sobota, 18 września 2021

„Pilny na tropie. Gwiazda Północy”

Adam Michejda „Pilny na tropie. Gwiazda Północy”

„Pilny na tropie. Gwiazda Północy” to już trzecia książka przygodowa Adama Michejdy adresowana do młodych czytelników. W poprzednich latach ukazały się „Skarb getta” oraz „Tajemnica Canaletta”. Bohater wszystkich powieści, dziennikarz Rafał Pilny razem z dwójką synów podróżuje po Polsce i Europie, odwiedzając przy tym wiele obiektów, które zapisały się na kartach historii. Tak się na ogół składa, że w miejscach, których pojawia się ekipa Pilnego dochodzi do dziwnych wydarzeń. W ich centrum znajdują się zazwyczaj cenne dzieła sztuki lub przedmioty o dużej wartości historycznej. Chrapkę na ich zdobycie, co nie powinno nikogo dziwić, mają przeróżne typy spod ciemnej gwiazdy. Podejrzani osobnicy nie zawsze postępują fair, stąd też Pilny i jego gromadka muszą ciągle mieć się na baczności.

Młodym bohaterom udało się już rozwiązać zagadkę pamiątek z okresu II wojny światowej[1] a także wyświetlić okoliczności kradzieży obrazu słynnego włoskiego malarza[2]. Tę drugą sprawę młodzi odkrywcy rozwikłali przebywając latem na Półwyspie Apenińskim. Akcja najnowszej powieści Adama Michejdy rozgrywa się natomiast w okolicach najbardziej na północ wysuniętego punktu Polski – Rozewia. Tym razem Rafał Pilny, wraz z młodymi towarzyszami i znajomymi poznanymi w trakcie weekendowego wyjazdu, usiłuje przeszkodzić w nielegalnym wydobyciu napoleońskiego skarbu, który spoczywa gdzieś na dnie Zatoki Gdańskiej.

Jak zawsze Adam Michejda w przystępny sposób wplata w fabułę swojej powieści szereg informacji związanych z historią terenów stanowiących tło akcji. Tym razem na kartach książki znajdziemy solidną porcję ciekawostek związanych z latarniami morskimi i żeglarstwem. Kto wie, być morze po lekturze jakiś nastolatek w trakcie wakacji nad morzem rozpocznie przygodę z tą wspaniałą dyscypliną sportową... Coś dla siebie znajdą tu również miłośnicy historii związanych życiem Napoleona Bonaparte. Adam Michejda nie ukrywa, że w dzieciństwie się zaczytywał się w powieściach Zbigniewa Nienackiego. Te młodzieńcze fascynacje znalazły odbicie w jego trzech książkach, które ukazały się nakładem Oficyny 4eM. Polecam.

Powieść na stronie wydawcy:

Wydawca: Oficyna 4eM

ISBN: 978-83-66242-47-0

Rok wydania: 2021

[1] Adam Michejda „Pilny na tropie. Skarb getta”: http://www.zapomnianabiblioteka.pl/2019/08/pilny-na-tropie-skarb-getta.html

[2] Adam Michejda „Pilny na tropie „Tajemnica Canaletta”: http://www.zapomnianabiblioteka.pl/2020/03/tajemnica-canaletta.html

3 komentarze:

1. Czy Pana zdaniem, można zacząć czytanie tego cyklu od tomu trzeciego, czy konieczne jest poznanie dwóch pierwszych? Prawdę mówiąc, z wszystkich trzech, to właśnie ten ostatni wydaje mi się najbardziej interesujący. Szczególnie ze względu na miejsce akcji.

OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W powieściach występują ci sami bohaterowie, ale każda z książek stanowi odrębną całość. Pewnie najlepiej jest rozpocząć przygodę z tą serią od pierwszej z powieści, ale można też od najnowszej, i chyba najlepszej. Pozdrawiam. :)

Usuń
  2. Bardzo dziękuję za odpowiedź. W takim razie zamawiam tom trzeci, a jeśli przypadnie mi do gustu, to spróbuję pozostałe.

OdpowiedzUsuń