czwartek, 30 listopada 2023

„Dać z siebie wszystko, to wygrać”

 

Marek Wiącek „Dać z siebie wszystko, to wygrać”

 

W PRL-u każdy, komu udało się zdobyć paszport, wyjeżdżał z kraju, by szukać szczęścia za granicą. Marek Wiącek nie jest wyjątkiem. Sam wyjazd to jednak tylko niewielka część drogi do sukcesu. Na emigracji trzeba znaleźć mieszkanie, pracę, a potem utrzymać z niej siebie i rodzinę. Nie każdemu się to udaje.

Marek w listach do ukochanej Mamy relacjonuje emigracyjne zmagania, wzloty i upadki oraz próby odnalezienia swojego miejsca na ziemi. Afryka, Francja, USA – każde z tych miejsc to dla niego nowe lekcje i doświadczenia zawodowe, które stara się jak najlepiej wykorzystać. Wbrew krzywdzącym stereotypom o wiecznie pijanych oraz niegospodarnych Polakach udowadnia, że gdy tylko człowiek jest zdeterminowany i nastawiony na cel, zdoła zawojować świat.



Z perspektywy mojego długiego już życia nie można oprzeć się refleksji, w jakim stopniu ważne są ludzkie kompleksy, małe czy duże, umiejętnie skrywane czy wręcz otwarte, kompleksy wyższości czy niższości. W jak dużym stopniu wpływają one na życie i relacje z otoczeniem, jak bardzo ingerują w inteligencję i zdrowy rozsądek, jak bardzo determinują zachowanie i w efekcie wpływają na nasz los? Czy ludzie myślą o tym, analizują to i uświadamiają sobie moc swoich kompleksów? Kompleks jest jak bezwładna masa ołowiu, która zwala się na nasz rozum i przytłacza otwartą analizę i zdrowe, kartezjańskie myślenie. Jest jak walec, który przewala się po naszym umyśle i to on w dużej mierze decyduje o naszym zachowaniu… Jak mu się oprzeć? Jak się go pozbyć, jak go ujarzmić?

 

Książka na stronie wydawcy:

https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=dac_z_siebie_wszystko_to_wygrac,druk

 

Wydawca: Novae Res

ISBN: 978-83-8313-794-0

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 410



środa, 29 listopada 2023

„Twierdze osiemnastowiecznej Europy” Tom IV

 

Maciej Trąbski (red.). „Twierdze osiemnastowiecznej Europy” Tom IV

Studia z dziejów nowożytnej sztuki wojskowej

 

To już czwarty tom serii poświęconej twierdzom osiemnastowiecznej Europy. Tak jak w poprzednich zostały w nim zamieszczone studia i materiały omawiające fortyfikacje stałe pod względem architektonicznym, stacjonujące w nich garnizony oraz zgromadzone tam uzbrojenie i wyposażenie. Poza tym zaprezentowano działania zbrojne polegające na obronie lub próbie zdobycia danej twierdzy, a także teorię sztuki wojennej. Tom podzielony został na pięć rozdziałów tematycznych. W pierwszym zamieszczono teksty omawiające źródła dotyczące tematyki fortyfikacyjnej. Część druga została poświęcona twierdzom w ścisłym znaczeniu tego słowa, zarówno planom ich wzniesienia czy modernizacji, jak i funkcjonowaniu w omawianej epoce. Kolejny dział zbioru obejmuje teksty prezentujące twierdze w czasie działań wojennych. Natomiast w części czwartej zebrano studia omawiające potencjał obronny twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w postaci stacjonujących tam garnizonów i uzbrojenia zgromadzonego w cekhauzach.

 



Tom zamyka tekst źródłowy przybliżający problematykę teorii wojny fortecznej. Pod względem terytorialnym tym razem dominuje tematyka poświęcona twierdzom Rzeczypospolitej, ale omówione zostały też fortyfikacje na terenie Austrii, Prus, Rosji, Turcji, a nawet odległej Szkocji. Natomiast pod względem chronologicznym, podobnie jak poprzednio, rozszerzono zakres, wychodząc poza umowny wiek XVIII - z jednej stron sięgając do czasów ostatniej wojny polsko-tureckiej, a z drugiej do lat poprzedzających wyprawę Napoleona na Moskwę. (opis wydawcy)


Publikacja dostępna na stronie wydawcy:

https://www.ujd.edu.pl/shop/view/twierdze-osiemnastowiecznej-europy-t-iv

Spis treści:

https://www.stara-szuflada.pl/Twierdze-osiemnastowiecznej-Europy-Tom-IV-p13386

 

Wydawca: Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

ISBN: 978-83-66536-76-0

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 431




wtorek, 28 listopada 2023

„Jagiellonowie i ich świat. Konflikty Jagiellonów”

 

„Jagiellonowie i ich świat. Konflikty Jagiellonów”

Bożena Czwojdrak, Jerzy Sperka, Piotr Węcowski (red.).

 

Jagiellonowie i ich świat. Konflikty Jagiellonów to już piąty z tomów serii „Studia Jagiellonica” pod redakcją Bożeny Czwojdrak, Jerzego Sperki i Piotra Węcowskiego, która wypracowała sobie przez lata miejsce wśród wydarzeń mediewistycznych – jest bowiem plonem cyklu konferencji międzynarodowych odbywających się w gościnnych progach muzeum zamkowego w Oświęcimiu. Jak wcześniej jest to zbiór tematycznie ukierunkowanych tekstów uznanych badaczy z Europy środkowej – tym razem dwunastu autorów z Polski i Czech. Tom piąty skupia się na kwestii żywej i bardzo aktualnej nie tylko w epoce jagiellońskiej – konfliktach. Zebrane tu artykuły opisują „świat Jagiellonów” w kontekście sporów w skali międzypaństwowej, jak i wewnętrznych – w aspekcie dyplomatycznym, administracyjnym i militarnym, zawsze jednak zajmująco. Lekturę zamyka tekst o intrygującym tytule: Insynuacje, inwektywy i kalumnie w korespondencji króla Zygmunta Augusta i Radziwiłłów.

 


Każdy artykuł został opatrzony streszczeniem w języku angielskim.

 


Źródło:

https://vistulana.pl/produkt/jagiellonowie-i-ich-swiat-konflikty-jagiellonow

Spis treści:

https://vistulana.pl/wp-content/uploads/2023/10/Spis-tresci_Jag-5.pdf

 

Wydawca: Wydawnictwo Towarzystwa Naukowego „Societas Vistulana”

Seria: Studia Jagiellonica

ISBN: 978-83-67277-15-0

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 234



poniedziałek, 27 listopada 2023

„Marysia. Moje życie na przedwojennych Kresach”

 

Beata Potocka „Marysia. Moje życie na przedwojennych Kresach”

 

Przełom XIX i XX wieku, południowa część Kresów Wschodnich. Istny kulturowy tygiel, w którym polski, rusiński, żydowski i huculski żywioł mieszają się i przenikają, tworząc fascynującą wielokulturową mozaikę.

To właśnie tutaj, niedługo po utworzeniu II RP, przyszła na świat Marysia. Nic dziwnego, że wczesne dzieciństwo spędzone w tak wyjątkowym regionie pozostawiło w jej pamięci obrazy, których nie zdołał zatrzeć czas. Z najwcześniejszych wspomnień, z historii, jakie Marysia poznała od swoich najbliższych już na Ziemiach Odzyskanych, a także ze źródeł, do których dotarła jej wnuczka, Beata, powstała powieść pełna wzruszeń i nostalgii. Nostalgii za życiem blisko natury, odmierzanym przez niezmienność pór roku, pełnym tradycyjnych obrzędów i przesądów; życiem niezwykle trudnym, a jednocześnie pięknym. Życiem, które przeminęło bezpowrotnie wraz z nadejściem widma II wojny światowej…



 

Powieść na stronie wydawcy:

https://novaeres.pl/katalog/tytuly/marysia_moje_zycie_na_przedwojennych_kresach,druk

 

Wydawca: Novae Res

ISBN: 978-83-8313-827-5

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 626



niedziela, 26 listopada 2023

Świętokrzyskie regionalia (cz. 156)

 

„Świętokrzyskie Studia Archiwalno-Historyczne” Tom XI/2022

Redakcja naukowa: Łukasz Guldon, Edyta Majcher-Ociesa, Wiesława Rutkowska, Hubert Wilk

 

SPIS TREŚCI:

ARTYKUŁY

Dorota Rosińska – Struktura wyznaniowa ludności Zagłębia Dąbrowskiego do 1914 roku

Barbara Łabędzka – Działalność Towarzystwa „Patronat” i komitetów więziennych działających na rzecz pomocy więźniom w okresie międzywojennym (1918-1939)

Dariusz Buras – Postrzelenia w Kielcach w 1925 roku. Studium przypadku

Tomasz Karbowniczek – Obchody 30. rocznicy „Krwawej środy” w województwie kieleckim w 1936 roku

Ilona Sarek – Życie kulturalne Kielc w świetle prasy regionalnej w przededniu II wojny światowej

Mariusz Nowak – Kieleccy ziemianie-żołnierze WP we wrześniu 1939. Próba retrospektywy

Karolina Trzeskowska-Kubasik – Działalność aresztu powiatowego w Busku-Zdroju w latach 1940-1944 w świetle księgi ewidencyjnej więźniów

Paweł Wolańczyk – „Oświadczam, że nie wyjdę stąd, chyba że po trupach i to z przydziałem na mieszkanie” – czyli gospodarka lokalami na terenie Kielc w pierwszych latach po II wojnie światowej (1945-1950)

 


ŹRÓDŁA

Piotr Sławiński – Konwersje Żydów w parafii Przybysławice w latach 1739-1776. Edycja źródłowa

Krzysztof Myśliński – Zespół koszarowo-mieszkaniowy dawnego 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach-Bukówce 1925-1936

 

RECENZJE I OMÓWIENIA

Anna Błachucka, Adam Malcki, Tułacze losy, Kozłów 2021, ss. 651 – Lech Frączek

Omówienia: Andrzej Niespodziewany, Kroniki wiązownickie, wyd. autor, Zawada 2022, ss. 680; Z dziejów Gminy Łoniów, pod red. Wiesławy Rutkowskiej i Piotra Sławińskiego, Archiwum Państwowe w Kielcach, Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie, Kielce – Łoniów 2022, ss.204; Z dziejów Sulisławic i nie tylko… Prace konkursowe, pod red. Wiesłąwy Rutkowskiej i Piotra Sławińskiego, Archiwum Państwowe w Kielcach, Ochotnicza Straż Pożarna w Sulisławicach, Kielce – Sulisławice 2022, ss. 156 – Zespół Redakcyjny

 

SYLWETKI

Jan Jadach (28 VIII 1949 – 4 XI 2021) – archiwista, historyk, bibliotekarz i regionalista –Maria Domańska-Nogajczyk 

 


KRONIKA

Działalność Archiwum Państwowego w Kielcach w 2021 roku – Iwona Pogorzelska, Wiesława Rutkowska

Sprawozdanie z działalności Towarzystwa Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego im. bł. Wincentego Kadłubka w Kielcach za rok 2021 – Lech Frączek

Sprawozdanie z realizacji nagrań do projektu Kieleckiego Towarzystwa Naukowego pod tytułem „By nie zapomnieć… Ludzie nauki, kultury i sztuki w Kielcach” w 2021 roku –Artur Kornacki

Sprawozdanie z realizacji cyklu „Spotkania ze źródłem archiwalnym ” w 2021 roku – Kamil Nowogrodzki

Sprawozdanie z konferencji pt. „Armia Krajowa w źródle archiwalnym” (w ramach cyklu „Spotkania ze źródłem archiwalnym”), Kielce, 30 marca 2022 roku – Kamil Mucha

Sprawozdanie z konferencji popularnonaukowej pt. „Społeczność żydowska w źródle archiwalnym” ( w ramach cyklu „Spotkania ze źródłem archiwalnym”), Kielce 6 lipca 2022 roku – Łukasz Ospara

Sprawozdanie z konkursu „Nasi sąsiedzi – Żydzi” – Paweł Pryt

 


Informacja o autorach

Indeks osób

Indeks miejscowości

Fotografie

 

Źródło:

https://kieleckietowarzystwonaukowe.pl/sklep/swietokrzyskie-studia-archiwalno-historyczne-tom-xi

 

Wydawca: Kieleckie Towarzystwo Naukowe

ISSN: 2353-12235

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 319 stron + wkładka 59 stron na papierze kreda z 118 fotografiami

 

---

 

Publikacje Kieleckiego Towarzystwa Naukowego

można nabyć w biurze Towarzystwa lub zamawiać:

listownie: Kieleckie Towarzystwo Naukowe, ul. Rynek 3, 25 – 303 Kielce

telefonicznie: tel. (41) 344 54 53 lub 798 120 328

e-mail: ktn@kieleckietowarzystwonaukowe.pl

e-mail: kie.tow.nau@gmail.com


sobota, 25 listopada 2023

„Henryk Pobożny. Książę męczennik”

 

Monika Bachowska „Henryk Pobożny. Książę męczennik”

 

Mimo że od czasów Henryka Pobożnego minęło niemal 800 lat, jego życie wciąż fascynuje nie tylko historyków, lecz także wiernych, którzy w jego niezłomnej postawie i męczeńskiej śmierci za wiarę widzą wzór prawdziwego oddania się Chrystusowi. To właśnie dzięki staraniom wiernych doprowadzono w ostatnich latach do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego tego pochodzącego z dynastii Piastów władcy, który był bliski zjednoczenia podzielonej wówczas na dzielnice Polski. Monika Bachowska w swej kolejnej książce z cyklu poświęconego wybitnym postaciom polskiej historii przedstawia niezłomnego księcia, który z odwagą podjął się walki przeciw najazdowi mongolskiemu i w obronie wiary chrześcijańskiej zginął w stoczonej w 1241 roku słynnej bitwie pod Legnicą.

 


Rzetelny opis losów bohaterskiego władcy autorka umieszcza na tle burzliwej historii późnego średniowiecza w Polsce, łącząc go z barwną opowieścią o dworze książęcym, panujących na nim obyczajach, a także o wybitnych postaciach tamtych czasów, w tym o matce Henryka – świętej Jadwidze Śląskiej. Rozpoczęcie w 2017 roku procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego Henryka Pobożnego to znakomita okazja, by bliżej poznać księcia, który sam odważył się stanąć w obronie wartości chrześcijańskiej Europy przed zagrożeniem płynącym ze strony mongolskiej ordy.

 


Monika Bachowska jest absolwentką filologii polskiej oraz historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorką książek: Kresy. Historia, wspomnienia, literatura, sanktuaria, błogosławieni i święci, Święci w historii Polski oraz opowieści biograficznych o św. Franciszku z Asyżu, św. Andrzeju Boboli i księdzu Piotrze Skardze.

 

Powieść na stronie wydawcy:

https://boskieksiazki.pl/product-pol-1103-HENRYK-POBOZNY-Ksiaze-meczennik.html

 

Wydawca: Wydawnictwo eSPe

ISBN: 978-83-7482-935-9

Rok wydania: 2018

Liczba stron: 120



piątek, 24 listopada 2023

„Historia pomnika Mikołaja Kopernika”

 

Aleksander Skotnicki „Historia pomnika Mikołaja Kopernika”

 

Historia pomnika Mikołaja Kopernika na dziedzińcu 

Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.


 

Książka na stronie wydawcy:

https://www.aromatslowa.pl/historia-pomnika-mikolaja-kopernika-aleksander-skotnicki

  

Wydawca: Wydawnictwo AA

ISBN: 978-83-7864-157-5

Rok wydania: 2015

Liczba stron: 196



czwartek, 23 listopada 2023

„Skandaliści w aureolach”

 

Jarosław Molenda „Skandaliści w aureolach”

 

Święty Augustyn z Hippony. Heretyk, który nie stronił od rozpusty. Życie odmienił pod wpływem świętego Ambrożego.

Błogosławiony Bartłomiej Longo. Kapłan szatana, który oddał swoją duszę diabłu. Nawrócił się kiedy usłyszał głos zmarłego ojca.

Święty Ignacy Loyola. Miał w życiu trzy pasje: pojedynki, gry hazardowe i miłostki. Kula armatnia pomogła mu w nawróceniu.

Złodziej, wspólniczka zbrodni, morderca, cudzołożnica z nieślubnym dzieckiem, kazirodca – wbrew pozorom to nie bohaterowie kroniki kryminalnej. Poznaj nieznane historie postaci z panteonu chrześcijańskich świętych, z biblijnych przypowieści i annałów historii Kościoła Katolickiego.

Prawdziwe biografie marnotrawnych synów i córek, przedstawianych dziś w aureoli, niekiedy odbiegają od kościelnych kanonów. Chrześcijańskie wyobrażenia świętych nie wskazują, że niektórzy spośród nich spędzili długie lata żyjąc w śmiertelnym grzechu.


Przeczytaj o losach największych skandalistów w historii chrześcijaństwa.

 

Książka na stronie wydawcy:

https://replika.eu/tytul/skandalisci-w-aureolach

 

Wydawca: Replika

ISBN: 978-83-67867-42-9

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 320



środa, 22 listopada 2023

„Krwawe srebrniki”

 

Robert M. Rynkowski „Krwawe srebrniki”

 

Intrygująca, stanowiąca kontynuację bestsellerowego „Szeptu węża”, powieść kryminalno-sensacyjna, w której misternie skonstruowana intryga łączy się z pełną zwrotów akcji fabułą!

Mieszkający wraz z córką w urokliwej miejscowości na Suwalszczyźnie informatyk Jacek Posadowski podejmuje kolejne śledztwo, gdy w nieodległym klasztorze niespodziewanie umiera znany mu zakonnik. Z pozoru oczywista sprawa szybko się komplikuje. Mnisi, którzy należą do wymierającego zakonu, zdają się skrywać jakieś tajemnice. W tle pojawiają się przemytnicy, tajemnicza organizacja lewicowych radykałów i polityczne intrygi w bezwzględnej walce o władzę. Gra okazuje się toczyć o znacznie wyższą stawkę, niż to się mogło z początku wydawać, a kolejne tropy prowadzą do miejsc i czasów bardzo odległych od współczesnej Suwalszczyzny.  

Jaki jest związek między śmiercią zakonnika, nieznanym obrazem autorstwa słynnego współczesnego malarza oraz starożytnym flakonikiem? Co łączy najsłynniejszą zdradę w historii z zagubionym na suwalskiej prowincji klasztorem? Czy uda się rozwikłać zagadki - zarówno te współczesne, jak i dotyczące ważnych dla milionów ludzi na całym świecie wydarzeń z przeszłości? 

 


Robert M. Rynkowski – autor powieści kryminalno-sensacyjnych, publicysta m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Więzi”, „Znaku”, „Przeglądzie Powszechnym” i „Nowych Książkach”. Kierownik Działu Stenogramów w Kancelarii Senatu.

 

Powieść na stronie wydawcy:

https://boskieksiazki.pl/pl/p/Krwawe-srebrniki/1289

 

Wydawca: Wydawnictwo eSPe

ISBN: 978-83-8301-271-2

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 408



wtorek, 21 listopada 2023

„Sposób na przetrwanie”

 

Violetta Ozminkowski, Krzysztof Daukszewicz „Sposób na przetrwanie”

 

Zabawna, błyskotliwa, ale też pełna melancholii rozmowa znanej pisarki z wybitną osobowością polskiej sceny kabaretowej, a prywatnie żony i męża. Violetta Ozminkowski wnikliwie przepytuje Krzysztofa Daukszewicza z jego twórczości, ale też burzliwego życia estradowego, rodzinnego i towarzyskiego. We wspomnieniach z przewrotnymi puentami pojawiają się: Jonasz Kofta, Adam Kreczmar, Janusz Gajos, Artur Andrus, Robert Górski, Maria Czubaszek, Bohdan Łazuka. Lirycznym dopełnieniem rozmów są wybrane przez Krzysztofa Daukszewicza teksty piosenek i dziennik, w którym zapisuje od lat przygody swojej żony, jak twierdzi, kosmitki.

 


Dla mojego męża nie był to łatwy czas. Nie cierpi, gdy ktoś męczy go pytaniami w stylu: „Skąd wzięły się »Listy do Pana Hrabiego«?”. Odpowiada wtedy na ogół: „Wzięły się znikąd, czyli z głowy”. Zupełnie natomiast nie przejmuje się pytaniami ogólnymi. Takie zadał mu kiedyś dziennikarz telewizyjny: „Najpierw zapytam pana o sens życia, a potem będą trudniejsze pytania”, bo plecie wtedy, co mu ślina na język przyniesie. Mnie też nie było łatwo. Myślę, że po tych kilku latach wspólnej pracy nad książką jestem gotowa na napisanie poradnika: „Jak przetrwać pisanie książki z własnym mężem. Kilka sposobów, nie zawsze zgodnych z prawem”. Z drugiej jednak strony zachęcam wszystkie pary do robienia notatek na własny temat, bo po jakimś czasie okaże się, że mają czarno na białym, dlaczego się w sobie kiedyś zakochali. I to jest bardzo miłe odkrycie. Violetta Ozminkowski

 


Violetta Ozminkowski – dziennikarka i pisarka. Była reportażystką w „Gazecie Wyborczej”, szefową działu Społeczeństwo i Media w „Newsweeku”. Autorka bestsellerowej biografii Michaliny Wisłockiej „Sztuka kochania gorszycielki”, na podstawie której został nakręcony film „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. Ostatnio zostały sprzedane prawa do zekranizowania jej następnej bestsellerowej biografii Maria Czubaszek. „W coś trzeba nie wierzyć”. Za największy sukces swojego życia uważa jednak ukończenie pracy z własnym mężem nad książką „Sposób na przetrwanie”. A szczególnie fakt, że przetrwali jako małżeństwo.

 


Krzysztof Daukszewicz – satyryk, felietonista, poeta, piosenkarz, gitarzysta, kompozytor. To satyryk legenda, który działalność estradową rozpoczął w 1976 roku, zakładając w Szczytnie kabaret Gwuść. Po przeprowadzce do Warszawy występował w kabarecie Na Pięterku i w Teatrze na Targówku. W roku 1983 razem z Januszem Gajosem tworzył „Kabaret Hotel Nitz”, a od 1986 roku występował w kabarecie Pod Egidą. Przez wiele lat realizował swoje programy w TVP, a od 2005 do 2023 roku był regularnie gościem „Szkła Kontaktowego” w TVN24. Napisał ponad trzydzieści książek i wydał dziewięć płyt. Nigdy nie liczył nagród, które dostał, bo zawsze ważniejsi byli ludzie, których spotykał na swojej drodze.


Książka na stronie wydawcy:

https://www.proszynski.pl/product/kalina-jedrusik-opowiesc-corki-z-wyboru

 

Wydawca: Prószyński Media Sp. z o.o.

ISBN: 978-83-8352-104-6

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 256



poniedziałek, 20 listopada 2023

„Twierdze osiemnastowiecznej Europy” Tom III

 

Maciej Trąbski (red.). „Twierdze osiemnastowiecznej Europy” Tom III

Studia z dziejów nowożytnej sztuki wojennej

 

Trzeci tom serii Twierdze osiemnastowiecznej Europy stanowi kontynuację rozważań na temat znaczenia fortyfikacji stałych w dziejach nowożytnej wojskowości. Podobnie jak w poprzednich częściach, również i w tej znajdują się teksty przygotowane przez specjalistów reprezentujących różne dyscypliny naukowe. Dzięki temu prezentowana problematyka jest bardzo szeroka, począwszy od formalno-prawnych podstaw budowy i funkcjonowania twierdz oraz zmian w zakresie teorii i praktyki wojny fortecznej, poprzez szczegóły związane z architekturą obronną, przebiegiem kampanii wojennych i oblężeń, po pokojowe funkcjonowanie garnizonów oraz penitencjarną rolę twierdz.

 


Publikacja dostępna na stronie wydawcy:

https://www.ujd.edu.pl/shop/view/twierdze-osiemnastowiecznej-europy-tom-iii

Spis treści:

https://www.ujd.edu.pl/uploads/catalog_files/twierdze-iii-spis-tresci-98cf7f079f.pdf


Wydawca: Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

ISBN: 978-83-66536-23-4

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 641



niedziela, 19 listopada 2023

„Wszystkich wystrzelać jak psów…”

 

Janusz Gmitruk, Longin Kaczanowski „Wszystkich wystrzelać jak psów…”

Niemiecki odwet za działalność Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora „Hubala”

 

1 września każdego roku to nie tylko radosny dzień w życiu każdego ucznia, ale także tragiczny w dziejach narodu polskiego. We wrześniu 1939 roku naród polski został zarażony śmiertelnym wirusem niemieckiej i sowieckiej nienawiści i zaborczości. Trwało to 2078 dni. Głównym celem Rosjan była inkorporacja i sowietyzacja podbitych ziem. Niemcy mieli zgoła inne zamierzenia wobec narodu polskiego. Wynikały one z Generalnego Planu Wschodniego. Po zwycięskiej wojnie miała powstać Wielka III Rzesza na cmentarzu narodów słowiańskich. Polacy mieli być najpierw wyniszczeni głodem, terrorem, a ostatecznie eksterminowani biologicznie. Od pierwszych dni mimo kapitulacji armii polskiej, niektóre oddziały nie zaprzestały walki, do jednego z tych oddziałów partyzantki powrześniowej należał oddział legendarnego majora Henryka Dobrzańskiego ,, Hubala ,, – oficera, dowódcy, kawalerzysty, obrońcy ojczyzny we wrześniu 1939 roku, uważanego za pierwszego partyzanta II wojny światowej. Dlaczego podjął on się tej walki? Henryk Dobrzański urodził się 22 czerwca 1897 roku w Jaśle w rodzinie o bogatych tradycjach patriotycznych. Był synem Henryka herbu Leliwa i Marii z hr. Lubienieckich. Przed I wojną światową ukończył szkołę średnią. Był zdolnym wybijającym się uczniem. Egzamin dojrzałości złożył w czasie wojny w trybie specjalnym. Uczestniczył w polskim czynie zbrojnym w I wojnie światowej. Galicja była Postrzegana jako polski Piemont, z którego miało wyjść wyzwolenie ziem polskich. W czasie młodzieżowej działalności niepodległościowej zetknął się z pracą społeczno-polityczną ruchu ludowego. Podczas I wojny światowej walczył jako siedemnastoletni członek Polskich Drużyn Strzeleckich, a później żołnierz II Brygady Legionów Polskich. Ranny w bitwie pod Rarańczą po wyleczeniu i internowaniu u ciekł z obozu, aby brać udział w walkach o Lwów w 1918 roku w latach 1919-1921 uczestniczył w w wojnie polsko – bolszewickiej.[…] fragment z Przedmowy

 


Spis treści:

Przedmowa

Janusz Gmitruk – Eksterminacja wsi polskiej w Generalnym Gubernatorstwie 1939-1945

Longin Kaczanowski : ”Wszystkich wystrzelać jak psów ”

Prolog , czyli uparta Polska

Krwawe ciernie Września

Hubal i niepokonani

Pierwsze kroki

Osaczeni

Przyjechali Niemcy by spalić wioskę,

I ojcom naszym odebrać życie…

Dziś was musimy wybić i spalić

Boście trzymali oddział Hubali…

Czemu wy od nas ich zabieracie

I na śmierć prowadzicie…

Tu wzięli dzieciom ojca ,

tam matce trzech synów…

Wszystkich wystrzelać jak psów

Zabierzcie wszystko co mamy

A ojcom naszym darujcie życie

Tysiąc dziewięćset roku czterdziestego

a kwietnia jedenastego…

Polska ziemia wszystko wykryła …

…Droga (do) Prawdy…

Janusz Gmitruk

Ludowa legenda majora Henryka Dobrzańskiego ” Hubala ”

pierwszego partyzanta II wojny światowej

Aneksy – Longin Kaczanowski ( wybór )

Bibliografia

Zdjęcia

 


Publikacja na stronie wydawcy:

https://mhprl.pl/produkt/wszystkich-wystrzelac-jak-psow

 

Wydawca: Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego

ISBN: 978-83-7901-387-6

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 364



sobota, 18 listopada 2023

„Rotmistrz Witold Pilecki. Niezłomny bohater”

 

Joanna Wieliczka-Szarkowa „Rotmistrz Witold Pilecki. Niezłomny bohater”

 

Rotmistrz Witold Pilecki był jednym z najwspanialszych żołnie­rzy w dziejach Wojska Polskiego, nazwano go „Ostatnim ułanem Rzeczypospolitej", „Żołnierzem niezłomnym”, „Ochotnikiem do Auschwitz", a na świecie poznano jako „jednego z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu podczas II Wojny Światowej".

Joanna Wieliczka-Szarkowa z niebywałym wyczuciem, z ko­biecą delikatnością opowiada na kartach tej książki historię człowieka, który zawsze „zachowywał się jak trzeba”. Ogromną wartością książki są też udostępnione przez Zofię Pilecką ro­dzinne fotografie Pileckich. Jacek Pawłowicz Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych w PRL



„Tylko ofiarowanie siebie innym nadaje naszemu życiu sens” - powiedział mój tata. Dziękuję autorce książki, że przypo­mniała te słowa i ukazała postać Witolda Pileckiego w szero­kiej perspektywie. On żyje, jest obecny w moim życiu. Niech ta publikacja przybliży Państwu tego wyjątkowego człowieka, który nie dał o sobie zapomnieć. Zofia Pilecka

 

Książka na stronie wydawcy:

https://www.aromatslowa.pl/rotmistrz-witold-pilecki-niezlomny-bohater-joanna-wieliczka-szarkowa

 

Wydawca: Wydawnictwo AA

ISBN: 978-83-8340-025-9

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 160



piątek, 17 listopada 2023

„Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji”

 

Marek Karpiński „Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji”

(wyd. 2023)

 

Nowe, uzupełnione wydanie analizy historycznej prostytucji. Autor śledzi to zjawisko i jego funkcjonowanie w europejskim kręgu kulturowym od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy. Treść głównych rozważań ubarwiają liczne ciekawostki, łącznie z cenami usług na przestrzeni dziejów, zmianami obyczajowości i najnowszymi tendencjami, jak seksturystyka czy zjawisko galerianek.

 


Publikacja na stronie wydawcy:

https://iskry.com.pl/produkt/najstarszy-zawod-swiata-historia-prostytucji-wyd-2023

Recenzje książki:

https://www.madreksiazki.uj.edu.pl/kategorie/nauki-spoleczne/najstarszy-zawod-swiata-historia-prostytucji

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/55504/najstarszy-zawod-swiata-historia-prostytucji

 

Wydawca: Iskry

ISBN: 978-83-244-0123-9

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 336


czwartek, 16 listopada 2023

„Zeszyty Komiksowe” - 21: Komiks od kuchni”

 

„Zeszyty Komiksowe” - 21: Komiks od kuchni”

 

Numer przybliża tajniki powstawania komiksów, zarówno tych w pełni autorskich, przygotowywanych od początku do końca przez jedną osobę, jak i tych będących efektem pracy zespołowej. W niniejszym numerze czytelnik znajdzie zbiór artykułów i wywiadów, z których jasno wynika, jak trudna, ale i satysfakcjonująca jest praca scenarzysty i rysownika, składacza i projektanta fontów, drukarza i wydawcy, a nawet handlarza. Odnajdzie tym sposobem świat, który normalnie jest głęboko ukryty, ale bez którego komiks nie mógłby istnieć.

Numer, już tradycyjnie, dopełniają fachowe analizy oraz portrety twórców, o których na co dzień nie pamiętamy, a także – bez tego elementu wszakże nie byłoby „Zeszytów Komiksowych” – komiksy, będące odpowiedzią na tytułowe hasło.

 


Publikacja na stronie wydawcy:

https://fundacja-ikp.pl/wydawnictwo/page/5

 

Wydawca: Instytut Kultury Popularnej / Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

ISSN: 1733-3008

Rok wydania: 2016

Liczba stron: 142


środa, 15 listopada 2023

Akcja „Wisła”

 

Marek A. Koprowski Akcja „Wisła”
Kres krwawych walk z OUN-UPA

 

Ostatni akt krwawych zmagań polsko-ukraińskich. Fakty, opinie, polemiki, kontrowersje. W 1943 r. rozpoczęły się czystki etniczne na Wołyniu. Niniejsza książka dowodzi, że stojąca za nimi Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, podobnie jak tamtejsi komuniści, również po wojnie dążyła do opanowania części wschodnich ziem Polski, stanowiąc realne zagrożenie dla integralności kraju. W efekcie, na przełomie lat 1946–47, sytuacja w południowo-wschodniej Polsce daleka była od stabilizacji. Wsie ukraińskie w dalszym ciągu stanowiły zaplecze UPA. Najgorzej było w Bieszczadach i na Pogórzu Przemyskim, gdzie działaniom OUN-UPA sprzyjał górzysty, silnie zalesiony teren, słabo rozwinięte sieci dróg, a także mała liczba ośrodków miejskich i garnizonów wojskowych.



Doraźne działania Wojska Polskiego i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie przyniosły oczekiwanych efektów. Zdecydowano więc o połączeniu zmasowanej operacji przeciwko oddziałom UPA z przesiedleniem ludności ukraińskiej na Ziemie Zachodnie i Północne. W tym celu powołano Grupę Operacyjną „Wisła”. Wokół jej działań, jak i całej operacji, narosło mnóstwo pytań i kontrowersji. Wciąż toczy się wiele polemik. Historycy ukraińscy dążą do wyizolowania jej z całego procesu dziejowego lat czterdziestych i stosunków polsko-ukraińskich. Nazywają „zbrodnią komunistyczną”, „czystką etniczną”, a nawet ludobójstwem. Tymczasem koncepcja akcji „Wisła” powstała na bazie prawa przedwojennego i nie miała nic wspólnego z komunizmem. Nie jest prawdą, że Polska złamała prawo międzynarodowe, podobnie jak to, że w jej trakcie Wojsko Polskie zabiło kilka tysięcy osób. Mitologizacji uległ również obóz filtracyjny w Jaworznie, gdzie osadzano Ukraińców i Łemków podejrzanych o przynależność do OUN-UPA.

Koprowski pisze o tych i o wielu innych ważnych, a często pomijanych i kontrowersyjnych aspektach operacji „Wisła”. Szeroko ujęte konteksty wzbogaca omówieniem praktycznie zapomnianej akcji „H-T” oraz biogramami największych ukraińskich zbrodniarzy. Tekst uzupełnia bogaty zestaw zdjęć archiwalnych, pochodzących m.in. z Muzeum Historycznego w Sanoku oraz prywatnych zbiorów prof. Władysława Filara.



Marek A. Koprowski - Pisarz, dziennikarz, historyk zajmujący się tematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Plonem jego wypraw i poszukiwań jest wiele książek, z czego kilkanaście ukazało się nakładem Wydawnictwa Replika. Za serię Wołyń. Epopeja polskich losów 1939–2013 otrzymał Nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”. Jest też laureatem nagrody „Polcul – Jerzy Bonicki Fundation” za działalność na rzecz utrzymania kultury polskiej na Wschodzie.

 

Książka na stronie wydawcy:

https://replika.eu/tytul/akcja-wisla-kres-krwawych-walk-z-oun-upa

 

Wydawca: Replika

ISBN: 978-83-67867-31-3

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 560 + 3x16 foto (kolor)



wtorek, 14 listopada 2023

Świętokrzyskie regionalia (cz. 155)

Kacper Kępiński „Ruch tektoniczny”

Przewodnik po powojennej architekturze województwa świętokrzyskiego”

 

Skały i wzgórza, kamieniołomy i lasy, stal i ceramika – surowy, a zarazem fascynujący krajobraz i bogactwa naturalne Gór Świętokrzyskich ukształtowały architekturę powojenną regionu.

Świętokrzyskie to jeden z najstarszych geologicznie obszarów Europy. Na niewielkiej powierzchni są widoczne skały i skamieniałości pochodzące ze wszystkich okresów geologicznych. Region obfituje w bogactwa mineralne – od złóż piaskowców, wapieni oraz rud żelaza, miedzi czy ołowiu po unikatowy krzemień pasiaty. To tutaj odkryto i sklasyfikowano jako najstarsze znane człowiekowi tropy zwierząt lądowych na świecie. Można więc powiedzieć, że wszyscy pochodzimy spod Kielc. Jednocześnie o tym regionie i jego architekturze wiemy niewiele.

 


Nieoczywisty architektoniczny regionalizm, jaki wykształcił się na tym obszarze, czerpie z praktyk budownictwa wernakularnego, z dostępności lokalnych materiałów, z krajobrazu i z przemysłu. Te z kolei różnią się w poszczególnych częściach województwa. Architektoniczną różnorodność regionu Świętokrzyskiego starano się oddać w niniejszym przewodniku. Dlatego wśród opisywanych budynków znalazły się także te pozbawione cech wybitnych – ale stanowiące ważny zapis momentu dziejowego, w którym powstawały. Nie zabrakło tu jednak dzieł ikonicznych – kieleckiego dworca autobusowego, huty w Sandomierzu czy masztu na Świętym Krzyżu.

 


Ruch tektoniczny to pierwsze przekrojowe opracowanie na temat świętokrzyskiej architektury. Prasa branżowa przez lata nie była zainteresowana tym regionem – skupiano się na Warszawie, Krakowie i Śląsku. Niedostatek opracowań i materiałów źródłowych sprawił, że w przypadku części obiektów ważnych dla historii architektury nie sposób ustalić ich dat powstania czy autorów. Brak dokumentów nie powinien jednak skutkować tym, że znamienne dla regionu budynki pozostaną niezauważone. Historia świętokrzyskiej architektury wciąż czeka na odkrycie i uzupełnienie.

 


Kacper Kępiński – architekt, krytyk architektury, kurator wystaw architektonicznych. Kierownik Działu Projektów Zewnętrznych i Wystaw w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki. Współzałożyciel stowarzyszenia Przestrzeń – Ludzie – Miasto oraz członek rady fundacji Instytut Architektury. Stały współpracownik kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni” oraz redaktor portalu Architektura & Biznes. Kurator wystaw, m.in. „Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego” i „Antropocen”. Współprowadzi zajęcia z projektowania na Wydziale Architektury VUT w Brnie, dotyczące inkluzywnej architektury mieszkaniowej.

 

Przewodnik na stronie wydawcy:

https://niaiu.pl/dzialalnosc/ruch-tektoniczny

 

Wydawca: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki

Seria: Przewodniki

ISBN: 978-83-965401-6-4

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 313


 

poniedziałek, 13 listopada 2023

„Lwów – legenda zawsze wierna”

 

Ryszard Jan Czarnowski „Lwów – legenda zawsze wierna”

Wydanie 2 zaktualizowane i rozszerzone

 

Lwów – miasto legenda, położone na siedmiu wzgórzach jak wieczne miasto Rzym. Jedna z czterech stolic kulturalno-politycznych Rzeczypospolitej, obok Warszawy, Krakowa i Wilna. Brama Polski na Wschód. Była to nieformalna stolica kulturowa Polski XIX i XX wieku. Utrata tego miasta to tak, jakby stracić połowę serca narodu.

Symbolem wielkości i polskości tego grodu jest ginący Cmentarz Łyczakowski. Każdy kamień świadczy o polskiej tradycji i kulturze Lwowa. Szczerze polecam tę książkę. Drugie wydanie poszerza naszą wiedzę, jak i zrozumienie istoty Kresów Południowo-Wschodnich Polski. To dzieło napisane z sercem dla duszy wszystkich Polaków, nie tylko ekspatriantów ze Lwowa czy Kresów Wschodnich. Prof. dr hab. Czesław Partacz



Ta książka przede wszystkim uderza językiem. Przystępnym, ciekawym – to wiadomo. Ale co, zwłaszcza ostatnio, szczególnie ważne – autor udowadnia, że można pisać o mieście kluczowym dla krajowej historii bez rozgoryczenia, za to z sentymentem i szacunkiem, również dla jego najnowszych dziejów. Nie znajdziemy tu rozdrapywania ran w pogoni za tanią sensacją. Zamiast tego lepiej zrozumiemy wielką politykę (choćby skąd ten sentyment do austriackiej administracji) oraz poczujemy się jak zwykli mieszkańcy Lwowa dzięki opisom tego, czym faktycznie żyła ulica. Autor nie idzie na łatwiznę i nie zarzuca nas stertą wypisów z kronik. Tu nie ma zbędnych zapchajdziur, jest to, co ciekawe i ważne. Książka jest obszerna, ale dzięki gawędziarskiej narracji łatwo się ją czyta. Ilość zgromadzonych materiałów świadczy, jak ciągle ważny jest Lwów. Wojtek Drewniak – Historia bez cenzury

Wydanie 2 zostało zaktualizowane i uzupełnione o dodatkowe treści oraz fotografie i ilustracje.

 



Ryszard Jan Czarnowski jest malarzem i grafikiem, znawcą historii i sztuki, przewodnikiem i wydawcą (podziemnym), pasjonatem literatury, a także bibliofilem. Nie starał się o wyróżnienia i zaszczyty, jednak został doceniony: nadano mu tytuły Obrońcy Dziedzictwa Narodowego (Komitet Katyński i Krąg Pamięci Narodowej) i Zasłużonego Działacza Kultury (Minister Kultury i Sztuki) oraz odznaczono Medalem dla Osób Represjonowanych (Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych).

 

Publikacja na stronie wydawcy:

https://www.galaktyka.com.pl/inne/lwow-%E2%80%93-legenda-zawsze-wierna-wydanie-2-zaktualizowane-i-rozszerzone

 

Wydawca: Wydawnictwo Galaktyka

ISBN: 978-83-7579-899-9

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 478