuje jako nauczyciel chemii w jednym z warszawskich liceów.

 

Recenzje książki:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5026085/kopernik-rewolucje

https://forsal.pl/lifestyle/nauka/artykuly/8585181,mikolaj-kopernik-rewolucja-recenzja-ksiazki.html

Książka na stronie wydawcy:

https://wydawnictwoagora.pl/kopernik-rewolucje

Rozmowa a autorem:

https://kultura.onet.pl/wywiady-i-artykuly/kopernik-zapoczatkowal-500-letnia-tradycje-inflacja-to-problem-ktorym-warto-sie-zajac/7xmhmhj

 

Wydawca: Wydawnictwo Agora

ISBN: 9788326837807

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 428



poniedziałek, 14 listopada 2022

„Filip Orlik (1672–1742) i jego Diariusz”

 

„Filip Orlik (1672–1742) i jego Diariusz

Wstęp i opracowanie Walentyna Sobol

 

Filip Orlik (1672-1742) – hetman kozacki, następca Iwana Mazepy, którego był najbliższym współpracownikiem, pełnił funkcję pisarza generalnego wojska zaporoskiego. W 1709 roku, po klęsce Szwedów i sprzymierzonych z nimi wojsk kozackich w bitwie pod Połtawą, obaj schronili się w Imperium Osmańskim. Po śmierci Mazepy, 16 kwietnia 1710 roku Orlik został wybrany na hetmana przez starszyznę kozacką i wojsko. Przyjęto wówczas wspólnie Konstytucję Praw i Wolności Wojska Zaporoskiego, w której określono granice państwa ukraińskiego, terytorium, pojęcie narodu, finanse, sądownictwo i religię. Podczas wojny rosyjsko-tureckiej 1710-1711 Orlik walczył ponownie na Ukrainie, ostatecznie jednak zmuszony był wycofać się na terytorium osmańskie. Wiązał spore nadzieje z Polską, zwłaszcza po zawarciu związku małżeńskiego córki Stanisława Leszczyńskiego z królem Francji Ludwikiem XV. Do końca życia zabiegał w europejskich stolicach o poparcie dla sprawy niepodległości Ukrainy. Zmarł w Jassach w 1742 roku.




Oryginał Diariusza Filipa Orlika z lat 1720-1732 znajduje się w Archiwum Dyplomatycznym Ministerstwa Europy i Spraw Zagranicznych Francji. Podstawę niniejszego wydania stanowi fragment rękopisu obejmujący lata 1725-1726. Jest to pierwsza polska edycja tego interesującego źródła historycznego.



Dzięki jego lekturze możemy obserwować krąg kulturowy hetmana, podążać jego drogami w staraniach o wolność Ukrainy, dla której jest wielkim bohaterem narodowym. Dla współczesnych Polaków Filip Orlik jest z kolei niezwykłym pod wieloma względami przedstawicielem elity I Rzeczypospolitej.

 

Książka na stronie wydawcy:

https://www.wuw.pl/product-pol-15594-Filip-Orlik-1672-1742-i-jego-Diariusz.html

 

Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

ISBN: 978-83-235-5230-7

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 532



sobota, 12 listopada 2022

„Bolesław Chrobry. Wnuk”

 

Antoni Gołubiew „Bolesław Chrobry. Wnuk”

 

Już po pąci, która przeszła przez kraj niczym orzeźwiający deszcz wiosenny, zwiastujący Nowe. Teraz Ksiądz po onym kraju inspekcje robi, słucha, co ludziska mówią i czego chcą. Jednych nagradza, drugim nie daruje. A różne gadki po opolach się snują, różnie się losy ich mieszkańców składają. Jedni wzwyż idą, a inni padają. Tak i wnuk Bolkowy się rodzi, a on takoż Bolesław.

 


Ostatni już tom wspaniałej epopei Antoniego Gołubiewa, który w swojej powieści, pełnej historycznych wydarzeń i historycznych postaci, portretuje wszystkie warstwy społeczne – od pospolitego roba,  po księcia Bolesława czy cesarza Ottona III. Splata losy bohaterów, tak jak splatała się polska państwowość, wytrwale, cierpliwie, w boju i politycznych rozgrywkach.


 Powieść na stronie wydawcy:

https://wydawnictwomg.pl/boleslaw-chrobry-wnuk

 

Wydawca: Wydawnictwo MG

ISBN: 978-83-7779-849-2

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 176



czwartek, 10 listopada 2022

„Młodość przeżywa się raz”

 

Stanisław Broniewski „Orsza” „Młodość przeżywa się raz”

Gawędy o wychowaniu i historii

 

Zestaw tekstów i wypowiedzi Stanisława Broniewskiego „Orsza”, byłego naczelnika Szarych Szeregów (1915-2000) dotyczących wychowania i historii. Znajdziemy tu teksty niemal z całego życia „Orszy” publikowane wcześniej w prasie, spisane z nagranych wypowiedzi, wydawnictw drugiego obiegu i jego własnego archiwum. Wszystko bogato ilustrowane unikatowymi ilustracjami oraz uzupełnione dodatkowymi materiałami o Szarych Szeregach (słownikami wydarzeń i nazwisk) oraz o życiu Autora, m.in. życiorysem i bibliografią.

Ze wstępu: Oddając do rąk Czytelników książkę ze zbiorem gawęd, nie chcieliśmy tylko upamiętniać Autora – zacnej i zasłużonej postaci historycznej. Mimo iż niewątpliwie harcmistrz Rzeczypospolitej Stanisław Broniewski na takie upamiętnienie zasługuje. Dowódca akcji pod Arsenałem, naczelnik Szarych Szeregów, obok Aleksandra Kamińskiego najważniejszy twórca i strażnik mitu Szarych Szeregów, a przede wszystkim pamięci „Rudego”, „Alka”, „Zośki” i ich przyjaciół. Mitu ciągle żywego, nadal pobudzającego myślenie o polskim patriotyzmie w kolejnych pokoleniach. Niewątpliwa w tym zasługa „Orszy”, postaci wybitnej i wielowymiarowej.

 


Naszym zamiarem nie było jednak wyłącznie pokazanie i przypomnienie kolejnego niebanalnego polskiego życiorysu bohatera XX wieku. Ważniejsza wydała nam się myśl samego Autora, zawarta w jednym z prezentowanych tu tekstów: „Pamięć o wczoraj musi służyć dzisiaj”.



Stanisław Broniewski nie tylko pełnił wiele funkcji w harcerstwie, w organizacjach społecznych i instytucjach państwowych, lecz także był przede wszystkim wychowawcą. Jego pasją była młodzież, na niej najbardziej mu zależało, do niej przede wszystkim chciał dotrzeć ze swoim przekazem. Głównie młodzież harcerska, w naturalny sposób mu najbliższa, którą uważał za elitę, zdolną do intensywnej pracy nad sobą. Wierzył, że harcerska metoda wychowawcza sprawdzi się w każdych warunkach, przyczyniając się do wychowania dobrych obywateli, patriotów nie szukających uznania, lecz kierujących się ideałem służby, jak to mówił „nie sobie”. Gdy słucha się jego wystąpień przed różnymi gremiami, zdumiewa aktualność myślenia i refleksji o wychowaniu. Zamieszczone w tym zbiorze teksty, mimo iż były wypowiadane lub pisane na przestrzeni wielu lat i w skrajnie różnych warunkach historycznych, łączy obsesyjna wręcz troska o poszukiwanie najwłaściwszego modelu wychowania młodego człowieka, w każdych warunkach, niezależnie od tego, czy jest to czas wojny, stalinizm, przygnębiająca rzeczywistość realnego socjalizmu, czy stan wojenny. „Orsza” zawsze szuka „powołania dla kolejnych pokoleń” i właściwego programu jego realizacji. Wydaje nam się, że właśnie ta nieustanna krytyczna analiza sytuacji i poszukiwanie w historii wartości, przykładów i zdarzeń, które współcześnie można wykorzystać wychowawczo, stanowi o świeżości przesłania „Orszy”. Jego teksty nadal można i, naszym zdaniem, powinno się traktować jako współczesne drogowskazy wychowawcze. Warto, by zapoznało się z nimi nowe pokolenie wychowawców, którzy nie mieli szansy poznać myśli Autora bezpośrednio. Z takim zamiarem oddajemy ten tomik w ręce Czytelników i chcemy, aby dotarł do młodych instruktorów harcerskich i wychowawców.

Wydawnictwo pod patronatem Muzeum Powstania Warszawskiego.

Źródło:

https://www.jakobstaf.pl/wydawnictwa/mlodosc-przezywa-sie-raz

 

Wydawca: Fundacja Jakobstaf! 

ISBN: 978-83-964371-4-3

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 460



środa, 9 listopada 2022

„Współczesna kuchnia dawnych Kresów”

 

Mykoła Mańko „Współczesna kuchnia dawnych Kresów”

 

Kresy to nie tylko historia, legenda, nostalgia. Kresy to także kuchnia - kusząca, pachnąca, pełna niezwykłych aromatów i oryginalnych smaków. Od Wilna do Bakczysaraju rozciąga się wielki obszar kulinarnej swojskości i egzotyki. Pełno tu dań bardziej lub mniej znanych, które - przygotowane według receptur zaskakujących zderzeniem tradycji i nowoczesności - odkrywają przed nami nieznane dotąd smakowe wrażenia. To wyjątkowy zbiór unikalnych przepisów czerpiących pełnymi garściami z kuchni wielu ludów, narodów i kultur, których mieszanka stanowiła o niepowtarzalnej specyfice Kresów.

 


"Potrawy, które proponuję, są gotowane współcześnie, dostosowane do teraźniejszych sprzętów kuchennych, a podane w przepisach produkty bez trudu kupimy w pobliskim sklepie tub zbierzemy we własnym ogródku (…) Gwarantuję, że każde danie zostało przygotowane przeze mnie osobiście i szczerze dzielę się sprawdzonymi przepisami. Gdziekolwiek jesteście: w Polsce, na Litwie, Białorusi czy Ukrainie, gotujmy wspólnie, bo najskuteczniejszą dyplomacją między sąsiadami jest dyplomacja kulinarna." (od Autora)

 

Źródło:

https://www.aromatslowa.pl/wspolczesna-kuchnia-dawnych-kresow-mykola-manko

https://www.religijna.pl/wspolczesna-kuchnia-dawnych-kresow-mykola-manko

Recenzje książki:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5021301/wspolczesna-kuchnia-dawnych-kresow

 

Wydawca: Wydawnictwo AA

ISBN: 978-83-7864-591-7

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 208