sobota, 30 kwietnia 2022

„Pasta do zębów”

 

Zygmunt Zeydler-Zborowski „Pasta do zębów”

 

Życie doktora Pawła Majewskiego nie układa się ostatnio najlepiej. Jego przełożony zwraca mu uwagę, że przystojny lekarz za bardzo zwraca na siebie uwagę żeńskiego personelu kliniki, a sytuacji nie poprawia fakt, że pożycie małżeńskie Pawła dalekie jest od ideału. Jego żona Anna jest oficerem śledczym, praca w milicji bardzo ją absorbuje, wraca późno do domu i nie ma zbyt wiele czasu dla Pawła. Do tego podejrzewa, że jedna z salowych, Dorota Barańska, była sympatia Pawła, zatrudniła się w szpitalu po to, by być blisko niego. Tymczasem milicja prowadzi śledztwo w sprawie śmierci niejakiej Elżbiety Burns, która została otruta cyjankiem potasu ukrytym w paście do zębów. Motywem zbrodni jest spadek po zamożnej ciotce, a główną podejrzaną jej kuzynka – Dorota Barańska. Paweł, przekonany o jej niewinności, prosi Annę o pomoc…

 


Źródło:

https://ltw.com.pl/kryminaly/1116-pasta-do-zebow.html

 

Wydawca: Wydawnictwo LTW

ISBN: 978-83-7565-748-7

Liczba stron: 184

Rok wydania: 2021

 


piątek, 29 kwietnia 2022

„Moje wspomnienia z pracy w służbie zdrowia” Tom 1

 

„Moje wspomnienia z pracy w służbie zdrowia” Tom 1

Zbiór konkursowych opowiadań zebrany w formie publikacji książkowej

 

Przerażające, zabawne, pouczające... Każdy pacjent to nowa historia. Niektóre z nich zapadają tak mocno w pamięć, że warte są opisania i podzielenia się nimi z większym gronem odbiorców. Niniejsza publikacja książkowa, to zbiór najlepszych opowiadań i historii przesłanych na konkurs literacki pt. MOJE WSPOMNIENIA Z PRACY W SŁUŻBIE ZDROWIA. 

Organizatorem konkursu było Muzeum Stomatologii Piotra Kuźnika, a patronatem honorowym konkurs objęli: Naczelna Izba Lekarska, PTS oraz Naczelna Izba Aptekarska.

 


Fotel stomatologiczny, koniec XIX w.

Kolekcja Muzeum Stomatologii


Źródło:

http://www.muzeumstomatologii.pl/index.php/pl/sklep/moje-wspomnienia-zbi%C3%B3r-opowiada%C5%84-detail

 

Wydawca: Muzeum Stomatologii lek. stom. Piotra Kuźnika

ISBN: 978-83-62408-40-5

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 148



czwartek, 28 kwietnia 2022

„Ojciec Mieszka. Tajemnica rodu”

 

Agata Stopa „Ojciec Mieszka. Tajemnica rodu”

 

Co działo się na naszych ziemiach, zanim Polska została Polską? Czy wiesz, że na podstawie najnowszych badań wyglądało to zupełnie inaczej niż dotąd sądzono? Ta powieść historyczna przeniesie Cię do zarania naszych dziejów pełnego bezpardonowej walki o władzę. To opowieść o intrygach, miłości, szalonych eskapadach i dozgonnej przyjaźni. Pełna zaskakujących zwrotów akcji saga rozgrywa się na kanwie intrygującej historii Europy pierwszej połowy X wieku. Otwórz ją i poznaj fascynującą zagadkę pochodzenia rodu Piastów, który wprowadził Polskę na mapę świata.

 


Agata Stopa ukończyła psychologię kliniczną na Uniwersytecie Warszawskim. W 1992 r. wyjechała z Polski i wraz z rodziną mieszka na stałe w USA w stanie New Jersey. Jest prezydentem organizacji charytatywnej zajmującej się nauczaniem języka polskiego i promowaniem polskiej kultury. Jest również dyrektorem Polskiej Szkoły im. F. Chopina w Allamuchy i nauczycielem 9 i 10 klasy. Historia, a zwłaszcza historia średniowiecza jest jej pasją. W 2016 r. wydała książkę „Świętosława królowa wikingów”[1]. „Ojciec Mieszka. Tajemnica rodu” jest jej drugą książką.

Źródło:

https://wydawnictwopoligraf.pl/publikacje/ojciec-mieszka-tajemnica-rodu

 

Wydawca: Poligraf

ISBN: 978-83-8159-665-7

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 546


środa, 27 kwietnia 2022

„Grody, garnki i uczeni”

 

Agnieszka Krzemińska „Grody, garnki i uczeni”

O archeologicznych tajemnicach ziem polskich

 

Na ziemiach polskich nie ma spektakularnych piramid, ale nie brakuje tajemnic ukrytych w ziemi. Oto fascynujący przegląd najnowszych teorii i odkryć archeologicznych. Rozbudzająca wyobraźnię i głód wiedzy opowieść o naszych praprzodkach, ich duchowości i przedsiębiorczości, przybyszach z dalekich stron i relacjach z sąsiadami, żmudnych wykopaliskach i przypadkowych znaleziskach, nietypowych pochówkach łączonych z lękiem przed wampirami, poszukiwaniu (i rozkradaniu) skarbów, archeologii podwodnej i autostradowej oraz lotniczym skanowaniu lasów. Ta przygoda nie ma końca…

Oparte na imponującym materiale źródłowym kompendium Agnieszki Krzemińskiej, archeolożki i popularyzatorki nauki, w brawurowy sposób wypełnia lukę w publikacjach na temat naszej historii.



Na taką książkę miłośnicy zagadek i sekretów z przeszłości czekali od lat.

Drzemie w was gen odkrywcy?

 Chcielibyście wyruszyć w podróż w czasie i dowiedzieć się:

• Czy można ustalić DNA Piastów?

• Gdzie w Polsce mamy święte jeziora?

• O czym mówią „gadatliwe” kości i odcięte głowy?

• Dlaczego smród starych odchodów to dobry znak?

• Po co najdawniejsi rolnicy wznosili megality?

• Czy archeolodzy wpadli na trop włosa Kopernika?

 


Źródło:

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/4095/grody-garnki-i-uczeni

 

Wydawca: Wydawnictwo Literackie

ISBN: 978-83-08-07532-6

Liczba stron: 355

Rok wydania: 2022



wtorek, 26 kwietnia 2022

„Wychowany wśród Wikingów”

Dariusz Lubiński „Wychowany wśród Wikingów”


Einar Einarsson jest bardzo przywiązany do swojej rodziny. Wraz z ojczymem Knutem i przyrodnim bratem Flossim od najmłodszych lat zgłębia tajniki wojennej sztuki wikingów. W dzień święta Einherjar młody mężczyzna niespodziewanie otrzymuje wiadomość, która niebawem nada kierunek jego życiu. Einar rozpoczyna wyprawę do miejsc i ludzi ściśle związanych z jego przodkami. Dzień po dniu uczy się obyczajów i mowy Słowian, stając po ich stronie w krwawych walkach, a jednocześnie obserwując kulisy ówczesnej dyplomacji. Gdy odnosi zwycięstwo nad Vingorem z Ribe, wytrawnym łucznikiem, ten dostrzega w Einarze godnego towarzysza i przyjmuje go do swojej rodziny. Ale to dopiero początek historii wychowanego wśród wikingów…

W którymś momencie Einar poczuł, że ktoś szarpie go lekko za kaftan z tyłu, obrócił się więc zdziwiony, aby się przekonać, kto to może być. Spodziewał się raczej, że wypatrzył go w tłumie ktoś z sąsiadów, których wielu zjechało się na święto do Hedeby, albo jakiś wojownik, z którym poznali się podczas niedawnej wyprawy do Normandii. Jego zdziwienie stało się jeszcze większe, kiedy ujrzał przed sobą starą Gudrun, niewysoką, pomarszczoną kobietkę, która od kilku lat była niewolnicą jednorękiego Ulfa i posługiwała w jego gospodzie.
– Einarze, wieści mam dla ciebie, pójdź ze mną na stronę – rzekła niskim jak na kobietę, nieco chrapliwym głosem. – Nie ma co patrzeć na tę rzeź.


Nad wojownikami Północy unosi się słowiański duch…


Dariusz Lubiński - wielbiciel historii, przyrody i literatury, kibic piłkarski, fanatyk chodzenia po tatrzańskich szlakach i zwiedzania, w szczególności Polski. Pracował w wielu branżach, co pozwoliło mu poznać różne środowiska, profesje i punkty widzenia. W młodości zafascynowany Latającym cyrkiem Monthy Pythona i wczesną twórczością Woody’ego Allena, co wywarło spory wpływ na jego poczucie humoru. Nie cofa się przed czytaniem żadnego gatunku literackiego, a książki traktuje jak najlepszych przyjaciół, którzy nigdy nie zdradzają.

 

Źródło:

https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=wychowany_wsrod_wikingow,druk

Recenzje powieści:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5002496/wychowany-wsrod-wikingow

 

Wydawca: Novae Res

ISBN: 978-83-8219-740-2

Liczba stron: 306

Rok wydania: 2022

 


poniedziałek, 25 kwietnia 2022

Świętokrzyskie regionalia (cz. 137)

 

Krzysztof Bracha (red. nauk.) „Debaty świętokrzyskie” Vol. 3

 

„200 lat kasaty Świętego Krzyża. Kasata opactwa benedyktyńskiego ze Świętego Krzyża na Łyścu w 1819 r. Przyczyny, przebieg i konsekwencje”. Materiały z konferencji odbytej na Św. Krzyżu w dniach 31.05-1.06.2019 r.

 (…) Teksty w prezentowanej monografii zbiorowej są pokłosiem odbytej konferencji. Umieściliśmy je w ramach wydawanej od 2014 roku serii „Debaty Świętokrzyskie”, wydawnictwa, które dokumentuje działalność Interdyscyplinarnego Zespołu do Badań Dziedzictwa Kulturowego Świętego Krzyża. (…) prof. dr hab. Krzysztof Bracha

 


SPIS TREŚCI:

Krzysztof Bracha – Przedmowa

Justyna Dziadek – Losy rękopisów Postylli Mikołaja Włoskiego (I poł. XV w.) po kasacie opactwa łysogórskiego i rozproszeniu biblioteki

Krzysztof Bracha – Brewiarz z końca XV w. w zbiorach Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach

Andrzej Kwaśniewski – Inkunabuły i starodruki łysogórskie w zbiorach bibliotek polskich

Paweł Zając – Oświeceniowa krytyka zakonów i intelektualne przygotowanie wieku kasat

Jerzy Kaliszuk – Losy rękopisów średniowiecznych z klasztoru świętokrzyskiego po 1819 roku

Adam Massalski – Niektóre administracyjno-społeczne konteksty kasaty klasztoru na Świętym Krzyżu w odniesieniu do terenów pomiędzy Pilicą a Wisłą

Cezary Jastrzębski – Pokasacyjne wyposażenie klasztoru świętokrzyskiego w świetle XIX-wiecznych relacji podróżniczych

Wiesław Caban, Lidia Michalska-Bracha – Powstanie styczniowe na Świętym Krzyżu. Przebieg – konsekwencje – pamięć i pamiętnikarze

Stanisław Wiech – Kasat ciąg dalszy. Likwidacja klasztorów w Królestwie Polskim w 1864 roku

Antoni Maziarz – Starania benedyktynów o odzyskanie klasztoru świętokrzyskiego w latach 1919-1922

Jacek Legieć – Pobyt Członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów w więzieniu na Świętym Krzyżu (w świetle przekazów ukraińskich)

Marek Jedynak – Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu podczas II wojny światowej

Katarzyna Jedynak – Niemiecki obóz dla jeńców sowieckich na Świętym Krzyżu

Jarosław Różański – Główne pola działalności Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu w latach 1936-2016

Marek Jedynak – Kryptonim „Jowisz” – inwigilacja Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu przez organy bezpieczeństwa PRL (1952-1970)

Czesław Hadamik – Konsekwencje kasaty klasztoru benedyktynów we współczesnym krajobrazie kulturowym Łysej Góry

Henryk Suchojad – Gabinet Świętokrzyski w Bibliotece Uniwersyteckiej w Kielcach. Idea powstania i charakterystyka kolekcji

Dariusz Malajka – Święty Krzyż – 200 lat po kasacie. Trudności i perspektywy

Czesław Hadamik – Wystawa „Dzieje oblężenia. W dwusetną rocznicę kasaty opactw a benedyktynów na Łysej Górze , 1819-2019”. Komentarz autorski



Źródło:

https://kieleckietowarzystwonaukowe.pl/sklep/debaty-swietokrzyskie-vol-3

 

Wydawca:

Interdyscyplinarny Zespół do Badań Dziedzictwa Kulturowego Świętego Krzyża

Wydział Humanistyczny

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

ISBN: 978-83-7133-871-7

ISBN: 978-83-60777-85-5

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 302

 ---

Publikacje Kieleckiego Towarzystwa Naukowego

można nabyć w biurze Towarzystwa lub zamawiać:

listownie: Kieleckie Towarzystwo Naukowe, ul. Rynek 3, 25 – 303 Kielce

telefonicznie: tel. (41) 344 54 53 lub 798 120 328

e-mail: ktn@kieleckietowarzystwonaukowe.pl

e-mail: kie.tow.nau@gmail.com

 


niedziela, 24 kwietnia 2022

„W tajnej służbie II Rzeczypospolitej”

 

Krzysztof Goluch „W tajnej służbie II Rzeczypospolitej”

Tom II. Napad


Czy w świecie naznaczonym wojenną destrukcją jest miejsce na prawdziwe uczucie? Dla młodego agenta wywiadu, Wiktora Adamczewskiego, to pytanie wkrótce nabierze wyjątkowego znaczenia. Zgadzając się na zapewnienie ochrony córce szefa polskiego wywiadu, Jerzego Dobrowolskiego, nie spodziewa się, jak wielkie niebezpieczeństwo grozi dziewczynie. I jak bardzo zaangażuje się w wypełnienie tego zadania… Tymczasem w Wersalu wciąż ważą się losy młodej Polski, a polityczna zawierucha pochłania kolejnych bohaterów. Niebawem wszyscy przekonają się, że zmiany, jakie przyniosła Wielka Wojna, są dotkliwsze, niż ktokolwiek mógł przypuszczać.


Kocim krokiem zbliżył się do nich. Ani na jedną sekundę nie spuszczał ich z oka. Pamiętał, że było ich czterech. I choć prawdopodobnie żaden z nich nie dorównywał mu ani pod względem doświadczenia, ani wyszkolenia, to sama ich liczba dawała im przewagę. On sam miał po swojej stronie jedynie obycie w walce oraz element zaskoczenia. Ten ostatni postanowił więc wykorzystać do samego końca.

Sięgnął po rewolwery. Zważył je w dłoniach i ustawił równolegle do siebie. Spokojnym ruchem odwiódł kurki. Cichy dźwięk rozległ się w jego uszach z siłą kościelnego dzwonu. Co gorsza nie tylko w jego. Zbójcy także zorientowali się, że coś jest nie tak. Odwrócili się błyskawicznie w jego stronę, lecz dwa czarne otwory rewolwerów sparaliżowały ich wolę działania. Pobledli trupio, ręce zadrżały im konwulsyjnie i patrzyli bezosobowym, nierozumiejącym wzorkiem. Trwało to może sekundę, może dwie, nie dłużej.
Ale dla Johanna była to wieczność…


Gdy wpadniesz w tryby machiny zwanej historią, twoje życie już nigdy nie będzie takie samo


Krzysztof Goluch urodził się w 1994 roku w Puławach. Mieszka w Pogonowie, małej miejscowości położonej w przepięknej dolinie Wieprza. Od małego uwielbiał słuchać o minionych wydarzeniach, później fascynowało go opowiadanie o przeszłości, a teraz ma ogromną satysfakcję z popularyzowania historii. W wolnych chwilach sam dużo czyta, głównie literaturę historyczną i sensacyjną, a także dobre kryminały. Jego zainteresowania, poza historią, to sport, kino i polityka. W 2019 roku nakładem wydawnictwa Novae Res ukazała się jego debiutancka powieść, osadzona w realiach II wojny światowej, pt. Czerwona zemsta, a rok później wydana została jej kontynuacja. W tajnej służbie Rzeczypospolitej to nowa seria powieści osadzona w realiach najnowszej historii Polski.

 

Źródło:

https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=w_tajnej_sluzbie_ii_rzeczypospolitej_tom_ii,druk

 

Wydawca: Novae Res

ISBN: 978-83-8219-653-5

Liczba stron: 382

Rok wydania: 2022



sobota, 23 kwietnia 2022

„Przystań Eskulapa”

 

Edmund Niziurski „Przystań Eskulapa”

 

Przystań Eskulapa to jeden z dwóch kryminałów Edmunda Niziurskiego, których akcja rozgrywa się w realiach PRL-owskiej Warszawy. Tytułowa „Przystań Eskulapa” to nazwa położonej w podwarszawskim Piasecznie willi, gdzie przeprowadza się badania naukowe. Willa ma zapewnić jednemu z naukowców schronienie przed czyhającym nań zbrodniarzem. Czy jednak okaże się ona miejscem bezpiecznym? Kto chce zabić profesora i czy uda się go powstrzymać?

 


W książce znajdzie Czytelnik również utrzymane w tej tematyce opowiadanie Szantaż w wodociągach – sprawa dotyczy rozwiązania zagadki tajemniczego szantażysty, przesyłającego listy z pogróżkami do pracowników miejskich wodociągów. Utwór ten wcześniej ukazał się w odcinkach na łamach prasy, a więc w formie książkowej jest publikowany po raz pierwszy.

Źródło:

https://ltw.com.pl/strona-glowna/220-przystan-eskulapa.html

 

Wydawca: Wydawnictwo LTW

ISBN: 978-83-7565-108-9

Liczba stron: 286

Rok wydania: 2010




piątek, 22 kwietnia 2022

Świętokrzyskie regionalia (cz. 136)

 

Rocznik Świętokrzyski, Nr 36

Seria A – Nauki Humanistyczne. Ludzie, miejsca, wydarzenia

Elżbieta Sławińska (red. nauk.)


Do rąk czytelników trafia kolejny 36. tom „Rocznika Świętokrzyskiego. Seria A – Nauki Humanistyczne” wydany przez Kieleckie Towarzystwo Naukowe. Jest on zatytułowany „Ludzie, miejsca, wydarzenia”. Składa się z dwóch części: w pierwszej znajdują się opracowania naukowe, w drugiej zaś wspomnienia. Wspólnym mianownikiem tekstów jest to, że autorzy związani byli lub są nadal z Kielecczyzną albo ich zainteresowania naukowe dotyczą tego regionu. (…) dr hab. Elżbieta Słabińska, prof. UJK

 


SPIS TREŚCI:

Od redakcji – Elżbieta Słabińska

Adam Winiarz – Stanisław Kostka Potocki jako prezes Izby Edukacji Publicznej i dyrektor Edukacji Narodowej w Księstwie Warszawskim (1807-1815)

Dariusz Buras – Powstanie i działalność Straży Obywatelskiej w województwie kieleckim w czasie wojny polsko-bolszewickiej (lipiec – październik 1920 roku)

Tadeusz Banaszek – 2 Dywizja Piechoty Legionów w latach 1919-1939

Paweł Pryt – Udział kieleckich organizacji społecznych w propagowaniu kultury fizycznej w latach 1918-1939

Karolina Trzeskowska-Kubasik – System więziennictwa na terenie Buska-Zdroju w latach 1939-1945

Krzysztof Kasiński – Ku Klux Klan międzywojnia jako przykład amerykańskiej piramidy finansowej

Krzysztof Ćwiertniewski – Dzieje Ameliówki Wieszeniewskich koło Kielc w latach 1903-1945 w świetle przekazów rodzinnych i dokumentów

Ilustracje i drzewa genealogiczne

 


Źródło:

https://kieleckietowarzystwonaukowe.pl/sklep/rocznik-swietokrzyski-seria-a-nauki-humanistyczne-nr-36

 

Wydawca: Kieleckie Towarzystwo Naukowe

ISSN: 1427-5910

ISBN: 978-83-60777-96-1

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 162 strony (w tym 23 ilustracje na 14 stronach na papierze kreda)

---

Publikacje Kieleckiego Towarzystwa Naukowego

można nabyć w biurze Towarzystwa lub zamawiać:

listownie: Kieleckie Towarzystwo Naukowe, ul. Rynek 3, 25 – 303 Kielce

telefonicznie: tel. (41) 344 54 53 lub 798 120 328

e-mail: ktn@kieleckietowarzystwonaukowe.pl

e-mail: kie.tow.nau@gmail.com



czwartek, 21 kwietnia 2022

„W tajnej służbie II Rzeczypospolitej”

 

Krzysztof Goluch „W tajnej służbie II Rzeczypospolitej”

Tom I. Operacja berlińska


Zima 1919 roku. Wielka Wojna zmiotła imperia i stworzony przez nie ład, a zwycięskie mocarstwa usiłują zaprowadzić nowy porządek. W Wersalu rozpoczyna się spotkanie przywódców państw Ententy z udziałem premiera Ignacego Jana Paderewskiego i Romana Dmowskiego. Polska ponownie pojawia się na mapie, a wszystkie jej ziemie dążą ku zjednoczeniu – za pomocą dyplomacji lub czynu zbrojnego… Tymczasem młody Wiktor Adamczewski trafia w szeregi wywiadu. Walczy na froncie, którego nie widać, chroniąc młode państwo przed dawnymi zaborcami, czekającymi na szansę, by upomnieć się o swoje dawne granice i pomścić porażkę. Na wschodzie rodzi się nowy, groźny wróg, któremu wkrótce trzeba będzie stawić czoła. To początek gry, której reguły nie są ustalone, a jeden nieostrożny ruch może kosztować życie…

Przeciwnik był zręczniejszy, a co ważniejsze w pełni sił. Mógł już tylko zginąć w walce. Nie bał się tego. Zbyt często zabijał i patrzył, jak zabijano, by przejmować się takimi drobnostkami. Najbardziej martwiło go to, czy sekret kartki nie wyjdzie na jaw.
(…)
Teofil z wprawą prawdziwego kieszonkowca obszukiwał kieszenie zamordowanego. Jednym rzutem oka rozpoznał w nim oficera, którego kilka godzin wcześniej oprowadzał po sztabie. Zabrał zabitemu medalik i pierścionek z orłem w koronie, który z trudem zszedł z palca. Czystą kartkę tkwiącą w kieszeni zlekceważył i nie poinformował o niej Wolfa.



By zdobyć najpilniej strzeżone tajemnice państwowe, trzeba być gotowym na więcej niż jedną bitwę.


Krzysztof Goluch urodził się w 1994 roku w Puławach. Mieszka w Pogonowie, małej miejscowości położonej w przepięknej dolinie Wieprza. Od małego uwielbiał słuchać o minionych wydarzeniach, później fascynowało go opowiadanie o przeszłości, a teraz ma ogromną satysfakcję z popularyzowania historii. W wolnych chwilach sam dużo czyta, głównie literaturę historyczną i sensacyjną, a także dobre kryminały. Jego zainteresowania, poza historią, to sport, kino i polityka. W 2019 roku nakładem wydawnictwa Novae Res ukazała się jego debiutancka powieść, osadzona w realiach II wojny światowej, pt. Czerwona zemsta, a rok później wydana została jej kontynuacja. W tajnej służbie Rzeczypospolitej to nowa seria powieści osadzona w realiach najnowszej historii Polski.

 

Źródło:

https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=w_tajnej_sluzbie_ii_rzeczypospolitej_tom_i,druk

 

Wydawca: Novae Res

ISBN: 978-83-8219-646-7

Liczba stron: 392

Rok wydania: 2022



środa, 20 kwietnia 2022

„Kareta”

 

Marta Giziewcz „Kareta”

 

Warszawa, przełom 1856 i 1857 roku. Nieopodal wejścia do Hotelu Europejskiego zostają znalezione zwłoki kobiety. Ofiara, licząca około czterdziestu lat Agnieszka Mosińska, dzień wcześniej bawiła się na balu zorganizowanym z okazji otwarcia tegoż hotelu. Na balu gościł również młody i zdolny urzędnik policyjny Konrad Masternowicz. To właśnie on poprowadzi wkrótce śledztwo w sprawie śmierci Mosińskiej. Okoliczności zgonu kobiety okazują się bowiem niezwykle tajemnicze. Nie jest to, jak się początkowo wszystkim wydawało, samobójstwo czy zwykły wypadek komunikacyjny. Na balu w Hotelu Europejskim Masternowicz poznaje pannę Weronikę Duchowną oraz jej ojca, doświadczonego i cenionego lekarza.

Klara Duchowna to chodząca własnymi ścieżkami, szokująca niekiedy swoim zachowaniem i poglądami, dziewczyna. Wielokrotnie asystowała ojcu w trakcie rozmaitych zabiegów chirurgicznych, a kiedy z różnych przyczyn pan Duchowny nie mógł uczestniczyć w oględzinach, lub sekcjach zwłok, godnie go zastępowała. Klara nie mdlała, kiedy ostry skalpel zagłębiał się w martwe ciało leżące na stole, w chłodnej piwnicy pod siedzibą policji. Kiedy wymagała tego sytuacja  wraz z Konrdem Masternowiczem uczestniczyła nawet w ekshumacjach.

 


Piękna dziewczyna wywiera silne wrażenie ma detektywie. Pan Konrad czuje, że również nie jest Klarze obojętny. Zdaje sobie jednak sprawę, że nie ma zbyt wielkich szans w rywalizacji o względy córki zamożnego lekarza. Po pierwsze nie jest zbyt majętny, a po drugie, jest postrzegany przez społeczność Warszawy za osobę kolaborującą z władzą. Duchowny zdaje sobie sprawę, że ślub córki z młodym urzędnikiem policyjnym, mógłby ostatecznie przekreślić marzenia i plany zawodowe Klary. O rękę panny ubiega się ponadto zamożny właściciel Hotelu Europejskiego. W trakcie śledztwa zacieśniają się coraz bardziej relacje pomiędzy Masternowiczem a Duchownymi.

Konrad Masternowicz usiłuje natrafić na trop prowadzący do wyświetlenia okoliczności śmierci Mosińskiej. Niestety, niebawem w podobny sposób ginie kolejna kobieta. Ktoś dewastuje groby i bezcześci zwłoki obydwu ofiar. Rośnie presja na urzędnika, by jak najszybciej wykryć zbrodniarza, a tym samym przeszkodzić mu w dokonaniu kolejnego zabójstwa. Grono podejrzanych zawęża się bardzo powoli. Na horyzoncie pojawia się tajemnicza kobieta w czerwonej sukni. Masternowicz zaczyna się obawiać o bezpieczeństwo Klary. „Kareta” to pierwsza powieść kryminalna w dorobku Marty Giziewicz. Dalsze losy bohaterów autorka przedstawiła w wydanej na początku 2022 roku powieści „Człowiek pies”. Polecam.

Powieść na stronie wydawcy:

http://oficynka.pl/pl/p/Kareta-Marta-Giziewicz/778

 

Wydawca: Oficynka

Seria: Przypadki Konrada Masternowicza

ISBN: 978-83-66899-09-4

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 415



wtorek, 19 kwietnia 2022

„Autodenuncjacja”

 


Sergiusz Piasecki „Autodenuncjacja”


W Autodenuncjacji znaleźć można polemiki (m.in. z Czesławem Miłoszem i Melchiorem Wańkowiczem), ciekawe wywiady, przeprowadzone w większości tuż po wyjściu z więzienia na Świętym Krzyżu, oraz odpowiedzi na ankiety emigracyjnych czasopism. Są wśród nich m.in. wspomnienia o rosyjskim dzieciństwie i latach szkolnych, o pierwszej wizycie w teatrze i czytanych książkach, o wyprawie nad kresowe jezioro Narocz i o przyjaźni z Witkacym, jest oświadczenie w obronie Józefa Mackiewicza i wezwanie pisarzy-emigrantów do podjęcia wspólnej akcji przeciw sowieckiemu komunizmowi i jego propagandzie... Wszystkie te teksty, dotychczas rozproszone w międzywojennej i emigracyjnej prasie albo nigdy niepublikowane, zostały zebrane w niniejszym tomie.

 


Źródło:

https://ltw.com.pl/strona-glowna/338-autodenuncjacja.html

 

Wydawca: Wydawnictwo LTW

ISBN: 978-83-7565-288-8

Liczba stron: 316

Rok wydania: 2013



sobota, 16 kwietnia 2022

„366 obiadów”

 

Maria Gruszecka „366 obiadów”


„366 obiadów” Marii Gruszeckiej to pierwszy tom serii książek „Kuchnia Przodków”. Seria przeznaczona jest dla miłośników dobrej, tradycyjnej kuchni. Niniejsze wydanie opracowano na podstawie edycji z 1930 roku. Na potrzeby wydania dokonano modernizacji interpunkcji oraz niektórych zasad ortograficznych, zachowano jednak archaizmy gramatyczne i słownikowe tak, aby publikacja była zrozumiała dla współczesnego czytelnika, a jednocześnie zachowała cechy i klimat oryginału.

Nawet jeśli umiecie gotować i lubicie kuchnię tradycyjną, to… tak jeszcze nie gotowaliście! :) To nie czcze słowa – książka, którą właśnie trzymacie w dłoniach, w okresie przedwojennym stała w domu każdej szanującej się gospodyni, a nazwisko Marii Gruszeckiej unosiło się w pomieszczeniach kuchennych niczym dobry duch opiekuńczy. (…) napisałam tę książkę w celu zaradzenia rzeczywistym potrzebom – deklarowała Gruszecka w przedmowie do 366 obiadów. Jej misja była szlachetna i narodowa – nauczyć Polaków, jak gotować smacznie i zdrowo bez pomocy służby, a także zapoznać ich z oryginalnymi recepturami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

Była jedną z pierwszych polskich autorek, które dostrzegły, jak ważne dla zachowania prawidłowego funkcjonowania organizmu jest przestrzeganie zasad związanych z przygotowywaniem i przechowywaniem żywności oraz racjonalnym odżywianiem. W książce 366 obiadów znajdziemy przepisy m.in. na zupy, potrawy z drobiu, wołowiny, cielęciny, wieprzowiny, baraniny, dziczyzny, ryb i raków. Usatysfakcjonowani będą również amatorzy pierogów, galaret, naleśników i sałatek. Choć w czasach Gruszeckiej wegetarianizm uznawano za zbyteczną fanaberię, w niezwykle urozmaiconym menu przewidziała ona też miejsce dla ryżu i warzyw. Wśród receptur nie mogło zabraknąć tych na słodkości i napoje – od kompotów po nalewki.

 

Źródło:

https://www.km.com.pl/ksiazka-563-366_obiadow.html

Kuchnia Przodków na Facebooku:

https://www.facebook.com/Kuchniaprzodkow

 

Wydawca: KSIĘŻY MŁYN Dom Wydawniczy Michał Koliński

Seria wydawnicza: Kuchnia Przodków

ISBN: 978-83-7729-643-1

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 328



piątek, 15 kwietnia 2022

Świętokrzyskie regionalia (cz. 135)

 


Jan Główka, Jerzy Szczepański (red. nauk.)
„Z dziejów Marmurów Kieleckich (1876-2016)”


Marmury z okolic Kielc to zbite i częściowo skrystalizowane wapienie o różnej barwie. Należą one do marmurów budowlanych, które z powodu specjalnych zalet technicznych stanowią grupę najszlachetniejszego surowca stosowanego w kamieniarstwie. Eksploatacja i produkcja wyrobów z tego surowca była od wieków mocno osadzona w tradycji górnictwa skalnego w okręgu świętokrzyskim. Ale pierwszy, nowoczesny zakład przemysłowy pod nazwą „Marmury Kieleckie”, położony w Kielcach rozpoczął produkcję dopiero w 1876 r. Jego założycielem był inżynier A. Welke. (…) Prezentowane studia pozwalają ujrzeć dzieje przedsiębiorstwa nie tylko pod kątem opisu i historii złóż, eksploatacji surowca, organizacji produkcji. Charakteryzują też wykorzystanie wyrobów przedsiębiortwa, głównie łącznie z zabytkami architektury i sztuki. Okazuje się, że jest to surowiec, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wyrobów regionalnych. (…) dr Jan Główka, prof. dr hab. Jerzy Szczepański




Spis treści:

Przedmowa i podziękowania – Barbara Lena Gierszewska
Jan Główka, Jerzy Szczepański – Wstęp
Tymoteusz Wróblewski – Historia wydobywania kopalin skalnych w regionie świętokrzyskim
Jan Główka, Jerzy Szczepański – „Marmury Kieleckie w latach 1876-1945
Konrad Otwinowski – Przedsiębiorstwo „Marmury Kieleckie” w latach 1945-2016
Krzysztof Myśliński – Marmury kieleckie w sztuce i architekturze
Jerzy Gągol, Paweł Król, Jan Urban – Złoża i kopalnie eksploatowane przez „Marmury Kieleckie”
Streszczenie
Summary
Aneks 1 – Marmury powiatu kieleckiego
Aneks 2 – fotografie
Indeks nazwisk




Źródło:

Wydawca: Kieleckie Towarzystwo Naukowe
ISBN: 978-83-60777-84-8
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 220 + wkładka z fotografiami

---

Publikacje Kieleckiego Towarzystwa Naukowego
można nabyć w biurze Towarzystwa lub zamawiać:
listownie: Kieleckie Towarzystwo Naukowe, ul. Rynek 3, 25 – 303 Kielce
telefonicznie: tel. (41) 344 54 53 lub 798 120 328


czwartek, 14 kwietnia 2022

„Opowieści połabskie”

 

Robert F. Barkowski „Opowieści połabskie”

 

Pełne magii i tajemnic opowieści o średniowiecznym Połabiu

Waleczny Gostosz, odważna Słomka, młody i niedoświadczony Nieśmiech czy mściwy Ludolf - to tylko kilku bohaterów zbioru opowiadań, których akcja toczy się na ziemiach Połabia między IX a XII wiekiem. Pamiętne wydarzenia historyczne przeplatają się tutaj z codziennością zwykłych ludzi, a losy postaci znanych z kart kronik, jak Henryk Lew, Niklot czy Otton I, splatają się ze ścieżkami fikcyjnych bohaterów. Czary i wróżby, zapomniane tradycje, dramaty i radości, miłości i zdrady, sprawy wielkie i przyziemne… Pozwól uwieść się magii Połabia sprzed wielu wieków, zanim jeszcze przestało być słowiańskie.

Od wschodu dobiegł tętent kopyt. Gostosz, wyrwany z wewnętrznych rozterek, spojrzał w stronę zbliżającej się wrzawy. W podniesionej kurzawie rozpoznać można było zbrojnych jeźdźców. Zbliżali się bardzo szybko, kilku, kilkunastu… Zanim zdążył zareagować, do wsi wtargnął oddział około trzydziestu ciężkozbrojnych Sasów. Uciekinierzy z garnizonów na wschodzie Stodoranii, pierzchający w kierunku Łaby pod naporem powstańców. Na spienionych koniach wpadali w grupy zdezorientowanych i wrzeszczących mieszkańców, siejąc wokół śmierć mieczami i włóczniami.



Robert F. Barkowski jest polskim pisarzem, zamieszkałym za granicą. Jego twórczość pisarska, obejmująca powieści historyczne i książki popularnonaukowe, opisuje dzieje średniowiecznej Europy, szczególnie Polski piastowskiej i Słowiańszczyzny. Zbiór opowiadań historycznych Opowieści połabskie przenosi Czytelnika na obszary średniowiecznego, słowiańskiego Połabia.


Źródło:

https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=opowiesci_polabskie,druk

Więcej o autorze: https://robert-barkowski.com

Recenzje książki:

https://www.granice.pl/recenzja/opowiesci-polabskie/53016

https://moznaprzeczytac.pl/opowiesci-polabskie-robert-f-barkowski

 

Wydawca: Novae Res

ISBN: 978-83-8219-806-5

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 208



środa, 13 kwietnia 2022

„Śmierć grabarza/Zakatarzony masażysta”

 

Zygmunt Zeydler-Zborowski

„Śmierć grabarza/Zakatarzony masażysta”


Na cmentarzu dochodzi do niecodziennej zbrodni – na gałęzi drzewa zostaje znalezione ciało powieszonego człowieka. Okazuje się, że to miejscowy grabarz. Wygląda to na samobójstwo, jednak bliższe oględziny wskazują na to, że ofiara została wcześniej odurzona, a potem wciągnięta na drzewo. Prowadzący sprawę kapitan Walendziak dowiaduje się wielu zaskakujących rzeczy o zmarłym: był to człowiek wykształcony, inteligentny – czemu więc podjął się tak nietypowego zajęcia? Ponadto w jego mieszkaniu śledczy znajdują habit micha i… sztuczną brodę. Jaki sekret skrywał tajemniczy grabarz?



Pani Dobrowiecka cierpi na bóle korzonków i reumatyzm. Niemal codziennie korzysta z zabiegów masażu, by uśmierzyć dolegliwości. Niestety jej masażysta odwołuje wizytę – wyjeżdża na pogrzeb. Cierpiąca kobieta dostaje nagle dobrą wiadomość – pan Walendziak nie wyjechał, bo złapał go katar. Może do niej przyjść, założy jednak maskę, by nie zarazić klientki. Pani Dobrowiecka z radością się zgadza. Niestety ten dzień przyniesie też tragiczne wydarzenie – po powrocie z zakupów gosposia nie zastaje już w domu masażysty, znajduje jednak martwe ciało swojej chlebodawczyni. Z mieszkania nic nie zginęło, a pan Walendziak wraca z pogrzebu zupełnie zdrowy. Downar musi odkryć kto chciał go wrobić w morderstwo.

 


Źródło:

https://ltw.com.pl/kryminaly/1137-smierc-grabarzazakatarzony-masazysta.html

 

Wydawca: Wydawnictwo LTW

ISBN: 978-83-7565-770-8

Liczba stron: 224

Rok wydania: 2022




wtorek, 12 kwietnia 2022

„Przedwojenna Polska w liczbach”

 

„Przedwojenna Polska w liczbach”

(wydanie uzupełnione)

 

Fascynująca i bezkompromisowa panorama II Rzeczpospolitej: państwa wielkiego sukcesu, jeszcze większych wyzwań i wprost nieprawdopodobnych kontrastów. Ile zarabiał typowy mieszkaniec przedwojennej Warszawy, na co wydawał swoją pensję i ile kosztowały go codzienne zakupy? Dlaczego w przedwojennej Polsce niemal nikt nie mógł marzyć o własnym pokoju, a miliony – nawet o własnym łóżku? Jakie przestępstwa popełniano najczęściej, ilu Polaków nie potrafiło czytać ani pisać i które choroby były głównymi przyczynami śmierci?

 


Zespół portalu WielkaHISTORIA.pl – najpopularniejszego w Polsce magazynu o historii – odsłania rzeczywistość sprzed stulecia w oparciu nie tylko o oficjalne statystyki, ale też dotąd nieznane lub celowo fałszowane i ukrywane liczby. Przeczytaj o kraju, w którym pociągi wykolejały się średnio co 33 godziny i nagminnie spóźniały o 90 lub więcej minut, ale lot z Warszawy do Krakowa kosztował zaledwie 40 złotych. O Polsce, w której tylko 5% dróg nadawało się do jazdy samochodem, ale która w ciągu jednej dekady zdołała zbudować jeden z najprężniej działających portów nad Bałtykiem. I w której o wynikach wyborów decydowały kobiety, a mimo to żadna z nich nie weszła w skład rządu. Na rynku pracy oferowano im zaś stawki nawet o 40% niższe niż mężczyznom.

 


Warunki życia, transport, rozrywka, gospodarka, codzienne wyzwania, wojsko, używki, rewolucje technologiczne i sny o koloniach. II Rzeczpospolita taka, jaką była naprawdę.

 

Źródło:

https://www.bellona.pl/tytul/przedwojenna-polska-w-liczbach-wydanie-uzupelnione

 

Wydawca: Bellona

ISBN: 978-83-11-16508-3

Liczba stron: 384

Rok wydania: 2022



poniedziałek, 11 kwietnia 2022

Świętokrzyskie regionalia (cz. 134)

 

Krzysztof Bracha, Marzena Marczewska, Stanisław Cygan (red. nauk.)

„Debaty świętokrzyskie” Vol. 2

 

(…) Zakres tematyczny przedstawianych prac stanowi kontynuację założeń badawczych Interdyscyplinarnego Zespołu do Badań Dziedzictwa Kulturowego Św. Krzyża powołanego jako grupa badawcza, „skupiająca interdyscyplinarne grono humanistów z UJK w Kielcach oraz innych instytucji badawczych w Polsce, zainteresowanych studiami nad dziedzictwem kulturowym Świętego Krzyża, postrzeganym jako szeroka płaszczyzna badawcza, która obejmuje całą przestrzeń kulturową ze szczególnym uwzględnieniem dziejów dawnego klasztoru benedyktynów świętokrzyskich i jego wpływu na okolice, region i kraj”. (…)

 


SPIS TREŚCI:

Krzysztof Bracha, Marzena Marczewska, Stanisław Cygan – Przedmowa

Stanisław Dubisz – O potrzebie badań regionalnych – spojrzenie językoznawcy

Marzena Marczewska – Łysiec w świetle danych językowych (uwagi nie tylko etymologiczne)

Zygmunt Gałecki – Łysogóry i terenowe nazwy własne pochodzące od przymiotnika łysy

Andrzej S. Dyszak – Święty Krzyż i wyrazy pokrewne w systemie leksykalno-słowotwórczym polszczyzny i we współczesnym uzusie

Adrian Jusupović – Wyprawa na Sandomierz i Łysiec z perspektywy polityki Rusi Halicko-Wołyńskiej w końcu pięćdziesiątych lat XIII wieku

Jerzy Michta – Podwójny krzyż patriarchalny ze Świętego Krzyża i jego geneza

Justyna Dziadek – Angelologia Mikołaja Włoskiego – kaznodziei łysogórskiego z połowy XV wieku

Tadeusz M. Trajdos – Wezwania Świętego Krzyża w średniowiecznej diecezji wileńskiej

Franciszek Skibiński – Kaplica Oleśnickich na Świętym Krzyżu a znaczenie fundacji sepulkralnych w budowaniu społecznego prestiżu szlachty w Rzeczypospolitej we wczesnym XVII wieku

Jacek Pielas – Nieistniejące nagrobki szlacheckie z XVI-XVII wieku w klasztorze benedyktyńskim na Łyścu. Od inskrypcji do genealogii rodzin szlacheckich związanych ze Świętym Krzyżem

Jadwiga Muszyńska – Sprawa pochówku Jeremiego Wiśniowieckiego na Świętym Krzyżu

Mariusz Lubczyński – Szlachta podłysogórska od końca XVI do początku XVIII wieku

Anna Bernacka – Oddziaływanie Świętego Krzyża na religijność wiernych prepozytury kieleckiej i archidiakonatu radomskiego w XVII-XVIII wieku. Wybrane zagadnienia

Anna Kurska – Norwid i Święty Krzyż

Anna Kurska – O „zaczarowywaniu” i „odczarowywaniu” świata na Łyścu w dziewiętnastowiecznych relacjach podróżnych

Piotr Jamski, Wojciech Kalwat – Wycieczka z Warszawy – dokumentacja ikonograficzna dziedzictwa kulturowego Gór Świętokrzyskich wykonana przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości

Janusz Detka – Świętokrzyskie nostalgie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Stanisław Cygan – Nazewnictwo miejscowe gminy Nowej Słupi i okolic w Świętokrzyskich opowieściach, legendach, gawędach Leonarda Zyzmana

Elżbieta Szot-Radziszewska – Percepcja i waloryzacja przestrzeni wsi świętokrzyskich przez ich mieszkańców

Alicja Trukszyn – W kręgu narodzin jako jednego z tzw. obrzędów przejścia (na przykładzie wsi okolic Łyśca)

Czesław Hadamik – Wykopaliska archeologiczne w klasztorze na Świętym Krzyżu w latach 2013-2015

 


Źródło:

https://kieleckietowarzystwonaukowe.pl/sklep/debaty-swietokrzyskie-vol-2

 

Wydawca:

Interdyscyplinarny Zespół do Badań Dziedzictwa Kulturowego Świętego Krzyża

Wydział Humanistyczny

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

ISBN: 978-83-94-4748-3-6

ISSN: 2392-1900

Rok wydania: 2016

Liczba stron: 334

 ---

Publikacje Kieleckiego Towarzystwa Naukowego

można nabyć w biurze Towarzystwa lub zamawiać:

listownie: Kieleckie Towarzystwo Naukowe, ul. Rynek 3, 25 – 303 Kielce

telefonicznie: tel. (41) 344 54 53 lub 798 120 328

e-mail: ktn@kieleckietowarzystwonaukowe.pl

e-mail: kie.tow.nau@gmail.com



niedziela, 10 kwietnia 2022

„Bolesław Chrobry. Rozdroża”

 

Antoni Gołubiew „Bolesław Chrobry. Rozdroża”

 

Piąty tom monumentalnego dzieła o początkach polskiej państwowości. Powieść historyczna z czasów Mieszka I i początków panowania Bolesława Chrobrego.

 


Henryk odszedł od bram poznańskich, przestraszył się, ugodził. Ale Bolesław czuje i wie, że wróci… gotować się trzeba na nieodległą przyszłość. A tymczasem świątki coraz silniej wtykają się do księstwa, żądają, proszą, karzą… za grzechy Bolesławowe i syna jego Mieszki, który stryja ugodził śmiertelnie – pójdzie pąć błagać Kyryi Krysti o przebaczenie. Czy nowy Bożyc silniejszy od tych starych bóstw – tego lud jeszcze do końca nie wie; trzeba nakazem mu drogę uściełać.

 


Antoni Gołubiew we wspaniałej powieści, pełnej historycznych wydarzeń i historycznych postaci, portretuje wszystkie warstwy społeczne – od pospolitego roba,  po księcia Bolesława czy cesarza Ottona III. Splata losy bohaterów, tak jak splatała się polska państwowość, wytrwale, cierpliwie, w boju i politycznych rozgrywkach.

 

Źródło:

http://www.wydawnictwomg.pl/boleslaw-chrobry-rozdroza

 

Wydawca: Wydawnictwo MG

ISBN: 978-83-7779-799-0

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 496