środa, 13 marca 2024

„75 lat Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku”

Katalog zbiorów

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku od początku swojego istnienia gromadzi zabytki związane z postacią tego genialnego uczonego oraz przejawami upamiętniania go na przestrzeni wieków. Wyjątkowe miejsce w muzealnych zbiorach zajmują obiekty pochodzące z epoki Mikołaja Kopernika, w tym zabytki archeologiczne. Zbiór ten, pozyskany podczas wieloletnich badań wykopaliskowych prowadzonych na terenie Fromborka, pozwala nam zobrazować kulturę materialną czasów, w których przyszło żyć Kopernikowi. Zainteresowania badawcze i profil wielodziałowej fromborskiej placówki, której zbiory liczą tysiące zabytków, wykraczają jednak poza szeroko pojętą tematykę kopernikańską. W czasie 75 lat swojego istnienia Muzeum zgromadziło pokaźny zbiór różnoczasowych zabytków z zakresu sztuk plastycznych, rzemiosła artystycznego, wspomnianych artefaktów archeologicznych, a także obiektów związanych z historią nauk, jak również z historią fromborskiego Wzgórza Katedralnego oraz całego regionu Warmii. W zasobach Muzeum znajdują się także kolekcje szczególne, wyjątkowe nie tylko w skali regionu, ale też świata, jak np. zbiory z zakresu historii medycyny, sztuki witrażowej czy historii ogrzewania.

W 2022 r., wydając katalog Świat Kopernika w świetle zabytków ze zbiorów Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, zainicjowaliśmy serię wydawniczą, w ramach której planowane są kolejne katalogi zbiorów naszego Muzeum. W związku z 75-leciem instytucji, a także 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika wydano drugi tom zapoczątkowanej serii, którym jest katalog wybranych zabytków z okresu od XIV do XX w., figurujących w muzealnym inwentarzu. Wśród nich znajdują się zarówno obiekty z czasów Kopernika, jak i artefakty upamiętniające jego postać. Żywimy nadzieję, iż wydawnictwo to, ukazujące pokrótce historię naszego Muzeum, a także fromborskie tradycje muzealnicze oraz przede wszystkim bogactwo i różnorodność zbiorów Muzeum Mikołaja Kopernika, pozwoli Państwu bliżej poznać specyfikę instytucji i docenić naszą rolę w gromadzeniu, opracowywaniu i udostępnianiu wiedzy na temat Mikołaja Kopernika, a także historii i kultury materialnej regionu. (Mirosław Jonakowski Dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku).

Publikacja na stronie wydawcy:

Wydawca: Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

ISBN: 978-83-936235-5-6

Rok wydania: 2023

Publikacje Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku dostępne w promocyjnych cenach:

"Złote jabłka mi się śnią...."Śmierć dziecka w kulturze i sztuce, Frombork 2023, cena 80 zł.

Anioły chrzcielne. Zachowane dziedzictwo sztuki ewangelickiej. Frombork 2020 (twarda oprawa) cena 30 zł.

Reiner Nooms zwany Zeemanem (1612 - 1664). Holenderska grafika marynistyczna XVII w. Katalog wystawy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku, oprac. K. Zabuska, Frombork 1994, oprawa miękka, cena: 10 zł.

Piece kaflowe w zbiorach muzealnych w Polsce. materiały konferencji naukowej zorganizowanej w Muzeum Mikołaja Kopernika w dniach 5-7 września 2008, red. M.Dąbrowska, J.Semków, W.Wojnowska, Frombork 2010, oprawa twarda, cena: 20 zł. (piękna publikacja w dużej przecenie)

Ryciny Daniela Chodowieckiego w kolekcji Jacoba Kabruna ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku. Katalog wystawy, Frombork 2004, miękka, cena: 1 zł.

Nauka i sztuka w czasach Mikołaja Kopernika. Katalog wystawy. W 450 rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika i 450 lecie wydania De revolutionibus, Frombork 1993, oprawa miękka, cena: 1 zł.