piątek, 30 sierpnia 2019

Świętokrzyskie regionalia (cz. 69)




Krzysztof Bzowski „Góry Świętokrzyskie. Kielce i Sandomierz”


Góry Świętokrzyskie to najstarszy łańcuch górski w Polsce z unikatowymi rumowiskami skalnymi - gołoborzami. Rozległe kompleksy leśne porastające wzgórza i doliny to zachowane fragmenty pradawnej Puszczy Świętokrzyskiej. W regionie znajdziemy wiele osobliwości geologicznych i paleontologicznych, ślady dawnego przemysłu, pochodzące zarówno z XIX w., jak i z czasów prehistorycznych, a także miasta i miasteczka z ciekawymi pamiątkami długiej i bogatej przeszłości.


Świętokrzyski Park Narodowy
Kielce - miasto pięciu rezerwatów
Królewski Sandomierz
Urokliwe miasteczka
Fascynujące ślady prehistorii
Parki rozrywki w Bałtowie


Krzysztof Bzowski - historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzięki studiom historycznym jego zainteresowania podróżnicze zwróciły się na wschód, ku dawnym polskim kresom, gdzie odwiedzał nie tylko miejsca związane z polską historią – równie chętnie penetruje też górskie bezdroża Czarnohory i Gorganów oraz innych masywów w Karpatach Wschodnich. Jednocześnie pozostaje wciąż zagorzałym fanem ck monarchii i Galicji, dlatego też często podróżuje ku południowym sąsiadom Polski. Związki rodzinne zaś wielokrotnie zaprowadziły go w innym jeszcze kierunku – do Francji, skąd trafił też na Półwysep Iberyjski. Poza tym zwiedzał Afrykę Północną i Turcję.


Źródło:


Wydawca: Helion
ISBN: 978-83-283-5170-7
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 208




niedziela, 25 sierpnia 2019

„Pilny na tropie. Skarb getta”



Adam Michejda „Pilny na tropie. Skarb getta”

Wojenna historia Dawida, chłopca z warszawskiego getta, niespodziewanie staje się początkiem największej przygody w życiu jego wnuka – Davida, ucznia 6. klasy szkoły podstawowej w nowojorskim Brooklynie. Wraz ze swoim najlepszym przyjacielem, Maxem i jego tatą Rafałem, rozwiązują zagadkę “Skarbu Getta” – niezwykłej pamiątki po wychowankach Domu Sierot Janusza Korczaka.

Choć dzieci i ich ukochany Doktor nigdy nie wróciły z ostatniej drogi do obozu zagłady, coś po nich zostało. Piękne wspomnienia Dawida, jednego z uratowanych, ale nie tylko… Czy nasi bohaterowie potrafią odnaleźć ich skarb? Zanim się o tym przekonamy, rozwiążemy wraz z nimi detektywistyczną zagadkę, przeżyjemy poszukiwania, pościgi, zaskakujące zwroty akcji. Zobaczymy piękną, rozgrzaną wakacyjnym słońcem współczesną Warszawę i poznamy prawdziwą historię tego miasta i jego mieszkańców.

Książka Adama Michejdy stara się poruszyć temat Holocaustu tak, by nie wystraszyć współczesnego nastolatka i go nie zanudzić. Tak jak niegdyś seria przygód „Pana Samochodzika” Zbigniewa Nienackiego sprawić, by młody czytelnik chciał poznać naszą historię. Również tę tragiczną – hitlerowskiej okupacji w Polsce; realia tamtego okrutnego świata, skomplikowanych relacji polsko-żydowskich… I robił to z wypiekami na twarzy.


Adam Michejda. Rocznik 1973. Pierwsze teksty zaczął publikować w wieku 17 lat. Pracował jako reporter w „Expressie Wieczornym” i „Życiu Warszawy”. Najdłużej związany był z „Super Expressem”, był m.in. zastępcą redaktora naczelnego. Przez kilka lat mieszkał w Nowym Jorku, gdzie kierował największą gazetą polonijną w Stanach Zjednoczonych – „Super Expressem USA”. Po powrocie do Polski osiadł nad Jeziorem Zegrzyńskim, a zawodowo współtworzy portal Party.pl. „Pilny na tropie. Skarb Getta” to jego debiut książkowy.


Źródło:

Recenzja powieści:

Wydawca: Oficyna 4eM
ISBN: 978-83-66242-15-9
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 304


piątek, 16 sierpnia 2019

„Magnaci. Ostatni polski król”



Przemysław Dębski „Magnaci. Ostatni polski król”


Pełna akcji, humoru i anegdot powieść o patriotyzmie, honorze i miłości w realiach Rzeczypospolitej z XVIII wieku. Z jednej strony wielkie, europejskie bitwy, podgraniczne starcia, leśne potyczki i brawurowe pościgi ulicami miast Rzeczpospolitej. Z drugiej strony karczemne burdy, obozowe awantury, sąsiedzkie zajazdy i honorowe pojedynki na ukrytych polanach. Z jednej strony piękne kobiety, oświeceniowe idee, nauka, muzyka i teatr. Z drugiej strony publiczne zniewagi, płomienne romanse, samobójstwa i szpiegostwo.


Dyplomacja i intrygi.
Wolność i swawola.
Władza i pieniądz.


Autor zabiera nas do XVIII-wiecznej Polski, opowiadając oparte na anegdotach perypetie z życia ówczesnych rodów szlacheckich – Radziwiłłów, Czartoryskich, Poniatowskich i wielu innych wpływowych rodzin Rzeczpospolitej. „Magnaci. Ostatni polski król” to wielowątkowa powieść o miłości, zdradzie, honorze oraz dążeniu do władzy. Przystępna i zabawna, lecz skłaniająca do przemyśleń propozycja literacka nie tylko dla miłośników historii.


Wiedźma podniosła wybrane dziecko. Obchodziła się z nim bardzo ostrożnie i z szacunkiem, jakby od tego zależało jej życie, co zresztą było zgodne z prawdą. Trzymając maleństwo na rękach, odwróciła się do Konstancji Poniatowskiej i w geście tryumfu wzniosła dziecko ponad głowę.
- Kto za lat trzydzieści parę żyw będzie, ten ma przed sobą króla! – kobieta krzyknęła w najczystszej polszczyźnie.

Źródło:

Więcej o powieści:


Wydawca: Novae Res
ISBN: 978-83-8147-394-1
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 516



wtorek, 13 sierpnia 2019

„Straty wojenne Muzeum Okręgowego w Toruniu"



„Straty wojenne Muzeum Okręgowego w Toruniu"


„Straty Muzeum Okręgowego w Toruniu w świetle dokumentacji ikonograficznej i archiwalnej” to publikacja będąca podsumowaniem blisko trzyletniego projektu, mającego na celu uporządkowanie listy straty wojennych poniesionych przez muzeum w czasie II wojny światowej. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Darmowy e-book do pobrania na stronie:

Inne publikacje Muzeum Okręgowego w Toruniu:


Wydawca: Muzeum Okręgowe w Toruniu
ISBN: 978-83-66208—5-6
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 222

poniedziałek, 12 sierpnia 2019

„Złota epopeja”



Agnieszka Lewandowska-Kąkol „Złota epopeja”


Pierwsza powieść o dramatycznych losach polskiej rezerwy złota w czasach drugiej wojny światowej. Wielkie przyjaźnie i wielkie emocje. Wielka rozgrywka wywiadów. Odwaga, brawura i sensacja, kiedy trzeba – chłodna kalkulacja prawnicza. Oficerowie od zadań specjalnych, bankierzy i pierwsza polska medalistka olimpijska.




Na jakiej podstawie minister Eugeniusz Kwiatkowski obawiał się konfiskaty rezerwy złota przez aliantów? Dlaczego nie ufał sojusznikom? Na czym polegała misja pułkowników Adama Koca i Ignacego Matuszewskiego? Jak w ciągu kilku dni byli w stanie zorganizować kilkadziesiąt ciężarówek i autobusów w kraju pogrążonym w wojennym chaosie? Skąd wśród kierowców Złotego Konwoju wzięła się Halina Konopacka, pierwsza polska medalistka olimpijska? Dlaczego polska rezerwa złota została ostatecznie ukryta w głębi Afryki? Dlaczego rozprawa tocząca się przed amerykańskim sądem oddalonym od Afryki o tysiące mil, pomogła uratować polskie złoto od konfiskaty przez francuskie władze? Czy kilkunastominutowe spóźnienie proceduralne mogło kosztować Polskę utratę zapasów bezcennego kruszcu? Ile istnień ludzkich kosztowała epopeja polskiego złota?

Źródło:


Wydawca: Fronda
ISBN: 978-83-8079-467-2
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 368


sobota, 10 sierpnia 2019

„Wypalone w pamięci”



Bogdan Bartnikowski „Wypalone w pamięci”


Bogdan Bartnikowski urodził się w 1932 r. w Warszawie. Kiedy wybuchło powstanie warszawskie, miał zaledwie 12 lat, ale zdążył jeszcze być łącznikiem między powstańczymi oddziałami. W połowie sierpnia 1944 r. został deportowany do Auschwitz. W 1945 r. z mamą został przewieziony do obozu w Berlinie, gdzie więźniowie pracowali przy usuwaniu gruzu po bombardowaniach. Po wojnie był lotnikiem i dziennikarzem. Jest pisarzem i poetą. Jedną z najbardziej znanych jego książek jest „Dzieciństwo w pasiakach” – poświęcone dzieciom w Auschwitz.

Źródło:

Więcej o publikacji:


Wydawca: Komograf
ISBN: 978-83-64739-16-3
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 84



piątek, 9 sierpnia 2019

„Karol Hardy i inni”



Andrzej Rodys „Karol Hardy i inni”
Opowieść warszawska


Andrzej Rodys, urodzony w 1936 r.  w Warszawie. Z wykształcenia ekonomista. Obecnie na emeryturze. Pisze od bardzo dawna, ale jako autor wierszy debiutował dopiero w roku 2005, w almanachu Wydawnictwa TAD-AD Na skrzydłach poezji. Od tego czasu wydał siedem zbiorów wierszy. Zdobywał nagrody w konkursach literackich. W roku 2009 był nominowany do Nagrody Literackiej im. Władysława Stanisława Reymonta, w roku 2013 otrzymał Nagrodę im. Stefana Żeromskiego, przyznawaną przez Stowarzyszenie Autorów Polskich.

Szczególne, choć nie jedyne miejsce w jego twórczości zajmuje tematyka warszawska, a w niej prym wiedzie tęsknota za tą Warszawą, której już nie ma. Opowieść warszawska Karol Hardy i inni jest jego debiutem w dużej formie prozatorskiej.


Wydawca: Komograf
ISBN: 978-83-64739-35-4
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 298



czwartek, 8 sierpnia 2019

„Parabellum 3. Głębia osobliwości”



Remigiusz Mróz „Parabellum 3. Głębia osobliwości”


Trzeci tom kultowej sagi historycznej Remigiusza Mroza. Fala nazizmu zalewa Europę. Polacy resztkami sił walczą z okupantem, a ich człowieczeństwo zostaje wystawione na próbę. Jest rok 1940. Braci Zaniewskich czeka daleka i nie­bezpieczna droga. Po odnalezieniu przyjaciela z armii Bronek postanawia przedostać się na Zachód, gdzie mają formować się polskie oddziały. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z pla­nem, a decyzja podjęta pod wpływem chwili zupełnie odmieni los chłopaka. Tymczasem Staszek, rozdzielony z Marią, nie­chybnie zmierza prosto na spotkanie śmierci w obozie kon­centracyjnym. Po drugiej stronie barykady pewien oficer SS będzie musiał zdecydować, czy ważniejsza jest dla niego lojalność wobec kraju, czy wobec ludzi…




Seria Parabellum to nie tylko pełna napięcia opowieść o polskiej historii, ale także okazja do spojrzenia na konflikt oczami oficera Wehrmachtu, Christiana Leitnera – jednej z ciekawszych postaci na firmamencie współczesnej polskiej literatury.

Źródło:


Wydawca: Czwarta Strona
ISBN: 978-83-66381-20-9
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 583



wtorek, 6 sierpnia 2019

„On”



Janusz Wojciech Kowalski „On”


Dokąd doprowadzi cię ślepa wiara w ideały? Łatwo jest nazywać siebie patriotą, gdy w rodzinnym kraju panuje ład i spokój. Trudniej, gdy zaczynają się dziać rzeczy, które nie pozwalają normalnie funkcjonować, politycy pokazują, kim są naprawdę, a niepokoje społeczne doprowadzają do zamieszek, które mogą skończyć się tragicznie... W takich właśnie okolicznościach, podczas trwającego w Polsce stanu wojennego, podchorąży Jan Wierusz zderzy się z wydarzeniami, które szybko zweryfikują jego dotychczasowe przekonania na temat miłości do ojczyzny. Ile będzie musiał poświęcić, by zachować godność i nie stracić wiary w ideały, które miał w głowie, zaczynając naukę w szkole oficerskiej? Po której stronie stanie, gdy stan wojenny podzieli Polskę na tych złych i dobrych?

Odrzucając wszystko to, czego przez kilka szeregów ostatnich lat się nauczyłem i co sam poznałem, cały bagaż doświadczeń i wiedzy, wracam do tamtych wydarzeń, do czasów, kiedy miałem 20 lat. Chcę je opisać tak, jak je wtedy widziałem, rozumiałem, czułem, wreszcie – jak je zapamiętałem, jak je widział młody, naiwny chłopak, który więcej czuł niż rozumiał.

Janusz Wojciech Kowalski urodził się w 1962 roku. Z wykształcenia jest historykiem, politologiem oraz dziennikarzem.


Źródło:


Wydawca: Novae Res
ISBN: 978-83-8147-472-6
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 334




poniedziałek, 5 sierpnia 2019

„Tamte dni, tamte lata”



Maksymilian Bart–Kozłowski „Tamte dni, tamte lata”


Maksymilian Kozłowski debiutował w roku 1969, jako poeta równocześnie w Poezji i Nowej Wsi (wierszami „Opoka” i „Pielgrzymka”). Jego ojcem chrzestnym w literaturze był literat warszawski Tadeusz Chudy. Maksymilian często publikował utwory w prasie literackiej oraz pojawiał się na antenie Polskiego Radia. Zdobył także wiele nagród w różnych konkursach literackich w różnych częściach Polski, począwszy od nagrody w XIV Ogólnopolskim Turnieju Poezji Społecznie Zaangażowanej „Czerwonej Róży” (1974), w konkursie „Rubinowej Hortensji” (1975) oraz „Klubu Forum” (1976-1977). Za całokształt dorobku twórczego otrzymał nagrodę artystyczną „Artura”. Wiersze Maksymiliana Barta-Kozłowskiego znajdują się w licznych antologiach, a nawet w podręcznikach szkolnych. Maksymilian Kozłowski tworzy także prozę. W roku 1999 wydał W drodze do Efezu, powieść nagrodzoną w ogólnopolskim konkursie im. Mikołaja Reja, a Wyjście z doliny Eszkol z roku 2004, została nagrodzona w ogólnopolskim konkursie im. Stefana Żeromskiego. W roku 2007 ukazała się powieść Tamte dni, tamte lata nakładem Komo-Graf Ożarów Mazowiecki.
            
Wydawca: Komograf
ISBN: 978-83-85907-42-8
Rok wydania: 2007
Liczba stron: 251


sobota, 3 sierpnia 2019

„Zaginiony autobus”



Łukasz Supel „Zaginiony autobus”


Na forum internetowym pojawia się wzmianka o prototypie autobusu sprzed kilkudziesięciu lat. Pojazd nigdy nie trafił do seryjnej produkcji i podobno został skasowany niedługo po prezentacji. Sprawą interesuje się Paweł Daniec, który prosi znajomego o zbadanie tajemniczego wątku. Karol Sosnowski, kierowca wrocławskiego autobusu, prywatnie pasjonat historii polskiej motoryzacji, wyrusza w Góry Bystrzyckie, aby sprawdzić niewiarygodny trop. Na miejscu poznaje Erikę, Niemkę, która otrzymała od dziadka w spadku tajemniczą, przedwojenną mapę z zaznaczonym miejscem ukrycia rodzinnych pamiątek. Oboje podejmują poszukiwania. Szybko okazuje się, że nie są jedynymi osobami, które próbują odnaleźć autobus. Poszukujący koncentrują swoją uwagę na starszym panu, który może posiadać istotne informacje. Przy okazji Karol Sosnowski  mógł się przekonać, że okolice Dusznik Zdroju kryły w sobie jeszcze inny skarb...


Powieść „Zaginiony autobus” zajęła 5 miejsce 
w organizowanym przez Forum Miłośników Pana Samochodzika 
Konkursie na Najlepszą Samochodzikową Książkę 2018 r.


Źródło:


Wydawca: Warmia
ISBN: 978-83-60586-66-2
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 172 + 4 ze zdjęciami



piątek, 2 sierpnia 2019

Historyczny konkurs książkowy - wyniki



Historyczny konkurs książkowy - wyniki


W organizowanym przez Zapomnianą Bibliotekę historycznym konkursie książkowym 
do wygrania były 4 nagrody książkowe (dwa egzemplarze każdego niżej wymienionych  tytułów)
 ufundowane przez wydawnictwo Novae Res:

1. Violetta Domagała „Zabijcie wszystkich, Bóg swoich rozpozna” Tom I. Żądza.

2. Przemysław Dębski „Magnaci. Ostatni polski król”

Aby wygrać jedną z książek, wystarczyło wymienić co najmniej trzy inne tytuły powieści historycznych 
jakie ukazały się nakładem wydawnictwa Novae Res w latach 2017-2019. 
Zgodnie z regulaminem, nagrodzone zostały 1, 3, 5 i 7 nadesłana poprawna odpowiedź.

W terminie do 31 lipca 2019 r. wpłynęło aż 23 e-maile zawierające prawidłowe odpowiedzi 
na konkursowe pytania. Niektórzy z miłośników powieści historycznych przysłali całe listy tytułów. 
Jak się więc okazuje nie maleje zapotrzebowanie na dobrą literaturę historyczną.
W latach 2017-2019 w ofercie wydawnictwa Novae Res pojawiło się wiele powieści historycznych, np.: 
„Lwowski ptak”, „Czarny huzar”, „W krainie Gryfa”, „Czerwona zemsta”…

Laureatami konkursu zostali:

Danuta U.
Małgorzata z Chmielnika
Nauczyciel J. (pseudonim?)
Maciej W.

Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom, 
a czwórce laureatów życzę emocjonującej lektury. 
Zachęcam do odwiedzania strony fundatora nagród –  
wydawnictwa Novae Res  https://novaeres.pl

Życzę wszystkim udanego kolejnego miesiąca wakacji!
J