czwartek, 18 kwietnia 2024

„Babi Jar”

 

Anatolij Kuzniecow „Babi Jar”

 

„Babi Jar” Anatola Kuzniecowa to powieść-dokument. Zawiera autentyczną relację chłopca, przed którego oczyma przesuwają się wstrząsające obrazy z okupacji Kijowa i słynnego obozu zagłady w Babim Jarze. To jedna z najważniejszych książek rosyjskojęzycznych o wojnie. Autor w swoją narrację o okupowanym Kijowie włącza też relacje innych ludzi, w tym tych, którym w cudowny niemal sposób udało się uciec z tego miejsca zagłady. Pisze o skomplikowanych stosunkach rosyjsko-ukraińsko-niemieckich.

 


O zafascynowaniu Ukraińców Niemcami i chęci współpracy z nimi. O bezwzględności Rosjan, którzy opuszczając Kijów pozostawili w budynkach centrum miasta miny, nie zważając na straty ludności cywilnej. Pisze też o antysemityzmie części Ukraińców. Kijów lat okupacji widziany oczami dwunastoletniego chłopca, który musiał codziennie zarabiać na swój chleb, uczestnicząc w zorganizowanym handlu drugiego obiegu organizowanym przez ludzi współpracujących nierzadko z okupantem niemieckim. Książka pod względem literackim nie ustępuje największym współczesnym pisarzom rosyjskim, takim jak Sołżenicyn czy Pasternak. To arcydzieło literatury rosyjskiej po raz pierwszy ukazuje się w Polsce bez cenzury.

 


Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN Bonito.


Źródło:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4866255/babi-jar

Strona wydawcy:

http://www.finna.com.pl

 

Wydawca: Fundacja Historia PL

Tłumaczenie: Piotr Tymiński

ISBN: 978-83-65678-35-5

Rok wydania: 2018

Liczba stron: 429



środa, 17 kwietnia 2024

„Wojna koreańska. Wielki konflikt 1950-1953”

 

Max Hastings „Wojna koreańska. Wielki konflikt 1950-1953”

 

Inwazja komunistycznej Korei Północnej na Koreę Południową w czerwcu 1950 roku rozpoczęła jedną z najkrwawszych odsłon powojennej historii świata. Konflikt skutkował poważnymi zmianami geopolitycznymi: podziałem na dwa państwa koreańskie, zwiększeniem roli Stanów Zjednoczonych jako lidera krajów zachodnich, ale równocześnie wzrostem napięć zimnowojennych relacji, grożącym starciem nuklearnym. Trzy lata działań na lądzie, na ziemi i w powietrzu okazały się preludium do wyniszczającej wojny w Wietnamie, w której Amerykanie popełnili zaskakująco podobne błędy…

 


Max Hastings, jako jeden z nielicznych zachodnich historyków, miał okazję przeprowadzenia wywiadów nie tylko z weteranami wojennymi z Zachodu, ale przede wszystkim z Chin i Korei Północnej – dzięki czemu ukazał dynamiczny, wierny, ale i wszechstronny obraz wojennej rzeczywistości. Równocześnie, pomimo krytycznej oceny wielu aspektów zaangażowania Stanów Zjednoczonych w Korei, autor broni tezy, że interwencja ta była potrzebna i uratowała Południe przed podzieleniem losu komunistycznej Północy. Wojna koreańska Hastingsa zaliczana jest do dziś do klasyki gatunku, a nawet za najlepszą książkę o wydarzeniach z lat 1950–1953

 


Jedna z najlepszych książek o wojnie w Korei, jakie kiedykolwiek napisano

„Wyśmienita opowieść pióra mistrza tego gatunku” – „Daily Mail”

„Wnikliwa i godna podziwu” – „The New York Times”

 

Książka na stronie wydawcy:

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/5290/wojna-koreanska-wielki-konflikt-1950-1953

 

Wydawca: Wydawnictwo Literackie

Przekład: Barbara Cendrowska

ISBN: 978-83-08-08386-4

Rok wydania: 2024

Liczba stron: 560



wtorek, 16 kwietnia 2024

„Historia kuchni polowej”

 

Andrzej Fiedoruk „Historia kuchni polowej”

Na kulinarnym zapleczu armii świata od starożytności do współczesności

 

Książka „Historia kuchni polowej” Andrzeja Fiedoruka składa się z kilkunastu rozdziałów. W pierwszym z nich przenosimy się wraz z autorem do starożytnej Grecji, do czasów kiedy nie istniał żaden system zaopatrywania wojska w żywność, a żołnierze zabierali mieszkańcom terenów, na których przebywali, co im się tylko podobało. Mamy okazje zerknąć do jadłospisu rzymskiego legionisty, odkrywamy sekret, który pozwalał greckim żołnierzom przetrwać dobę bez spożywania posiłku a także poznajemy tajniki diety Spartan. Kolejne strony wypełniają ciekawostki związane z tym jak rozwiązywano sprawy dotyczące aprowizacji wojska za czasów Aleksandra Macedońskiego i Karola Wielkiego. Dowiadujemy się czym pokrzepiali się rycerze biorący udział w wyprawach krzyżowych, żołnierze armii Napoleona Bonaparte, powstańcy styczniowi i listopadowi oraz uczestnicy dwóch wojen światowych.

 


Jak trafnie zauważa Andrzej Fiedoruk: Taktyka i strategia prowadzonych wojen zawsze zależały od możliwości aprowizacyjnych armii i były do nich dopasowane, a to implikowało potrzebę zmian w atakowaniu wroga, obleganiu jego twierdz czy wykonywaniu długich przemarszów. Warto również przypomnieć, że to konieczność zapewnienia zaopatrzenia armii w żywność, która przez długi okres czasu będzie zdatna do spożycia przyczyniła się w z znacznej mierze do powstania i rozwoju takich produktów jak suchary, konserwy czy margaryna.

 


Autor przyznaje jednak, że jego zamiarem nie było przedstawianie problemów związanych z aprowizacją. Bardziej interesuje mnie to, co warzono w wojskowych kotłach i co można było znaleźć w żołnierskich menażkach. No i oczywiście, czym to popijano, bo alkohol był nie tylko środkiem odurzającym dodającym animuszu, ale także często zamiennikiem jedzenia. – czytamy we wstępie do publikacji. Andrzej Fiedoruk spróbował również znaleźć odpowiedź na pytanie, czym posilali się wojacy kiedy ucichł już bitewny zgiełk. Polecam.

 


Andrzej Fiedoruk – socjolog i historyk. Rodowity Białostoczanin. Swoje zainteresowanie wszelkimi aspektami kuchni i jedzenia zaprezentował w ponad 60 publikacjach. W dorobku ma powieści, felietony, eseje, a także powieść sensacyjną. Jeden z recenzentów określił go mianem kucharza publicysty, który przyrządza swe książki na esencjonalnej historii, dosmacza komentarzami i doprawia kulinarnymi dykteryjkami.


Książki na stronie wydawcy:

https://www.wydawnictwosbm.pl/ksiazka/historia-kuchni-polowej

 

Wydawca: SBM

ISBN: 978-83-8348-185-2

Rok wydania: 2024

Liczba stron: 304



Tomasz Kruczek „Bitwa o słowiański gród” (Zapowiedź)

 

Tomasz Kruczek „Bitwa o słowiański gród” (Zapowiedź) 

Przygoda i historia w czasach wczesnopiastowskich.

 

Troje młodych ludzi – Dis, Leszek i Janek –zostaje wplątanych w spisek, który ma nie dopuścić do Zjazdu Gnieźnieńskiego. Czy wikińskiej księżniczce, synowi zaginionego woja oraz zbiegłemu niewolnikowi z Niemiec uda się pokrzyżować podstępne plany grafa Ulricha? Fascynująca opowieść sprzed tysiąca lat o wartości męstwa, przyjaźni i rodziny, która pochłonie młodego czytelnika.

 ---


Tomasz Kruczek – autor książek dla dzieci i młodzieży publikowanych w Polsce, USA, RPA i Brazylii. Bard, poeta, twórca piosenek i tekstów satyrycznych. Z wykształcenia i powołania pedagog mediów. Od lat zajmuje się nauczaniem alternatywnym. Pasjonat historii. Wieloletnia przygoda z rekonstrukcją historyczną w grupie ,,Jaźwiec” stała się inspiracją do powstania serii ,,Młodzi Wojowie”.

 

Powieść na stronie wydawcy:

https://replika.eu/tytul/bitwa-o-slowianski-grod

 

Wydawca: Replika

ISBN: 978-83-67867-78-8

Rok wydania: 2024



poniedziałek, 15 kwietnia 2024

„Portret zakazanej miłości”

 

Rafał Górny „Portret zakazanej miłości”

Historia Elizy Radziwiłłówny i Wilhelma Hohenzollerna w świetle dokumentów rodzinnych

 

Archiwa rodzinne skrywają wiele pięknych i niezwykłych historii. Jedną z nich są dzieje miłości dwojga młodych ludzi z wyższych sfer: Elizy Radziwiłłówny i Wilhelma Hohenzollerna, przyszłego cesarza niemieckiego. Ich historia rozegrała się w pierwszej połowie XIX wieku i skupiła na sobie uwagę niemalże całej ówczesnej Europy. Dziś jednak polskiemu Czytelnikowi jest nieco mniej znana.

 


„Portret zakazanej miłości” to publikacja przygotowana na podstawie materiałów archiwalnych rodu Radziwiłłów, które są przechowywane w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie. Część z nich nie była dotąd publikowana. W pracy wykorzystano też współczesne stylizowane fotografie stworzone przez Natalię Kwiek z Ciechanowca i jej rodzinę.

 


Źródło:

https://www.facebook.com/AGAD.Warszawa/posts/4188988161124200/?paipv=0&eav=AfadFg65tOC-pSA46sRQJ4I-qKlT5c-SZaQMCje0Ltt4gK7XXCsAVMhqKxhjw9pHk0s&_rdr

Strony wydawcy:

https://agad.gov.pl

https://www.facebook.com/AGAD.Warszawa

 

Wydawca: Archiwum Główne Akt Dawnych

ISBN: 978-83-959919-1-2

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 119



sobota, 13 kwietnia 2024

Siedem pytań do Bartosza Rdułtowskiego

 

Bartosz Rdułtowski, publicysta, badacz militarnych zagadek, 

wydawca oraz autor wielu książek, na kartach których odkrywa tajemnice historii

 

1. Obserwując Twoją dwudziestopięcioletnią karierę, ma się wrażenie, że lubisz zaskakiwać. Najpierw zszokowałeś zapewne rodzinę i swoje środowisko farmaceutyczne porzucając pracę w aptece i decydując się zawodowo pisać i wydawać książki. Po latach zajmowania się tajemnicami Dolnego Śląska i tajnymi broniami, nagle, zupełnie niespodziewanie wziąłeś się za weryfikację najbardziej znanego w Polsce przypadku spotkania z UFO – czyli zdarzenia w Emilcinie. Tym razem po kolejnych świetnych książkach popularnonaukowych omawiających projekt Riese, zaskakujesz na powrót powieścią beletrystyczną w klimacie science fiction. Skąd takie zróżnicowanie?

Motywuje mnie ciekawość. To ona sprawia, że kolejne zagadki i tematy stają się dla mnie na tyle istotne, iż decyduję się poświęcić im kilka miesięcy, a czasem lat, swojego życia. Od dziecka cechuje mnie ogromny głód wiedzy. Nad zagadnieniami, które stały się trzonem mojej powieści „Sprzymierzeniec”, pochylam się od kilkudziesięciu lat. Wiele z nich, jak choćby zasadność hipotezy „ciemnego lasu”, towarzyszy moim rozmyślaniom niemal od lat licealnych. Fascynuje mnie także kwestia postępu technicznego i wszystkiego, co jest z nim związane. Pomyślmy nad taką prostą sprawą – jak nasz świat zmienił się w ciągu minionych 30 lat. A teraz zadajmy sobie pytanie, jak wyglądać będzie technologia i nasza cywilizacja za kolejne 50 lat postępu? Jesteśmy w stanie to przewidzieć? Wątpię. Wystarczy jedno odkrycie, które zmieni wszystko, generując trudny do przewidzenia efekt technicznego domina. Tak było przecież z maszyną parową, prądem, energią atomową, komputerami i internetem. Pstryk... i cywilizacja szła w zupełnie nowym kierunku, o jakim wcześniej nikt nie pomyślał. Być może jestem trochę jak postęp techniczny. Wpadam na jakiś pomysł, pstryk... i obieram w moich dociekaniach nowy kurs.

 

2. A jednak książka „Sprzymierzeniec” zahacza nieco o tematykę, którą zajmowałeś się dotąd. Akcja umiejscowiona jest w Górach Sowich. Nie możesz się od nich uwolnić?

Ewidentnie nie mogę. Góry Sowie już zawsze będą częścią mojego życia. Zresztą nie chodzi tu jedynie o zagadkę projektu „Riese”. Dla mnie Góry Sowie i ich tajemnice to stan umysłu. Dla akcji „Sprzymierzeńca” nie mogłem wybrać żadnej innej lokalizacji. Splotłem to wszystko z autentyczną historią odkrytych kilka lat temu w praskim archiwum dokumentów z kwietnia 1945 roku, w których mowa o pilnym wykończeniu jednego z podziemnych obiektów „Riese”. Zaproponowałem też Czytelnikom naprawdę nietuzinkową alternatywną wersję tłumaczącą wydanie owych rozkazów. Tu na arenie wydarzeń pojawia się tajemniczy Sprzymierzeniec, czyli ktoś oferujący Trzeciej Rzeszy pod sam koniec wojny COŚ mogącego odmienić jej losy. Więcej Czytelnikom nie zdradzę. Muszą wraz z bohaterem książki – dziennikarzem śledczym Maćkiem, podążyć w Góry Sowie i wraz z nim poznać naturę ukrytej w podziemiach tajemnicy.

 

3. Czy jest jakaś różnica w pisaniu książki popularnonaukowej i beletrystycznej?

Jest i to ogromna. Kuriozalne przez te 20 lat pisania książek popularnonaukowych byłem święcie przekonany, że praca nad nimi jest trudniejsza i bardziej wymagająca. Teraz z pokorą biję się w piersi – byłem w błędzie. Kilka miesięcy pisania „Sprzymierzeńca” było ogromnym wysiłkiem. A że starałem się, aby wszystko, o czym piszę, było naukowo i historycznie wiarygodne, setki godzin spędziłem na metodycznym sprawdzaniu kolejnych informacji, na jakich budowałem fabułę mojej powieści. Dla przykładu, opisując w książce nalot na kilkanaście polskich lotnisk, mierzyłem na mapie Google odległości między nimi, aby móc rzetelnie opisać cały incydent. Wszystko to musiałem też opowiadać językiem przystępnym i zrozumiałym nawet dla laików. W moich wcześniejszych książkach, tych popularnonaukowych, mogłem sobie pozwolić na znacznie więcej fachowej terminologii. Osobnym wyzwaniem były dialogi. Szczerze – obawiałem się, że im nie sprostam. Jak już wiem z licznych opinii, wyszły dobrze i naturalnie.

 


4. „Sprzymierzeniec” to nie tylko książka, która ma umilić czas ciekawą lekturą. To również bogaty materiał dający powody do przemyśleń i wniosków. Czy takie było Twoje założenie, gdy przystępowałeś do pisania, czy też kwestie te wyszły mimowolnie już w trakcie pracy?

Wymyślenie akcji „Sprzymierzeńca” zajęło mi blisko dwa miesiące. Trwało to tak długo, właśnie dlatego, że owa fabuła miała być dostosowana do tematów i przemyśleń, jakimi chciałem zaintrygować Czytelników, a nie odwrotnie. A tematów, które w mojej powieści zmuszają do refleksji, jest całkiem sporo. Połączenie ich wszystkich w logiczny ciąg przyczynowo-skutkowy było dużym wyzwaniem. Nowatorska wizja naszego Wszechświata i miejsca zajmowanego w nim przez Homo sapiens była bezwzględnie sednem podjęcia prac nad „Sprzymierzeńcem”. Powiem nieskromnie, przypuszczam, że wszystkim patrzącym wieczorami w niebo i zadającym sobie odwieczne pytania ludzkości, zaoferowałem w mojej książce zupełnie nowe i wyjątkowe spojrzenie.

 

5. W Twojej książce pojawia się scenariusz wybuchu trzeciej wojny światowej. Jej opis, który podajesz miejscami z drobnymi szczegółami, może przyprawiać o ciarki na plecach. Czy tworząc go, opierałeś się na przypuszczeniach mających swe podłoże w aktualnej geopolitycznej sytuacji na świecie?

Zdecydowanie tak. Niestety uważam, że ten scenariusz jest w pełni realny. Właśnie tak, jak opisałem to w „Sprzymierzeńcu”, może zacząć się apokalipsa. Chciałoby się powiedzieć, że tylko od nas zależy, czy unikniemy takiego losu. Smutna prawda jest taka, że zależy to nie od nas, tylko od kilku równie smutnych panów i pań, którzy grają ze sobą w geopolitycznego pokera. Zasadnicze pytanie brzmi, czy chcąc ugrać swoje, nie przegrają całego majątku naszej cywilizacji. Czas pokaże...


6. W zaskakujący sposób łączysz w swojej książce tematy, które ostatnio stały się niezwykle medialne. Wszyscy znamy termin sztuczna inteligencja. Po prezentowanym na Netflixie serialu „Problem trzech ciał” także i kwestia tego, jak mogłaby wyglądać nasza konfrontacja z inną inteligencją, jest powszechnie omawiana. Czy to właśnie te dwa zagadnienia zmotywowały Cię do napisania „Sprzymierzeńca”?

Rzeczywiście, oba wspomniane przez Ciebie zagadnienia należały do listy priorytetowych tematów, jakie zdecydowałem się omówić w „Sprzymierzeńcu”. Oczywiście owych ważkich zagadnień, jakimi od lat się fascynuję, a które z założenia stanowić miały fundament mojej powieści, jest więcej. Wspomnę tylko kilka: ewolucja, paradoks Fermiego, fenomen życia w kosmosie, skala cywilizacji Kardashowa, samoorganizacja materii. Więcej nie zdradzę... Przyznam za to szczerze, że napisałem „Sprzymierzeńca” nie po to, by dać Czytelnikom kolejną błahą książkę, w której ktoś kogoś goni, i tak przez 300 stron. Moją powieść fantastycznonaukową pisałem, by ukazać dokąd zmierza ludzkość, gdzie prowadzą nasze odkrycia oraz zaproponować nowe odpowiedzi na odwieczne pytania stawiane przez Człowieka rozumnego.


7. Czy Twoi stali Czytelnicy, od lat kojarzący Cię z dziennikarskimi śledztwami, mają się obawiać, że raz poczuwszy emocje związane z pisaniem beletrystki, skupisz się teraz na niej? 

A może będzie tak, że po lekturze „Sprzymierzeńca” Czytelnicy sami zaczną mnie zachęcać do napisania jego kontynuacji. Pewien związany z tym pomysł już tli mi się w głowie...

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Powieść „Sprzymierzeniec” Bartosza Rdułtowskiego na stronie wydawcy:

https://wydawnictwotechnol.pl/produkt/sprzymierzeniec

Profil autora na Facebooku: 

https://www.facebook.com/BartoszRdultowski



piątek, 12 kwietnia 2024

„Jaś – tajemniczy wnuk poety Jana Kasprowicza”

 

Roland Dąbrowski „Jaś – tajemniczy wnuk poety Jana Kasprowicza”

 

Niezwykła podróż śladami najmłodszego wnuka Jana Kasprowicza.


Jan (Jaś) Małaczyński, najmłodszy wnuk Jana Kasprowicza, przez wiele lat pozostawał dla badaczy literatury zagadką. Tylko przypadkowe znalezisko sprawiło, że udało się odtworzyć koleje jego losu… Życiowa droga Jasia była kręta, naznaczona wojną, trudami emigracji i tęsknotą za ukochanymi kobietami: matką i siostrą. Dzięki jego listom do Janiny Małaczyńskiej, odnalezionym w szkatułce na zakopiańskiej Harendzie, oraz licznym dokumentom źródłowym możemy wyobrazić sobie, jak wyglądała niełatwa codzienność wnuka poety na obczyźnie.

Dlaczego nigdy nie wrócił do Polski? Czy pozostawił po sobie potomka? I czy decyzja o życiu z dala od rodziny, w której miłość nieustannie przeplatała się ze skandalami, przyniosła mu szczęście?



Ustalenie dokładnej daty urodzin Jana Małaczyńskiego było dla mnie bardzo dużym problemem. Lwowska ulica św. Zofii, przy której mieszkał od urodzenia, należała do parafii św. Mikołaja. W 2022 roku mogłem już skorzystać z tak zwanych ksiąg zabużańskich znajdujących się w Urzędzie Stanu Cywilnego w Warszawie, ponieważ upłynęło ponad 100 lat od chwili ich zamknięcia, biorąc pod uwagę 1921 rok. Niestety dostałem informację, że w księgach urodzeń za lata 1920–1922 rzymskokatolickiej parafii św. Mikołaja we Lwowie (dawny powiat i województwo lwowskie) nie figurują akta Jana Małaczyńskiego, tak samo w zasobach kartotek osobowych Archiwum Zabużańskiego. W różnego rodzaju dokumentach związanych z Jasiem, które pojawią się w dalszej części książki, znajdują się odmienne daty roku urodzenia. Podawany jest 1922 oraz 1924 rok. Jestem jednak przekonany, że był to rok 1921, 30 września.

 


Źródło:

https://novaeres.pl/katalog/tytuly/jas_tajemniczy_wnuk_poety_jana_kasprowicza,druk

 

Wydawca: Novae Res

ISBN: 978-83-8313-960-9

Rok wydania: 2024

Liczba stron: 578



czwartek, 11 kwietnia 2024

„Dreadnought” Tom 1 i Tom 2

 

Robert K. Massie „Dreadnought” 

Tom 1 i Tom 2

 

Dreadnought to nazwa okrętu, który stał się symbolem mocarstwowości państw w okresie od początku XX wieku do wybuchu pierwszej wojny światowej. To właśnie o tym okresie w kontekście rywalizacji dwóch europejskich potęg – Niemiec i Wielkiej Brytanii jest ta książka. Massie w swoim dziele skupia się przede wszystkim na ludziach władzy – od rodów królewskich, poprzez szefów rządów na admirałach i ludziach związanych z dyplomacją skończywszy. Barwność postaci i mnóstwo anegdotycznych wręcz historii z nimi związanych, a przede wszystkim znakomite pióro autora sprawia, że książkę czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem, mimo tak wielkiej jej objętości. „Dreadnought” został przez wielu krytyków uznany za najlepszą książkę Roberta K. Massie, stając się od razu klasykiem historii XX w.

 


Robert K. Massie – dziennikarz i historyk amerykański, autor książek: „Romanowowie. Ostatni rozdział” i „Mikołaj i Aleksandra”. Laureat Nagrody Pulitzera.

 


Źródło:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/22188/dreadnought-tom-1

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4833177/dreadnought-tom-ii

 

Strona wydawcy:

http://www.finna.com.pl

 

Wydawca: Fundacja Historia PL

Seria wydawnicza: Złota seria

Tłumaczenie: Wojciech Chrzanowski

ISBN: 978-83-68008-47-0, 978-83-68008-48-7

Rok wydania: 2024

Liczba stron: 681 + 580



środa, 10 kwietnia 2024

„Z herbem po służbach. Wspomnienia”

 

Alfred Wielopolski  „Z herbem po służbach. Wspomnienia”

 

Wspomnienia profesora Alfreda Wielopolskiego – arystokraty, wybitnego humanisty, wykładowcy szczecińskich uczelni, organizatora i członka wielu organizacji regionalnych (m.in. Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego, Instytutu Zachodniopomorskiego), a także pracownika Archiwum Państwowego w Szczecinie – to nie tylko zapiski autobiograficzne i kronika czasów minionych, ale i szersze spojrzenie na społeczne i polityczne przemiany zachodzące w Polsce powojennej. Autor wracając do lat swojej młodości w rodzinnym majątku w Chrobrzu, do czasu studiów czy do pierwszych doświadczeń zawodowych portretuje epokę, która bezpowrotnie zakończyła się wraz z wybuchem II wojny światowej.



Jak pisze w nocie edytorskiej prof. Aleksander Wit Labuda: „Do spisywania wspomnień w ścisłym tego słowa znaczeniu Alfred Wielopolski przystąpił, gdy uprzytomnił sobie nieodwracalność zmian, jakie zaszły i nadejść miały w wyniku wojny i ustaleń jałtańskich. […] Wspomnienia […] oprócz faktograficznej relacji miały przynieść krytyczną refleksję nad własną drogą życiową, nad losami rodu Wielopolskich i podobnych mu rodów arystokratyczno-ziemiańskich oraz nad przyczynami upadku II Rzeczpospolitej, która stanowiła społeczną i instytucjonalną ramę świata jego młodości”.



Klamrą zamykającą książkę jest rozdział zawierający spisywane „na gorąco” refleksje Wielopolskiego z lat 1981-1983 – czasów pierwszej „Solidarności” i stanu wojennego.

Niniejszy tom powstał na podstawie zbioru dokumentów – fotografii, bieżących zapisków dziennych i szkiców wspomnieniowych Wielopolskiego. Tom uzupełniają noty biograficzne i edytorskie, kalendarium życia autora oraz rozbudowany indeks osobowy.

 


Publikacja na stronie wydawcy:

https://archiwa.gov.pl/produkt/z-herbem-po-sluzbach-wspomnienia-alfred-wielopolski

 

Wydawca: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych

ISBN: 978-83-64806-46-9

Rok wydania: 2016

Liczba stron: 564



wtorek, 9 kwietnia 2024

„SZABLA I MIECZ" - Premiera

 


Dziś premiera powieści historycznych „Mąż krwawy” Kazimierza Glińskiego oraz „W sidłach diabła” Włodzimierza Sulimy Popiela. To pierwsze dwa tomy nowej serii „Szabla i miecz”. Książki pomogą Wam oderwać się od rzeczywistości, przenosząc w realia rycerskich romansów, pojedynków na śmierć i życie czy krwawych bitew.


„W SIDŁACH DIABŁA"


Warchoł i awanturnik Stanisław Stadnicki toczy prywatną, krwawą wojnę z Łukaszem Opalińskim. Płoną wioski, dworki i miasteczka. Z lochów zamku w Łańcucie dobiegają jęki więzionych i torturowanych. Stadnicki, zwany „Diabłem”, sieje postrach w okolicy. Łupi kupców, rabuje bydło i pustoszy spichlerze. Starosta Opaliński chce posłać go tam, gdzie jego miejsce – do piekła!

 

„MĄŻ KRWAWY”


Do Kazimierza Wielkiego docierają pogłoski o krwawym rozboju Maćka Borkowica. Król wysyła dwóch śledczych – kasztelana Jurę oraz wojewodę Imrama. Borkowic i jego rębacze przygotowują jednak nową intrygę – chcą zamordować posłów. Misterny plan bierze w łeb za sprawą rannego syna Maćka…

Wydarzenia te są zarazem szansą dla Bolecha, któremu zdobycie rycerskiego pasa może pomóc skraść serce pięknej Kaśki.


Powieści dostępne w pakiecie na stronie:

https://replika.eu/tytul/szabla-i-miecz

Gratis: podkładka pod mysz!


Książki na stronie wydawcy:

Wydawca: Replika
Seria: Szabla i miecz
ISBN: 978-83-67867-67-2, 978-83-67867-66-5
Rok wydania: 2024
Liczba stron: 320 + 254