Strony

środa, 8 maja 2024

„Depozyt”

 

Krzysztof Krzyżanowski „Depozyt”

 

Kiedy w 2018 roku powoli opada kurz po poszukiwaniach nieistniejącego Złotego Pociągu pod Wałbrzychem, mało kto wie, że w zaciszu gabinetów rządowych omawiana jest już kolejna, skarbowa sensacja. W marcu 2019 roku staje się publiczna. Nikomu nieznana fundacja z Opola ogłasza, że posiada tajemniczy „Dziennik”, wojenny pamiętnik, w którym niemiecki oficer opisał ukrywanie nazistowskich skarbów. Skrytki są dobrze zabezpieczone, a ich zawartość sensacyjna: tony złota, monety, biżuteria, skrzynie z banków i 47 obrazów wielkich malarzy. „Chcemy te skarby wydobyć, skrytka po skrytce” – oświadczają przedstawiciele fundacji.

Krzysztof Krzyżanowski zbiera informacje o sprawie od samego początku. Gromadzi dokumenty, rozmawia z członkami fundacji, sprawdza kolejne tropy i miejsca w terenie. Po latach starań jako jeden z pierwszych zostaje dopuszczony do pilnie strzeżonych dokumentów. Co udaje mu się ustalić w terenie, w archiwach, w rozmowach ze świadkami? Czy uda się podjąć cenny depozyt ukryty pod ziemią? Okazuje się, że sprawa ma ewidentnie… drugie dno.

 


Krzyżanowski wciągnął mnie po same uszy w historię „Dziennika wojennego”. Ta książka to prawdziwe mięso skarbowe: same fakty podane z talentem.  Andrzej Daczkowski / Redaktor naczelny „Odkrywcy”.

 

Książka do nabycia na stronie wydawcy:

https://wydawnictwotechnol.pl/produkt/depozyt

 

Wydawca: Technol

Seria: Zapomniana historia

ISBN: 978-83-60762-82-0

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 226



wtorek, 7 maja 2024

„Jagiellonowie. Złoto i rdza”

 

Sławomir Leśniewski „Jagiellonowie. Złoto i rdza”

 

Historia dynastii, która doprowadziła Polskę do szczytu potęgi, ale i zapoczątkowała jej powolny upadek. Okres panowania Jagiellonów – blisko dwa wieki rządzenia w Polsce i na Litwie, ale też lata królowania w Czechach i na Węgrzech – to czas paradoksów. Ród, który wydał tak wielkie talenty polityczne, pozostawił kraj pełen niedomkniętych tematów. Dlaczego dynastia, która rzuciła wyzwanie Habsburgom, zeszła ze sceny cicho, nie podejmując walki o polityczne przetrwanie, jak uczynili to Piastowie? Jak to możliwe, że w czasie największego rozkwitu państwa rozpoczął się proces jego nieodwracalnej korozji?

 


Sławomir Leśniewski, autor bestsellerowego Drapieżnego rodu Piastów, w swojej 30 książce historycznej przenosi nas do przesyconego blaskiem świata renesansowych rezydencji i czasów militarnej potęgi, która wzbudzała podziw i szacunek całej Europy. Kreśli portrety monumentalnych i wybitnych monarchów z rodu – Władysława Jagiełły i Kazimierza Jagiellończyka – jak i postaci tragicznych, poległych na polu bitwy – Władysława Warneńczyka i Ludwika II Jagiellończyka. Poznamy słabości tych, którzy, jak Jan Olbracht czy ostatni z rodu Zygmunt August, często stawiali uciechy stołu i łoża ponad sprawy państwa. Pełnoprawnymi bohaterkami tych historii będą zaś wyjątkowe, nietuzinkowe kobiety, jak matka królów – Elżbieta Rakuszanka, Bona Sforza czy Barbara Radziwiłłówna.

 


To za czasów Jagiellonów rozdane zostały karty w rozgrywce decydującej o losach naszej części Starego Kontynentu. Swoje atuty mieli słabnący, ale nie dający o sobie zapomnieć Krzyżacy, rosnąca w siłę Moskwa, ekspansywna Turcja i cierpliwe cesarstwo Habsburgów. A Jagiellonowie? Jak sprawnymi okazali się graczami? Pasjonująca historyczna opowieść o niekwestionowanej wielkości i zmarnowanych szansach.

 


Książka na stronie wydawcy:

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/5286/jagiellonowie-zloto-i-rdza

 

Wydawca: Wydawnictwo Literackie

ISBN: 978-83-08-08388-8

Rok wydania: 2024

Liczba stron: 464



poniedziałek, 6 maja 2024

„Zwycięstwo na Pacyfiku 1945”

 

Samuel Eliot Morison „Zwycięstwo na Pacyfiku 1945”

 

Zdjęcie amerykańskiej flagi na szczycie Mount Suribachi na Iwo Jimie obiegło świat i zapewniło nieśmiertelną sławę Korpusowi Marines. Cena zdobycia wyspy była jednak bardzo wysoka. Ale Iwo Jima była zaledwie przedsionkiem piekła, jakie zgotowali Amerykanom Japończycy na Okinawie. To właśnie tutaj miały miejsce najbardziej masowe ataki kamikaze w historii, a japońscy żołnierze na lądzie walczyli z niebywałą determinacją, wiedząc, że następnym celem amerykańskiego ataku będą już ich rodzime wyspy japońskie. To właśnie te dwie kampanie są przede wszystkim treścią ostatniego tomu Samuela E. Morisona. Morison prowadzi swoją narrację do końca wojny na Pacyfiku – opisując także ataki lotnicze na Japonię – w tym dwa atomowe, na Hiroszimę i Nagasaki – oraz działania floty do podpisania aktu kapitulacji Japonii na pancerniku „Missouri”.


Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.


Strona wydawcy:

http://www.finna.com.pl

Recenzje książki:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4850987/zwyciestwo-na-pacyfiku-1945

 

Wydawca: Fundacja Historia PL

Seria wydawnicza: Seria z kotwiczką

Tłumaczenie: Marek Perzyński

ISBN: 978-83-68008-45-6

Rok wydania: 2024

Liczba stron: 456

 


wtorek, 30 kwietnia 2024

„Po drugiej stronie okopów”

Iwan Bogdan „Po drugiej stronie okopów”

 

„Po drugiej stronie okopów” to swoisty wywiad-rzeka z ukraińskim szpiegiem, który przeszedł na stronę rosyjską. Ale autor nie ogranicza się tylko do wywiadu. Przytacza szereg własnych treści, które pokazują czytelnikowi szerszy kontekst wojny rosyjsko-ukraińskiej, która de facto zaczęła się w 2014 roku. Autor pokazuje nam całą paletę postaci i organizacji, które pojawiły się na początku istnienia tzw. DNR. Są więc tu i „zielone ludziki” Armii Czerwonej, i Wagnerowcy, i organizacje które nie wiadomo komu służą w rzeczywistości. Opowieść szpiega jest wstrząsająca. Jest on m.in. świadkiem tortur stosowanych na jeńcach ukraińskich. Czytając jego opowieść, nie chce się wierzyć, że ludzie ludziom mogli zgotować taki los w XXI wieku.

Iwan Bogdan całe swoje życie poświęcił historii współczesnej Ukrainy. Nie tylko ją opisywał, ale i ją tworzył. Jego DNA to pułk „Azov”. Z niego się wywodził i z nim uratował Mariopol przed zajęciem go przez „zielonych ludzików” Putina.


Ostatni rozdział jego życia był tragiczny. Obrońca „Azovstali” traci w boju stopę. Mimo to dalej bierze udział w działaniach wojennych (jego zdjęcie bez stopy widnieje na okładce). Pod sam koniec oblężenia „Azovstali” ginie od bomby lotniczej. Prezydent Zeleński publicznie ogłosił że przyznaje mu pośmiertnie najwyższe odznaczenie: „Bohatera Ukrainy”.

 


Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN i Bonito.

 

Strona wydawcy:

http://www.finna.com.pl

Recenzje książki:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5093439/po-drugiej-stronie-okopow

 

Wydawca: Fundacja Historia PL

Tłumaczenie: Aleksandra Stachura

ISBN: 978-83-67244058-9

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 302

 


poniedziałek, 29 kwietnia 2024

„Trzy serca”

 

Tadeusz Dołęga-Mostowicz „Trzy serca”

 

Przedwojenna Warszawa pełna restauracji, barów, nocnych dansingów. Bawi się elita artystyczna, bawią arystokraci, ziemiaństwo. Szerokim strumieniem leją się burgundy, koniaki, wódka i toczą dyskusje po świt… Wesoły i szaleńczy świat dobrobytu, bez jutra, bez zmartwień.

On – hrabia, codzienny uczestnik nocnych eskapad, ona – jego kuzynka, wytworna, piękna i inteligentna; to w niej wszyscy się kochają.

Ale nocne życie wciąga, psuje się barometr honoru i pragnień, kruszy się majątek, zaczyna się powolne spadanie. Jak to wygląda, tak dzień po dniu, w przedwojennej rzeczywistości?

Wspaniałe studium psychologiczne postaci i bogata podróż po warszawskich realiach kreślona przez Tadeusza Dołęgę-Mostowicza – wybornego znawcę duszy ludzkiej i zapewne znawcę wielu warszawskich lokali epoki.

 


Źródło:

https://www.empik.com/trzy-serca-dolega-mostowicz-tadeusz,p1453933039,ksiazka-p

Strona wydawcy:

https://wydawnictwomg.pl

 

Wydawca: Wydawnictwo MG

ISBN: 978-83-8241-001-3

Rok wydania: 2024

Liczba stron: 406



sobota, 27 kwietnia 2024

„Bitwa o słowiański gród” (Zapowiedź)

 

Tomasz Kruczek „Bitwa o słowiański gród” (Zapowiedź) 

Przygoda i historia w czasach wczesnopiastowskich

 

Troje młodych ludzi – Dis, Leszek i Janek –zostaje wplątanych w spisek, który ma nie dopuścić do Zjazdu Gnieźnieńskiego. Czy wikińskiej księżniczce, synowi zaginionego woja oraz zbiegłemu niewolnikowi z Niemiec uda się pokrzyżować podstępne plany grafa Ulricha? Fascynująca opowieść sprzed tysiąca lat o wartości męstwa, przyjaźni i rodziny, która pochłonie młodego czytelnika.

 ---

Tomasz Kruczek – autor książek dla dzieci i młodzieży publikowanych w Polsce, USA, RPA i Brazylii. Bard, poeta, twórca piosenek i tekstów satyrycznych. Z wykształcenia i powołania pedagog mediów. Od lat zajmuje się nauczaniem alternatywnym. Pasjonat historii. Wieloletnia przygoda z rekonstrukcją historyczną w grupie ,,Jaźwiec” stała się inspiracją do powstania serii ,,Młodzi Wojowie”.

 

Powieść na stronie wydawcy:

https://replika.eu/tytul/bitwa-o-slowianski-grod

 

Wydawca: Replika

ISBN: 978-83-67867-78-8

Rok wydania: 2024

Liczba stron: 256



piątek, 26 kwietnia 2024

„Pewna prawie zapomniana akcja na Wschodzie”

 

Stefan Lehr „Pewna prawie zapomniana akcja na Wschodzie”

Niemieccy archiwiści w Generalnym Gubernatorstwie i Komisariacie Rzeszy Ukraina

 

Publikacja stanowi analizę działalności niemieckich archiwistów na Wschodzie podczas II wojny światowej. Wydawnictwo podzielone zostało na cztery części. Na początku przybliżono działalność pruskich archiwistów na ziemiach polskich w czasie I wojny światowej, co stanowi płaszczyznę porównawczą dla okresu II wojny. Następnie krótko omówione zostały dzieje pruskiej archiwistyki w latach międzywojennych, a także polskiej i ukraińskiej służby archiwalnej w tym okresie. Działalność niemieckich archiwistów na okupowanych terenach wschodnich stanowi centralny problem trzeciej części rozprawy. Omówiono w niej m.in. pracę obu zarządów archiwalnych w Generalnym Gubernatorstwie oraz w Komisariacie Rzeszy Ukraina. Część ostatnia publikacji pokazuje, w jaki sposób niemieccy archiwiści postrzegali swoją pracę na Wschodzie i jak oceniali ją w okresie powojennym.

 

Publikacja na stronie wydawcy:

https://archiwa.gov.pl/produkt/pewna-prawie-zapomniana-akcja-na-wschodzie-niemieccy-archiwisci-w-generalnym-gubernatorstwie-i-komisariacie-rzeszy-ukraina

 

Wydawca: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych

ISBN: 978-83-64806-04-9

Rok wydania: 2014

Liczba stron: 458



czwartek, 25 kwietnia 2024

„Niezwyciężony” Tom I i II

 

Peter Englund „Niezwyciężony” Tom I i II

 

„Przeszłość jest jak przedmiot zanurzony w wodzie: jest tam, ale w pewnym oddaleniu, nieuchwytna. Jej kontury są niewyraźne i płynne. Czy kiedykolwiek uda nam się zrozumieć ludzi, którzy żyli w tamtej epoce? Być może nie. Należy jednak podjąć taką próbę. Bo jakże moglibyśmy mieć inaczej nadzieję, że sami zostaniemy zrozumiani przez tych, którzy przyjdą po nas?" Peter Englund

Szwedzki Sienkiewicz o "potopie" (tylko wierniejszy historii). Pierwsza tak pełna biografia króla Karola X Gustawa, a także próba ukazania obrazu całej epoki we wszystkich przejawach jej życia pióra popularnego autora specjalizującego się w historii XVII-wiecznej Szwecji.



Peter Englund - Absolwent filozofii, archeologii i historii, najpoczytniejszy współczesny pisarz szwedzki. W uznaniu jego zasług dla popularyzacji historii, został członkiem Akademii Szwedzkiej, przyznającej Nagrodę Nobla. Specjalizuje się w latach świetności Szwecji – XVII wieku. Na polskim rynku ukazały się do tej pory dwa jego dzieła: „Lata wojen” i „Połtawa”. „Niezwyciężony” to pierwsza tak pełna biografia króla Karola X Gustawa. Ale to nie tylko biografia jednego króla, to także próba ukazania obrazu całej epoki we wszelkich przejawach jej życia.

 

Strony wydawcy:

http://www.finna.com.pl

http://fundacjahistoria.pl/nasze-publikacje/2

 

Recenzje książki:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/127461/niezwyciezony-tom-i

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/307031/niezwyciezony-tom-ii

 

Wydawca: Fundacja Historia PL

Tłumaczenie: Wojciech Wygaś

Seria: Złota seria

ISBN: 978-83-67244-49-7, 978-83-67244-50-3

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 615 + 528




środa, 24 kwietnia 2024

„Obława na Wyklętych”

 

Tadeusz M. Płużański „Obława na Wyklętych”

Polowanie bezpieki na Żołnierzy Niezłomnych

 

1 marca 1951 roku komuniści zamordowali członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Razem z prezesem ppłk Łukaszem Cieplińskim zginęło sześciu jego współpracowników. „Obława na Wyklętych” prezentuje kilkanaście spraw prowadzonych przez Urząd Bezpieczeństwa i władze komunistyczne przeciwko Żołnierzom Wyklętym. Opisuje, jak PRL-owskie organy ścigania rozpracowywały oddziały i poszczególnych członków podziemia niepodległościowego. Na podstawie akt, wspomnień oraz korespondencji ukazuje przebieg brutalnych śledztw i marionetkowych procesów kończonych kuriozalnymi wyrokami, m.in. Łukasza Cieplińskiego, Hieronima Dekutowskiego, Mieczysława Dziemieszkiewicza, Augusta Emila Fieldorfa, Witolda Pileckiego, Jana Rodowicza, Danuty Siedzikówny, Zygmunta Szendzielarza czy Antoniego Żubryda.

Bohaterom tym za działalność niepodległościową przyszło zapłacić cenę najwyższą. 38-letni Ciepliński wiedział, że zostanie bez pogrzebu wrzucony w tajemnicy do jakiegoś bezimiennego dołu. Dlatego przed śmiercią połknął medalik z Matką Boską. Do dziś nie udało sie odnaleźć jego szczątków. Nawet w III RP pozostał wyklęty, ale jego idea przetrwała. Idea Żołnierza Niezniszczalnego, Niezłomnego.

 


Tadeusz Marek Płużański – publicysta historyczny, pisarz. Autor licznych opracowań na temat Żołnierzy Wyklętych oraz ich prześladowców. Prezes Fundacji „Łączka” opiekującej się kwaterą na warszawskich Powązkach. Jej celem jest przywracanie pamięci o wyklętych przez komunistów Żołnierzach Niezłomnych. Członek Rady Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom. Jeden z pomysłodawców i prezes Społecznego Trybunału Narodowego ogłaszającego karę infamii (pozbawienia dobrego imienia) wobec komunistycznych zbrodniarzy.

 


Wyklęci przez komunę Żołnierze Niezłomni, ścigani jak wilki…

 

Książka na stronie wydawcy:

https://replika.eu/tytul/oblawa-na-wykletych-polowanie-bezpieki-na-zolnierzy-niezlomnych

 

Wydawca: Replika

ISBN: 978-83-67867-63-4

Rok wydania: 2024

Liczba stron: 304 + 24 foto



wtorek, 23 kwietnia 2024

„Tajny zamek Bolków”

 

Maciej Bartków „Tajny zamek Bolków”

 

W ostatnich miesiącach drugiej wojny światowej w Bolkowie pojawił się tajemniczy konwój ciężarówek. Po krótkim postoju na rynku, kolumna wjechała na zamkowy dziedziniec. Tam, w podziemnym tunelu, niemieccy żołnierze ukryć mieli skrzynie zawierające, jak twierdził kluczowy świadek, Bursztynową Komnatę.

W tym samym czasie w oddalonej od zamku o kilka kilometrów Górze Ryszarda trwały intensywne prace pod kryptonimem „Lehm”. Ich celem było stworzenie podziemnej fabryki zbrojeniowej dla przemysłu lotniczego Trzeciej Rzeszy.

Gdy zaraz po zakończeniu wojny żołnierze sowieccy próbowali spenetrować podziemia, ich wyprawa zakończyć się miała tragicznie. Także prowadzone tam kilkadziesiąt lat później prace poszukiwawcze przyniosły zaskakujący finał. Pewnego październikowego dnia 2009 roku wejście do tajemniczych podziemi zostało… wysadzone w powietrze.

 


Czy w Bolkowie w czasie drugiej wojny światowej istotnie funkcjonowała podziemna fabryka zbrojeniowa? Dlaczego przez tyle lat nie odnaleziono tunelu łączącego zamki w Bolkowie i Świnach? Czy Bursztynowa Komnata faktycznie trafiła pod koniec wojny do Bolkowa? Tropem tych tajemnic podążył Maciej Bartków, znany między innymi z pasjonującego śledztwa w sprawie skarbu Inków ukrytego na zamku Dunajec („Tajny zamek Niedzica”).

 

Książka do nabycia na stronie wydawcy:

https://wydawnictwotechnol.pl

O autorze:

http://www.tajemniczybytom.pl/p/o-mnie.html

 

Wydawca: Technol

Seria: Zapomniana historia

ISBN: 978-83-60762-83-7

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 260



poniedziałek, 22 kwietnia 2024

„Tytus, Romek i A'Tomek i twórczość komiksowa Henryka J. Chmielewskiego”

 

„Tytus, Romek i A'Tomek i twórczość komiksowa Henryka J. Chmielewskiego”

 

„Niniejszą wieloautorską monografię poświęcamy twórczości komiksowej Henryka Jerzego Chmielewskiego – Papcia Chmiela – oraz stworzonym przez niego postaciom z serii komiksów Tytus, Romek i A’Tomek. W tomie tym chcemy się zastanowić nad tym, jakie cechy ucieleśnia główny bohater, co widzą w nim odbiorcy – zarówno czytelnicy dziecięcy, jak i ci, którzy dorastali z nim, stając się z czasem egzegetami jego niezwykłych przygód. W przypadku komiksów Papcia istotnym aspektem jest bowiem czynnik generacyjny – pokolenie dziecięcych czytelników Tytusa…, biorących te książeczki do ręki czterdzieści czy ponad pięćdziesiąt lat temu, zachwycających się przygodami szympansa-harcerza, naruszającego sztywne ramy rzeczywistości, dorosło, a z niego wyłoniła się grupa akademickich badaczy, którzy analizują, omawiają, dekonstruują i umieszczają je w niezbędnych kontekstach. Warto więc rozważać tu sam komiks o perypetiach trójki przyjaciół, jak i uwarunkowania kulturowe i społeczne, w których przyszło im funkcjonować – trudne czasy PRL-u, niepewność transformacji i nowa sytuacja geopolityczna Polski w obecnym stuleciu. Pokazujemy przy tym, że czołowe hasło przyświecające publikacjom albumów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka, „bawiąc – uczy, ucząc – bawi”, jest nadal aktualne.”  – ze wstępu Marka Jezińskiego i  Marcina Lisieckiego.




Publikacja na stronie wydawcy (tam też spis treści):

https://wydawnictwo.umk.pl/produkt/tytus-romek-i-atomek-i-tworczosc-komiksowa-henryka-j-chmielewskiego

 

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Seria wydawnicza: Wokół Fenomenu Kulturowego

Redakcja: Rafał Moczkodan, Marcin Hlebionek, Marcin Lisiecki, Marek Jeziński

ISBN: 9788323152842

Rok wydania: 2024

Liczba stron: 306



niedziela, 21 kwietnia 2024

„Ci, którzy zostali”

 

Hanna Greń „Ci, którzy zostali”

 

Ten, kto wyrządza krzywdę, musi liczyć się z zemstą. Zaginięcie dziewczynki. Tragiczny wypadek motocyklistów. Śmierć młodej kobiety. Gangsterskie porachunki. Każde z tych wydarzeń wymaga zdecydowanej interwencji policji z Bielska-Białej. Dochodzenia okazują się o wiele bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Pojawiają się konflikty interesów, kłamstwa przechodzą przez gardło łatwiej niż prawda, a żądze okazują się silniejsze niż rozsądek. Niełatwo odkryć, gdzie czai się największe zagrożenie. I zapobiec eskalacji zła. Nadkomisarz Oskar Superson musi podjąć ryzykowną grę. Stawką jest jego kariera i życie dziecka. Jeśli popełni błąd, może doprowadzić do tragedii.

 


Hanna Greń - urodzona w Wiśle, obecnie mieszkanka Bielska-Białej. Z wykształcenia ekonomistka, do 2014 roku właścicielka biura rachunkowego, niedługo później wydała swoją pierwszą powieść. Pasjonuje się kryminalistyką, a jej mąż – emerytowany policjant – jest pierwszym recenzentem jej książek. W wolnych chwilach uwielbia spacerować po lesie, najbardziej jesienią, a także haftować i czytać. Autorka m.in. „Wioski kłamców” rozpoczynającej kryminalną serię z Dionizą Remańską.

 


Źródło:

https://czwartastrona.pl/produkt/ci-ktorzy-zostali

Recenzje powieści:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5102136/ci-ktorzy-zostali 

 

Wydawca: Czwarta Strona

ISBN: 978-83-68045-46-8

Rok wydania: 2024

Liczba stron: 400



sobota, 20 kwietnia 2024

„Dwa bratanki”

 

Varga Endre László (oprac.) „Dwa bratanki”

Dokumenty i materiały do stosunków polsko-węgierskich 1918-1920

 

Publikacja stanowi zbiór źródeł archiwalnych dotyczących dwustronnych relacji polityczno-wojskowych w latach 1918-1920. Powstała w wyniku poszukiwań prowadzonych przez autora w węgierskich i polskich archiwach wojskowych i ministerstwach spraw zagranicznych.

„Ten tom jest nie tylko dziełem życia zasłużonego badacza relacji polsko-węgierskich w XX w., ale jest również wydarzeniem naukowym, którego rangi nie sposób przecenić. […] Przekład z hermetycznego dla nas […] języka węgierskiego udostępnia polskim badaczom kilkaset dokumentów, z których zdecydowana większość jest wprowadzona do obiegu naukowego po raz pierwszy. […] Wytrawny badacz, nie tylko historyk, odnajdzie w materiałach zestawionych przez Endre László Vargę nieprzeliczone bogactwo źródeł do ważnego okresu najnowszych dziejów Polski i Węgier, dziejów politycznych, militarnych, gospodarczych i społecznych, wreszcie źródeł dotyczących kontaktów ich sfer kierowniczych, cywilnych i wojskowych oraz wzajemnych stosunkach społeczeństw obu państw – Polaków do Węgrów i odwrotnie" – prof. dr hab. Grzegorz Nowik, redaktor naukowy publikacji



Książka wpisuje się w ramy obchodów Roku Solidarności Polsko-Węgierskiej.

 


Publikacja na stronie wydawcy:

https://archiwa.gov.pl/produkt/dwa-bratanki-dokumenty-i-materialy-do-stosunkow-polsko-wegierskich-1918-1920

 

Wydawca: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych

ISBN: 978-83-64806-61-2

Rok wydania: 2016

Liczba stron: 762



piątek, 19 kwietnia 2024

„Programy ze Spodka. Wydarzenia sportowe z lat 1971-2023”

 

Henryk Grzonka „Programy ze Spodka. Wydarzenia sportowe z lat 1971-2023”

 

„Od samego początku Spodek był areną ważnych imprez sportowych, w tym wielokrotnie rangi mistrzostw świata czy mistrzostw Europy, m.in. w hokeju na lodzie, siatkówce, piłce ręcznej, koszykówce, lekkiej atletyce, podnoszeniu ciężarów, zapasach, boksie i karate. W Spodku rywalizowali tenisiści, kulturyści, szachiści, a nawet trzykrotnie odbyły się zawody w halowym motocrossie. […] Katalog ten jest pierwszą próbą zestawienia programów i dokumentów towarzyszących wydarzeniom sportowym […] pochodzące przede wszystkim ze zbiorów Biblioteki Śląskiej, z kolekcji prywatnych autora, a także Krzysztofa Wojtanowskiego, kolekcjonera pamiątek dotyczących hokeja na lodzie oraz red. Wojciecha Krzystanka, dyrektora ds. realizacji i rozwoju katowickiego Spodka”. Z przedmowy Henryka Grzonki

 


Książka na stronie wydawcy:

https://bs.katowice.pl/programy-ze-spodka-wydarzenia-sportowe-z-lat-1971-2023

 

Wydawca: Biblioteka Śląska w Katowicach

ISBN: 978-83-67152-32-7

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 2023



czwartek, 18 kwietnia 2024

„Babi Jar”

 

Anatolij Kuzniecow „Babi Jar”

 

„Babi Jar” Anatola Kuzniecowa to powieść-dokument. Zawiera autentyczną relację chłopca, przed którego oczyma przesuwają się wstrząsające obrazy z okupacji Kijowa i słynnego obozu zagłady w Babim Jarze. To jedna z najważniejszych książek rosyjskojęzycznych o wojnie. Autor w swoją narrację o okupowanym Kijowie włącza też relacje innych ludzi, w tym tych, którym w cudowny niemal sposób udało się uciec z tego miejsca zagłady. Pisze o skomplikowanych stosunkach rosyjsko-ukraińsko-niemieckich.

 


O zafascynowaniu Ukraińców Niemcami i chęci współpracy z nimi. O bezwzględności Rosjan, którzy opuszczając Kijów pozostawili w budynkach centrum miasta miny, nie zważając na straty ludności cywilnej. Pisze też o antysemityzmie części Ukraińców. Kijów lat okupacji widziany oczami dwunastoletniego chłopca, który musiał codziennie zarabiać na swój chleb, uczestnicząc w zorganizowanym handlu drugiego obiegu organizowanym przez ludzi współpracujących nierzadko z okupantem niemieckim. Książka pod względem literackim nie ustępuje największym współczesnym pisarzom rosyjskim, takim jak Sołżenicyn czy Pasternak. To arcydzieło literatury rosyjskiej po raz pierwszy ukazuje się w Polsce bez cenzury.

 


Książka jest dostępna w księgarniach internetowych PWN Bonito.


Źródło:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4866255/babi-jar

Strona wydawcy:

http://www.finna.com.pl

 

Wydawca: Fundacja Historia PL

Tłumaczenie: Piotr Tymiński

ISBN: 978-83-65678-35-5

Rok wydania: 2018

Liczba stron: 429



środa, 17 kwietnia 2024

„Wojna koreańska. Wielki konflikt 1950-1953”

 

Max Hastings „Wojna koreańska. Wielki konflikt 1950-1953”

 

Inwazja komunistycznej Korei Północnej na Koreę Południową w czerwcu 1950 roku rozpoczęła jedną z najkrwawszych odsłon powojennej historii świata. Konflikt skutkował poważnymi zmianami geopolitycznymi: podziałem na dwa państwa koreańskie, zwiększeniem roli Stanów Zjednoczonych jako lidera krajów zachodnich, ale równocześnie wzrostem napięć zimnowojennych relacji, grożącym starciem nuklearnym. Trzy lata działań na lądzie, na ziemi i w powietrzu okazały się preludium do wyniszczającej wojny w Wietnamie, w której Amerykanie popełnili zaskakująco podobne błędy…

 


Max Hastings, jako jeden z nielicznych zachodnich historyków, miał okazję przeprowadzenia wywiadów nie tylko z weteranami wojennymi z Zachodu, ale przede wszystkim z Chin i Korei Północnej – dzięki czemu ukazał dynamiczny, wierny, ale i wszechstronny obraz wojennej rzeczywistości. Równocześnie, pomimo krytycznej oceny wielu aspektów zaangażowania Stanów Zjednoczonych w Korei, autor broni tezy, że interwencja ta była potrzebna i uratowała Południe przed podzieleniem losu komunistycznej Północy. Wojna koreańska Hastingsa zaliczana jest do dziś do klasyki gatunku, a nawet za najlepszą książkę o wydarzeniach z lat 1950–1953

 


Jedna z najlepszych książek o wojnie w Korei, jakie kiedykolwiek napisano

„Wyśmienita opowieść pióra mistrza tego gatunku” – „Daily Mail”

„Wnikliwa i godna podziwu” – „The New York Times”

 

Książka na stronie wydawcy:

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/5290/wojna-koreanska-wielki-konflikt-1950-1953

 

Wydawca: Wydawnictwo Literackie

Przekład: Barbara Cendrowska

ISBN: 978-83-08-08386-4

Rok wydania: 2024

Liczba stron: 560



wtorek, 16 kwietnia 2024

„Historia kuchni polowej”

 

Andrzej Fiedoruk „Historia kuchni polowej”

Na kulinarnym zapleczu armii świata od starożytności do współczesności

 

Książka „Historia kuchni polowej” Andrzeja Fiedoruka składa się z kilkunastu rozdziałów. W pierwszym z nich przenosimy się wraz z autorem do starożytnej Grecji, do czasów kiedy nie istniał żaden system zaopatrywania wojska w żywność, a żołnierze zabierali mieszkańcom terenów, na których przebywali, co im się tylko podobało. Mamy okazje zerknąć do jadłospisu rzymskiego legionisty, odkrywamy sekret, który pozwalał greckim żołnierzom przetrwać dobę bez spożywania posiłku a także poznajemy tajniki diety Spartan. Kolejne strony wypełniają ciekawostki związane z tym jak rozwiązywano sprawy dotyczące aprowizacji wojska za czasów Aleksandra Macedońskiego i Karola Wielkiego. Dowiadujemy się czym pokrzepiali się rycerze biorący udział w wyprawach krzyżowych, żołnierze armii Napoleona Bonaparte, powstańcy styczniowi i listopadowi oraz uczestnicy dwóch wojen światowych.

 


Jak trafnie zauważa Andrzej Fiedoruk: Taktyka i strategia prowadzonych wojen zawsze zależały od możliwości aprowizacyjnych armii i były do nich dopasowane, a to implikowało potrzebę zmian w atakowaniu wroga, obleganiu jego twierdz czy wykonywaniu długich przemarszów. Warto również przypomnieć, że to konieczność zapewnienia zaopatrzenia armii w żywność, która przez długi okres czasu będzie zdatna do spożycia przyczyniła się w z znacznej mierze do powstania i rozwoju takich produktów jak suchary, konserwy czy margaryna.

 


Autor przyznaje jednak, że jego zamiarem nie było przedstawianie problemów związanych z aprowizacją. Bardziej interesuje mnie to, co warzono w wojskowych kotłach i co można było znaleźć w żołnierskich menażkach. No i oczywiście, czym to popijano, bo alkohol był nie tylko środkiem odurzającym dodającym animuszu, ale także często zamiennikiem jedzenia. – czytamy we wstępie do publikacji. Andrzej Fiedoruk spróbował również znaleźć odpowiedź na pytanie, czym posilali się wojacy kiedy ucichł już bitewny zgiełk. Polecam.

 


Andrzej Fiedoruk – socjolog i historyk. Rodowity Białostoczanin. Swoje zainteresowanie wszelkimi aspektami kuchni i jedzenia zaprezentował w ponad 60 publikacjach. W dorobku ma powieści, felietony, eseje, a także powieść sensacyjną. Jeden z recenzentów określił go mianem kucharza publicysty, który przyrządza swe książki na esencjonalnej historii, dosmacza komentarzami i doprawia kulinarnymi dykteryjkami.


Książki na stronie wydawcy:

https://www.wydawnictwosbm.pl/ksiazka/historia-kuchni-polowej

 

Wydawca: SBM

ISBN: 978-83-8348-185-2

Rok wydania: 2024

Liczba stron: 304



Tomasz Kruczek „Bitwa o słowiański gród” (Zapowiedź)

 

Tomasz Kruczek „Bitwa o słowiański gród” (Zapowiedź) 

Przygoda i historia w czasach wczesnopiastowskich.

 

Troje młodych ludzi – Dis, Leszek i Janek –zostaje wplątanych w spisek, który ma nie dopuścić do Zjazdu Gnieźnieńskiego. Czy wikińskiej księżniczce, synowi zaginionego woja oraz zbiegłemu niewolnikowi z Niemiec uda się pokrzyżować podstępne plany grafa Ulricha? Fascynująca opowieść sprzed tysiąca lat o wartości męstwa, przyjaźni i rodziny, która pochłonie młodego czytelnika.

 ---


Tomasz Kruczek – autor książek dla dzieci i młodzieży publikowanych w Polsce, USA, RPA i Brazylii. Bard, poeta, twórca piosenek i tekstów satyrycznych. Z wykształcenia i powołania pedagog mediów. Od lat zajmuje się nauczaniem alternatywnym. Pasjonat historii. Wieloletnia przygoda z rekonstrukcją historyczną w grupie ,,Jaźwiec” stała się inspiracją do powstania serii ,,Młodzi Wojowie”.

 

Powieść na stronie wydawcy:

https://replika.eu/tytul/bitwa-o-slowianski-grod

 

Wydawca: Replika

ISBN: 978-83-67867-78-8

Rok wydania: 2024



poniedziałek, 15 kwietnia 2024

„Portret zakazanej miłości”

 

Rafał Górny „Portret zakazanej miłości”

Historia Elizy Radziwiłłówny i Wilhelma Hohenzollerna w świetle dokumentów rodzinnych

 

Archiwa rodzinne skrywają wiele pięknych i niezwykłych historii. Jedną z nich są dzieje miłości dwojga młodych ludzi z wyższych sfer: Elizy Radziwiłłówny i Wilhelma Hohenzollerna, przyszłego cesarza niemieckiego. Ich historia rozegrała się w pierwszej połowie XIX wieku i skupiła na sobie uwagę niemalże całej ówczesnej Europy. Dziś jednak polskiemu Czytelnikowi jest nieco mniej znana.

 


„Portret zakazanej miłości” to publikacja przygotowana na podstawie materiałów archiwalnych rodu Radziwiłłów, które są przechowywane w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie. Część z nich nie była dotąd publikowana. W pracy wykorzystano też współczesne stylizowane fotografie stworzone przez Natalię Kwiek z Ciechanowca i jej rodzinę.

 


Źródło:

https://www.facebook.com/AGAD.Warszawa/posts/4188988161124200/?paipv=0&eav=AfadFg65tOC-pSA46sRQJ4I-qKlT5c-SZaQMCje0Ltt4gK7XXCsAVMhqKxhjw9pHk0s&_rdr

Strony wydawcy:

https://agad.gov.pl

https://www.facebook.com/AGAD.Warszawa

 

Wydawca: Archiwum Główne Akt Dawnych

ISBN: 978-83-959919-1-2

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 119



sobota, 13 kwietnia 2024

Siedem pytań do Bartosza Rdułtowskiego

 

Bartosz Rdułtowski, publicysta, badacz militarnych zagadek, 

wydawca oraz autor wielu książek, na kartach których odkrywa tajemnice historii

 

1. Obserwując Twoją dwudziestopięcioletnią karierę, ma się wrażenie, że lubisz zaskakiwać. Najpierw zszokowałeś zapewne rodzinę i swoje środowisko farmaceutyczne porzucając pracę w aptece i decydując się zawodowo pisać i wydawać książki. Po latach zajmowania się tajemnicami Dolnego Śląska i tajnymi broniami, nagle, zupełnie niespodziewanie wziąłeś się za weryfikację najbardziej znanego w Polsce przypadku spotkania z UFO – czyli zdarzenia w Emilcinie. Tym razem po kolejnych świetnych książkach popularnonaukowych omawiających projekt Riese, zaskakujesz na powrót powieścią beletrystyczną w klimacie science fiction. Skąd takie zróżnicowanie?

Motywuje mnie ciekawość. To ona sprawia, że kolejne zagadki i tematy stają się dla mnie na tyle istotne, iż decyduję się poświęcić im kilka miesięcy, a czasem lat, swojego życia. Od dziecka cechuje mnie ogromny głód wiedzy. Nad zagadnieniami, które stały się trzonem mojej powieści „Sprzymierzeniec”, pochylam się od kilkudziesięciu lat. Wiele z nich, jak choćby zasadność hipotezy „ciemnego lasu”, towarzyszy moim rozmyślaniom niemal od lat licealnych. Fascynuje mnie także kwestia postępu technicznego i wszystkiego, co jest z nim związane. Pomyślmy nad taką prostą sprawą – jak nasz świat zmienił się w ciągu minionych 30 lat. A teraz zadajmy sobie pytanie, jak wyglądać będzie technologia i nasza cywilizacja za kolejne 50 lat postępu? Jesteśmy w stanie to przewidzieć? Wątpię. Wystarczy jedno odkrycie, które zmieni wszystko, generując trudny do przewidzenia efekt technicznego domina. Tak było przecież z maszyną parową, prądem, energią atomową, komputerami i internetem. Pstryk... i cywilizacja szła w zupełnie nowym kierunku, o jakim wcześniej nikt nie pomyślał. Być może jestem trochę jak postęp techniczny. Wpadam na jakiś pomysł, pstryk... i obieram w moich dociekaniach nowy kurs.

 

2. A jednak książka „Sprzymierzeniec” zahacza nieco o tematykę, którą zajmowałeś się dotąd. Akcja umiejscowiona jest w Górach Sowich. Nie możesz się od nich uwolnić?

Ewidentnie nie mogę. Góry Sowie już zawsze będą częścią mojego życia. Zresztą nie chodzi tu jedynie o zagadkę projektu „Riese”. Dla mnie Góry Sowie i ich tajemnice to stan umysłu. Dla akcji „Sprzymierzeńca” nie mogłem wybrać żadnej innej lokalizacji. Splotłem to wszystko z autentyczną historią odkrytych kilka lat temu w praskim archiwum dokumentów z kwietnia 1945 roku, w których mowa o pilnym wykończeniu jednego z podziemnych obiektów „Riese”. Zaproponowałem też Czytelnikom naprawdę nietuzinkową alternatywną wersję tłumaczącą wydanie owych rozkazów. Tu na arenie wydarzeń pojawia się tajemniczy Sprzymierzeniec, czyli ktoś oferujący Trzeciej Rzeszy pod sam koniec wojny COŚ mogącego odmienić jej losy. Więcej Czytelnikom nie zdradzę. Muszą wraz z bohaterem książki – dziennikarzem śledczym Maćkiem, podążyć w Góry Sowie i wraz z nim poznać naturę ukrytej w podziemiach tajemnicy.

 

3. Czy jest jakaś różnica w pisaniu książki popularnonaukowej i beletrystycznej?

Jest i to ogromna. Kuriozalne przez te 20 lat pisania książek popularnonaukowych byłem święcie przekonany, że praca nad nimi jest trudniejsza i bardziej wymagająca. Teraz z pokorą biję się w piersi – byłem w błędzie. Kilka miesięcy pisania „Sprzymierzeńca” było ogromnym wysiłkiem. A że starałem się, aby wszystko, o czym piszę, było naukowo i historycznie wiarygodne, setki godzin spędziłem na metodycznym sprawdzaniu kolejnych informacji, na jakich budowałem fabułę mojej powieści. Dla przykładu, opisując w książce nalot na kilkanaście polskich lotnisk, mierzyłem na mapie Google odległości między nimi, aby móc rzetelnie opisać cały incydent. Wszystko to musiałem też opowiadać językiem przystępnym i zrozumiałym nawet dla laików. W moich wcześniejszych książkach, tych popularnonaukowych, mogłem sobie pozwolić na znacznie więcej fachowej terminologii. Osobnym wyzwaniem były dialogi. Szczerze – obawiałem się, że im nie sprostam. Jak już wiem z licznych opinii, wyszły dobrze i naturalnie.

 


4. „Sprzymierzeniec” to nie tylko książka, która ma umilić czas ciekawą lekturą. To również bogaty materiał dający powody do przemyśleń i wniosków. Czy takie było Twoje założenie, gdy przystępowałeś do pisania, czy też kwestie te wyszły mimowolnie już w trakcie pracy?

Wymyślenie akcji „Sprzymierzeńca” zajęło mi blisko dwa miesiące. Trwało to tak długo, właśnie dlatego, że owa fabuła miała być dostosowana do tematów i przemyśleń, jakimi chciałem zaintrygować Czytelników, a nie odwrotnie. A tematów, które w mojej powieści zmuszają do refleksji, jest całkiem sporo. Połączenie ich wszystkich w logiczny ciąg przyczynowo-skutkowy było dużym wyzwaniem. Nowatorska wizja naszego Wszechświata i miejsca zajmowanego w nim przez Homo sapiens była bezwzględnie sednem podjęcia prac nad „Sprzymierzeńcem”. Powiem nieskromnie, przypuszczam, że wszystkim patrzącym wieczorami w niebo i zadającym sobie odwieczne pytania ludzkości, zaoferowałem w mojej książce zupełnie nowe i wyjątkowe spojrzenie.

 

5. W Twojej książce pojawia się scenariusz wybuchu trzeciej wojny światowej. Jej opis, który podajesz miejscami z drobnymi szczegółami, może przyprawiać o ciarki na plecach. Czy tworząc go, opierałeś się na przypuszczeniach mających swe podłoże w aktualnej geopolitycznej sytuacji na świecie?

Zdecydowanie tak. Niestety uważam, że ten scenariusz jest w pełni realny. Właśnie tak, jak opisałem to w „Sprzymierzeńcu”, może zacząć się apokalipsa. Chciałoby się powiedzieć, że tylko od nas zależy, czy unikniemy takiego losu. Smutna prawda jest taka, że zależy to nie od nas, tylko od kilku równie smutnych panów i pań, którzy grają ze sobą w geopolitycznego pokera. Zasadnicze pytanie brzmi, czy chcąc ugrać swoje, nie przegrają całego majątku naszej cywilizacji. Czas pokaże...


6. W zaskakujący sposób łączysz w swojej książce tematy, które ostatnio stały się niezwykle medialne. Wszyscy znamy termin sztuczna inteligencja. Po prezentowanym na Netflixie serialu „Problem trzech ciał” także i kwestia tego, jak mogłaby wyglądać nasza konfrontacja z inną inteligencją, jest powszechnie omawiana. Czy to właśnie te dwa zagadnienia zmotywowały Cię do napisania „Sprzymierzeńca”?

Rzeczywiście, oba wspomniane przez Ciebie zagadnienia należały do listy priorytetowych tematów, jakie zdecydowałem się omówić w „Sprzymierzeńcu”. Oczywiście owych ważkich zagadnień, jakimi od lat się fascynuję, a które z założenia stanowić miały fundament mojej powieści, jest więcej. Wspomnę tylko kilka: ewolucja, paradoks Fermiego, fenomen życia w kosmosie, skala cywilizacji Kardashowa, samoorganizacja materii. Więcej nie zdradzę... Przyznam za to szczerze, że napisałem „Sprzymierzeńca” nie po to, by dać Czytelnikom kolejną błahą książkę, w której ktoś kogoś goni, i tak przez 300 stron. Moją powieść fantastycznonaukową pisałem, by ukazać dokąd zmierza ludzkość, gdzie prowadzą nasze odkrycia oraz zaproponować nowe odpowiedzi na odwieczne pytania stawiane przez Człowieka rozumnego.


7. Czy Twoi stali Czytelnicy, od lat kojarzący Cię z dziennikarskimi śledztwami, mają się obawiać, że raz poczuwszy emocje związane z pisaniem beletrystki, skupisz się teraz na niej? 

A może będzie tak, że po lekturze „Sprzymierzeńca” Czytelnicy sami zaczną mnie zachęcać do napisania jego kontynuacji. Pewien związany z tym pomysł już tli mi się w głowie...

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Powieść „Sprzymierzeniec” Bartosza Rdułtowskiego na stronie wydawcy:

https://wydawnictwotechnol.pl/produkt/sprzymierzeniec

Profil autora na Facebooku: 

https://www.facebook.com/BartoszRdultowski